MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

DLGR przyjęła miasto Sławno w swoje szeregi. Burmistrz Darłowa mówi o grubej kresce

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Darłowska Lokalna Grupa Rybacka przyjęła w swoje szeregi miasto Sławno, które jako jedyny samorząd z powiatu sławieńskiego nie należał do tego grona. Rada Miejska w Sławnie "klepnęła" to jednogłośnie. W praktyce oznacza to, że m.in.: przedsiębiorcy, stowarzyszenia mogą startować w konkursach o środki unijne, które rozdysponowuje DLGR.

Miasto Sławno wstąpiło do DLGR

Formalnie odbyło się to w ten sposób, że w końcówce 2023 roku doszło do spotkania w gabinecie Krzysztofa Frankensteina, burmistrza Sławna ze starostą sławieńskim - Wojciechem Wiśniowskim (członek zarządu DLGR) i Arkadiuszem Klimowiczem, burmistrzem Darłowa będącym jednocześnie prezesem zarządu DLGR. Tu zostało wysunięte zaproszenie przystąpienia do Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej Sławna, gdzie wcześniej zarząd DLGR jednogłośnie zaakceptował taki krok.

Kolejno Rada Miejska Sławna jednogłośnie - 13 "za", 2 radnych nieobecnych - w formie uchwały zatwierdziła wejście Sławna do DLGR. Arkadiusz Klimowicz mówi, że rozmowy o wejściu Sławna DLGR toczyły się od dłuższego czasu. Zaznaczmy, że w DLGR - z grona samorządów z powiatu sławieńskiego - nie było tylko Sławna.

DLGR i jego początki bez Sławna

DLGR otworzyło swoje biuro w 2011 roku. W myśl umowy na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich 2010 – 2015 DLGR otrzymało ponad 38 mln zł ze środków unijnych. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na: inwestycje, rozwój przedsiębiorczości, nowe ekologiczne technologie, promocję rybackich produktów lokalnych, logistykę itp. Formalnie środki unijne przekazywało Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich. I to z ministerstwem DLGR podpisało umowę.

Darłowska Lokalna Grupa Rybacka jako stowarzyszenie została zarejestrowana 6 października 2009. W jej skład wchodzą: Gmina Darłowo, Gmina Malechowo, Gmina i Miasto Sianów, Miasto i Gmina Polanów, Miasto Darłowo, Gmina Postomino plus też Sławno. Na jej obszarze o powierzchni 1422 km kwadratowych zamieszkuje ponad 60 tys. osób. Część północna charakteryzuje się dominacją rybołówstwa morskiego, przetwórstwa oraz podmiotów prowadzących obrót rybami i produktami rybnymi. Część południowa zdominowana jest przez podmioty zajmujące się hodowlą, przetwórstwem i zbytem ryb łososiowatych.

Ze środków, którymi dysponuje DLGR zrealizowano m.in.: Centrum Promocji rzeki Wieprzy, Rewitalizacja centrum Polanowa, Laboratorium mechaniczne i nawigacyjne Zespołu Szkół Morskich, Rewitalizacja przyrodnicza i techniczna Parku Miejskiego w Sianowie, Zakup wyposażenia wędzarni dla gospodarstwa rybackiego Zielnica w Gminie Malechowo, Remont i adaptacja kutra rybackiego do organizacji rejsów wędkarskich i turystycznych, Modernizacja stanowiska do rozmrażania środków transportu, Zakup chłodni mobilnej, Zakup łodzi morskiej na cele wędkarskie, Adaptacja budynku na cele niepublicznego przedszkola i żłobka, Przebudowa oczyszczalni ścieków w Malechowie i szereg innych.

Dlaczego zabrakło miasta Sławno? Na początku działalności DLGR toczyła się dyskusja o jednym z kryteriów przyznania środków unijnych. Konkretnie chodziło o tzw. rybackość. Przeważył pogląd, że miasto Sławno może rybackość zaniżyć.

DLGR rok 2024

- Decyzja grupy rybackiej jest symptomem pewnej zmiany jakościowej w lokalnej polityce. Odkreślmy grubą kreską pewne nieporozumienia, które legły u podstaw braku Sławna w naszej grupie i twórzmy nową rzeczywistość - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa i prezes zarządu DLGR.

- Cieszę się, że jest wola do współpracy i impas został przełamany. Myślę, że miasto na tym tylko skorzysta - mówi z kolei Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Na tej podstawie zarząd DLGR podjęła formalną decyzję o członkostwie miasta Sławno. Składka dla samorządów – członków grupy wynosi 50 tys. zł rocznie, ale w zamian wobec nowej perspektywy unijnej możliwe jest pozyskanie niewspółmiernie dużych środków na potrzeby stolicy powiatu sławieńskiego.

Oni są w DLGR

Wykaz gmin wchodzących w skład DLGR:

 • 1. Gmina Darłowo
 • 2. Miasto Darłowo
 • 3. Gmina Malechowo
 • 4. Sławno Gmina
 • 5. Gmina i Miasto Sianów
 • 6. Miasto i Gmina Polanów
 • 7. Miasto Sławno
 • • Powierzchnia LGR: 1 422 km2
 • • Liczba mieszkańców: 60 304
 • • Gęstość zaludnienia: 42 os/km2
 • • Wskaźnik rybackości: 4,62
 • • Uzyskana kwota na realizację LSROR: 38 493 510,05zł

Szpital Powiatowy w Sławnie podsumowuje rok 2023 pod względe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: DLGR przyjęła miasto Sławno w swoje szeregi. Burmistrz Darłowa mówi o grubej kresce - Sławno Nasze Miasto

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto