Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Darłowie ma przybyć przychodnia lekarska w oparciu o Szpital Powiatowy w Sławnie

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Samorząd - miasto Darłowo chce poprawić dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jaki ma na to pomysł? Otwarcie publicznej przychodni we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Szpitalem Powiatowym w Sławnie. Miało już miejsce spotkanie w tej sprawie. Są konkretne decyzje.

W Darłowie ma przybyć publiczna przychodnia

Pogarszający się dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów to jedna z bolączek Darłowa. Samorząd - miasto Darłowo informuje, że znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu.

Jest to kolejne podejście do tej sprawy ważnej dla darłowiaków. Jaki jest teraz pomysł - remedium? Miasto planuje wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Szpitalem Powiatowym w Sławnie otworzyć publiczną przychodnię.

Darłowski magistrat wylicza, że jeszcze kilka lat temu w jednej z prywatnych przychodni POZ pracowało 7 lekarzy, dzisiaj jest tylko 4. Akcentuje, że w Darłowie czeka się nawet kilka dni, aby dostać się do lekarza pierwszego kontaktu.

- W efekcie część mieszkańców Darłowa, głównie tych zmotoryzowanych zmieniło lekarzy, przepisało się do przychodni w sąsiednich miejscowościach, na przykład do Sławna, a nawet do Koszalina. Ale nie każdy ma taką możliwość - informuje magistrat.

- Dlatego też od kilku lat podejmowane były próby zaradzenia tej sytuacji. Po pierwsze próbowaliśmy namówić przychodnię lekarską dla dorosłych do zwiększenia zatrudnienia. To nie nastąpiło. To prywatny podmiot, władze lokalne nie mają możliwości wymuszenia pewnych działań - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Drugi kierunek to było poszukiwanie innej prywatnej przychodni lekarskiej z okolic, która zechciałaby uruchomić punkt w Darłowie. Były poważne rozmowy z jedną z przychodni ze Sławna, ale ostatecznie do tego nie doszło - zaznacza włodarz i przypomina, że miasto prowadziło też zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną zachęcającą do podjęcia pracy w Darłowie przez lekarzy z Ukrainy. Również bez oczekiwanego efektu.

Dlatego w życie wprowadzony będzie nowy plan. Burmistrz A. Klimowicz poprosił o pomoc starostę sławieńskiego - Wojciecha Wiśniowskiego, a starosta z kolei zwrócił się do dyrektora Szpitala Powiatowego w Sławnie - Tomasza Walaska.

I decyzja jest taka, że Szpital Powiatowy otworzy swoją publiczną przychodnięlekarską w Darłowie. Szpital uruchomi filię i zatrudni tutaj lekarzy. Na początek prawdopodobnie dwóch, trzech.

Miasto ze swojej strony zaoferowało lokal. To część budynku dawnego dworca PKP, w której dzisiaj ma siedzibę Darłowskie Centrum Wolontariatu. To około 140 metrów kwadratowych powierzchni, którą będzie można zaadaptować na potrzeby medyczne. DCW bez szkody dla siebie będzie miało zaproponowaną inną lokalizację.

Dlaczego szpitalna przychodnia nie ulokuje się tam, gdzie dzisiaj działają inne przychodnie w budynku przy ul. Szpitalnej, który jest własnością gminy? Nie ma tam miejsca. Dodatkowym atutem lokalizacji budynku DCW przy ul. Bogusława X jest lokalizacja na parterze. Jest to miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych, na wózkach inwalidzkich. Ta lokalizacja może też być dogodna dla osób spoza Darłowa, z gminy Darłowo, bo można dojechać tu pociągiem, autobusem, obok są miejsca parkingowe.

- Jest jeszcze jeden plus - podkreśla burmistrz Klimowicz. - Gdyby w przyszłości była potrzeba rozwoju przychodni, to jest rezerwa w postaci drugiej części budynku, tam gdzie dziś jest Poczekalnia Kultury. I to bez szkody dla przestrzeni kulturalnej w mieście, bo niedawno wyremontowaliśmy kolejne pomieszczenia w Darłowskim Ośrodku Kultury Skło-44, poza tym w coraz bardziej realnych planach wciąż jest stworzenie biblioteki w dawnej siedzibie
przedszkola przy ul. Zamkowej - dodaje burmistrz.

Co musi się wydarzyć w najbliższym czasie, by przychodnia szpitalna w Darłowie zaczęła działać? Rada Powiatu Sławieńskiego będzie głosować nad zmianą statutu Szpitala Powiatowego, w którym to statucie dopisze się możliwość prowadzenia przychodni POZ.

Wcześniej temat ten starosta Wojciech Wiśniowski postawił na Zarządzie Powiatu, który wyraził pozytywną opinię. Po sprawach proceduralnych przyjdzie czas na tematy organizacyjne. Miasto zadeklarowało też ewentualną pomoc w formie znalezienia mieszkań służbowych dla lekarzy, których zatrudni szpital.

- Mam świadomość, że stworzenie przychodni od podstaw nie jest łatwą sprawą - komentuje Tomasz Walasek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie. - Ale jestem dobrej myśli, że to się uda i dzięki temu poszczerzy się dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu.

Dyrektor akcentuje, że obiekt w, którym ma być przychodnia będzie musiał być dostosowany pod kątem wytycznych Ministerstwa Zdrowia dla takich miejsc.

- Przy tworzeniu przychodni są partnerami trzy strony: samorząd miasto Darłowo, samorząd Starostwo Powiatowy i szpital sławieński - podkreśla. T. Walasek. - Pierwsze kroki zostały już wykonane. Teraz czekamy na formalne decyzje samorządów, które muszą wykonać określone ruchy. Sądzę, że tu nie będzie problemów, bo sprawa jest ważna dla lokalnej społeczności.

Tomasz Walasek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie prezentuje na zdjęciu tomograf

Dyrektor szpitala w Sławnie prezentował Społecznej Radzie Sz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Darłowie ma przybyć przychodnia lekarska w oparciu o Szpital Powiatowy w Sławnie - Sławno Nasze Miasto

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto