MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sanatorium Dąbki nad Bałtykiem. Zapraszamy. Zobacz zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Sanatorium - Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem w gminie Darłowo, woj. zachodniopomorskie jest dedykowane - z racji na unikalny mikroklimat morski - dla dzieci, ale nie tylko. Byliśmy tam. Zobaczcie jak tu wygląda plaża nad Bałtykiem, czy jezioro Bukowo oddalone od niej o ok. 200 metrów. Zobaczcie centrum Uzdrowiska Dąbki. Polecamy na 2024 rok.

Sanatorium - Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem 2024 rok


Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem w gminie Darłowo
jest malowniczo położone w woj. zachodniopomorskim. Tu niemal styka się Bałtyk oraz jezioro Bukowo z Centrum Sportów Wodnych. Na jeziorze można popływać łódką, połowić z niej ryby, czy też skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych lub wsiąść na pokład komercyjnej łódki i odbyć nią rejs po jeziorze.

Nieopodal jest piękna plaża z Bałtykiem. Zobaczcie jak ona wspaniale wygląda. Do tego w Dąbkach są liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, miejsca do noclegu i sanatoria na NFZ.

Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem i jeziorem Bukowo

Uzdrowisko Dąbki położone jest w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego, urozmaiconej pojedynczymi wałami moren czołowych, dochodzących do 134 m n. p. m. w okolicy Koszalina. Wybrzeże morskie - Bałtyk - w okolicy Dąbek jest płaskie, z szeroką piaszczystą plażą, otoczoną pasmem nadmorskich wydm, porośniętych głównie sosną zwyczajną i sosną czarną.

W południowej części Uzdrowisko Dąbki znajduje się jezioro Bukowo o powierzchni 18 km2, powstałe w czasie transgresji morskiej, kiedy to utworzona zatoka została zamknięta przez mierzeję. Wzdłuż brzegu morza ciągnie się przepiękna sześciokilometrowa promenada leśna. Uzdrowisko Dąbki położone są w strefie klimatu nadmorskiego, silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora Bukowo. Ten szczególny klimat, odznaczający się działaniem bodźców ochładzających, uwarunkowanych temperaturą powietrza, większą jego wilgotnością i silniejszym wiatrem typowym dla strefy kontaktowej ląd-powietrze, wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Wpływ klimatu morskiego na organizm człowieka.

Czyste, wilgotne i chłodne powietrze Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem bardzo dobrze wpływa na usprawnienie układu oddechowego. Przebywanie w tym klimacie sprzyja pogłębianiu się oddechu oraz zwiększeniu pojemności oddechowej płuc. Klimat nadmorski wybitnie korzystnie wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych i alergii, tak licznie występujących dzisiaj u dzieci i dorosłych.

Aerozol morski Bałtyku powstaje poprzez uwalnianie się cząsteczek chlorku sodowego i innych składników mineralnych z wody morskiej w wyniku rozbijania się jej o brzeg, tarcia wiatru o powierzchnię wody oraz unoszenia się cząsteczek wody w procesie parowania. Koncentracja aerozolu jest największa na plaży, dlatego zalecane są spacery nad brzegiem morza, szczególnie przy wietrznej pogodzie (prędkość wiatru 4-8 m/s).

Powietrze nadmorskie - Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem - charakteryzuje się zwiększoną zawartością jodu. W ciepłej porze roku, podczas pogody słonecznej, występuje tzw. bryza morska i lądowa, spowodowana różnicami w nagrzaniu się powietrza nad morzem i lądem. To korzystne zjawisko biometeorologiczne wpływa na łagodzenie bodźców termicznych oraz na zwiększenie zawartości aerozolu morskiego i jodu w strefie przybrzeżnej, co ma duże znaczenie szczególnie dla aklimatyzacji dzieci w wieku od 3 do 6 lat, przyjeżdżających do Dąbek z bardzo zanieczyszczonych środowisk miejskich.

Bodźce klimatu nadmorskiego Bałtyku, charakterystyczne dla Uzdrowiska Dąbki prowadzą do usprawnienia mechanizmów termoregulacyjnych i hartowania organizmu , przebywanie w tym klimacie sprzyja zmniejszeniu wrażliwości na zmiany warunków meteorologicznych, a tym samym skłonności do przeziębień. Podstawowym wskazaniem klimatycznym w profilu chorób układu oddechowego są walory higieniczne powietrza, bez zanieczyszczeń pyłowych i gazowych.

Od 1989 roku w Uzdrowisku Dąbki nad Bałtykiem w woj. zachodniopomorskim z dużym powodzeniem leczone są dzieci w różnym wieku, nawet te najmniejsze, które przebywają na kuracji najczęściej pod opieką swoich matek. Pobyt matki z dzieckiem eliminuje stres spowodowany rozłąką, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobre efekty lecznicze. Dzieci przystosowują się szybko do nowych warunków i nawet niezbyt długie pobyty w sanatorium dają wymierne korzyści zdrowotne.Nasze obserwacje wykazują, że pobyt w Dąbkach poprawia ogólne samopoczucie, wentylację płuc, czynności układu krążenia, poprawia łaknienie, sen, zwiększa aktywność psychoruchową. Nasi kuracjusze często przyjeżdżają ponownie dla utrwalenia efektów leczenia. Po wielu latach starań działalność sanatoryjna w Dąbkach została uwieńczona nadaniem miejscowości statusu uzdrowiska.

W sanatoriach w Dąbkach leczone są m.in.:

 • choroby układu oddechowego
 • choroby układu krążenia
 • schorzenia reumatyczne w okresie podostrym i przewlekłym
 • choroby przewodu pokarmowego
 • nerwice
 • moczenie nocne.

Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem powstało na obszarze Gminy Darłowo. w 2007 roku i jest jednym z najmłodszych polskich uzdrowisk. W skład utworzonego uzdrowiska weszły sołectwa: Żukowo Morskie, Bobolin, Dąbki, Bukowo Morskie i Porzecze. Wybrzeże w Dąbkach ma szeroką, piaszczystą plażę.

Uzdrowiskowy Bieg. Zapraszamy do Uzdrowiska Dąbki nad Bałtykiem

Rokrocznie w Uzdrowisku Dąbki - latem - organizowany jest Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy. W 2024 roku impreza będzie 28 lipca i to już jej 11 odsłona. Bieg jest na dystansie 10 km malowniczą trasą i bardzo urozmaiconą.

Biegacze biegną przez uzdrowisko i dopingują ich - licznie zgromadzeni na trasie - turyści. Start i meta jest na ul. Dąbkowickiej przy jeziorze Bukowo, a baza imprezy na terenie Centrum Sportów Wodnych. W pobliżu jest letnia scena muzyczna.

Bieg główny w Uzdrowisku Dąbki nad Bałtykiem poprzedzają starty dzieci i młodzieży.

Zasady uzyskania skierowania NFZ do uzdrowiska

NFZ informuje, że leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia.

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa naturalnych i czynniki fizyczne:

 • wody mineralne,
 • borowiny,
 • bodźce klimatoterapeutyczne,
 • hydroterapia;
 • fizykoterapia,
 • kinezyterapii.


W czasie pobytu w, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań możesz skorzystać między innymi z:

 • kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach,
 • kuracji pitnych i inhalacji,
 • natrysków,
 • biczów szkockich, masaży wodnych,
 • zawijań i okładów,
 • ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
 • ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
 • krioterapii,
 • masażu leczniczego,
 • gimnastyka indywidualnej i zbiorowej.

Ważne! Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Czas trwania leczenia uzdrowiskowego

Świadczenia są realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny.

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.

Skierowanie

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a Ty otrzymasz informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym fakcie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 (osiemnaście) miesięcy, jednak kolejne skierowanie może zostać złożone po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest*, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą, uprawnieni są do korzystania raz w roku kalendarzowym z leczenia uzdrowiskowego i są zwolnieni z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym.

Uzdrowisko Dąbki nad Bałtykiem w oku jeżdżącej kamery. Zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto