Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Darłowie wyższa opłata miejscowa od turystów w 2024 roku. Głosowano na sesji Rady Miasta

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Sesja Rady Miasta Darłowo listopadowa była bardzo ważna z perspektywy mieszkańców tego miasta nad Bałtykiem oraz turystów. RM zatwierdziła ważne uchwały obowiązujące od 01.01.202 4 roku. Czyli zmianę: stawki podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, opłaty miejscowej wnoszonej przez turystów i kwoty stypendiów szkolnych.

Radni z Darłowa przyjęli ważne uchwały na rok 2024

Rada Miasta Darłowo (woj. zachodniopomorskie), na sesji, zajęła się ustaleniem nowej stawki podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak podkreślał burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, nie była ona zmieniana od trzech lat. Znaczny wzrost inflacji i wiążących się z tym kosztów, jak akcentował włodarz, utrzymania miasta był główną przyczyną przedłożenia propozycji podwyższenia stawki tego podatku w Darłowie.

W roku 2024 wzrośnie ona z poziomu 24,84 zł za m kw. do poziomu 29,40 zł za m kw. Radni przyjęli tę uchwałę przy 10 głosach za i 1 głosie przeciw. Jak podkreślał burmistrz nowa stawka, która będzie obowiązywać w Darłowie od 1 stycznia 2024 będzie taka sama jak w mieście Sławno i gminie wiejskiej Darłowo, a niższa niż zaplanowano w gminie Malechowo i w gminie Postomino. W przypadku tej ostatniej gminy stawka ma wynieść 31,05 zł.

Bez zmian pozostały inne stawki podatku od nieruchomości, w tym podatku od budynków mieszkalnych, który od kilku lat ustalony jest w Darłowie na poziomie 75 groszy od metra kwadratowego budynku, co jest najniższą stawką w powiecie sławieńskim.

Wyższa opłata miejscowa w Darłowie, w 2024 roku

Darłowscy radni głosowali również nad podwyższeniem stawki opłaty miejscowej, która do tej pory w Darłowie wynosiła 2,15 zł od każdej rozpoczętej doby pobytu przez turystę. Stawka ta nie zmieniała się od 2015 roku. W roku 2024 wzrośnie w Darłowie do 3 złotych przy maksymalnej stawce dopuszczalnej przepisami 3,22 zł.

Zmiany w podatkach mają przynieść około miliona złotych dodatkowego dochodu w przyszłorocznym budżecie miasta. Radni zmienili także uchwałę w sprawie opłaty targowej, z której zwolnili osoby wystawiające się podczas miejskich imprez. Mowa o pchlim targu na Wyspie Łososiowej i Jarmarku Bożonarodzeniowym na głównym placu miasta.

O 100 procent wyższe stypendia w Darłowie

RM zajęła się też zasadami przyznawania stypendium w ramach lokalnego programu wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży uczących się w szkołach na terenie Miasta Darłowo. Zgodnie z propozycją burmistrza wszystkie stawki stypendiów poszły w górę o 100 procent. To oznacza, że stypendium naukowe przyznawane raz w semestrze będzie kształtować się teraz na poziomie od 200 do 500 złotych w zależności od uzyskanej średniej. Wzrośnie też stypendium sportowe do poziomu 300 złotych.

Sztorm na Bałtyku. Wzburzone morze w Darłowie. Zdjęcia z Dar...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto