Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niezwykły prezent dla Galerii Rybackiej i Marynistycznej w SKŁO44 w Darłowie. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Arch NM/ Arch pryw Rodziny
Pianino pierwszego, powojennego organisty i i nauczyciela muzyki w Darłowie - Alfonsa Bronisława Milewskiego wzbogaca nową Galerię Rybacką i Marynistyczną SKŁO44. Magdalena Burduk, dyrektor DOK mówi, że SKŁO44 otrzymało wyjątkowy dar od mieszkanki Darłowa - pani Doroty Jaźwińskiej.

Niezwykła historia z Darłowa. Pierwszy powojenny organista Alfons Bronisław Milewski

- Pianino pierwszego, powojennego organisty i nauczyciela muzyki w Darłowie Alfonsa Bronisława Milewskiego podarowane Darłowskiemu Ośrodkowi Kultury przez córkę artysty zakotwiczyło na stałe w jednej z sal nowej Galerii Rybackiej i Marynistycznej Skło 44. Pianino wyprodukowano w berlińskiej fabryce Roberta Giesecke. Instrument został opatrzony w złotą tabliczkę znamionową. Zapisano na niej kto był jego właścicielem i jego rolę w muzycznej historii Darłowa. Nie zabrakło informacji o tym, że jest darem serca od córki artysty - mówi M. Burduk, dyrektor DOK Darłowo.

Dodatkowo w sali, gdzie stanął instrument w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się: portret Alfonsa Bronisława Milewskiego oraz informacja, którą zamieszczamy poniżej:

„Alfons Bronisław Milewski urodził się 4 grudnia 1903 roku w Starogardzie. Skończył studia muzyczne w Pelplinie. Pracował jako organista i dyrygent chórów, pianista i trębacz. Od 1933 roku był też nauczycielem śpiewu i opiekunem dętej i smyczkowej orkiestry oraz chóru szkolnego w Wejherowie. W 1945 roku przybył z rodziną do Darłowa i objął posadę organisty w Urzędzie Parafialnym. Od 1946 roku pracował jako nauczyciel śpiewu przy Państwowym Gimnazjum i Liceum, a od marca 1950 roku w Średniej Szkole Zawodowej. Jako jedyny zawodowy muzyk organizował parafialne i miejskie życie muzyczne Darłowa tworząc m.in. chór mieszany i męski. Założył orkiestrę dętą przy Straży Pożarnej. Jego chóry „Hejnał” i „Świętej Cecylii” występowały na uroczystościach kościelnych i świeckich. Od 1950 roku był wykładowcą przy Miejskim Ognisku Muzycznym w Darłowie, prowadząc klasy fortepianu i akordeonu. Alfons Bronisław Milewski był wszechstronnie uzdolniony muzycznie. Grał na organach, pianinie, akordeonie, trąbce, skrzypcach, gitarze. Jego życie artystyczne i twórczość były tematami prac dyplomowych studentów szkół muzycznych. 8 maja 1977 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i chrześcijańskiej. Z tej okazji podczas uroczystej mszy wręczono Mu specjalne błogosławieństwo od Ojca Świętego. Przekazane na rzecz Darłowskiego Ośrodka Kultury pianino było ważnym elementem życia Rodziny Milewskich. Dorota i Zbigniew – dzieci Artysty – pobierały lekcje muzyki u Ojca. Podobnie wnuczki: Elżbieta i Krystyna, córki Zbigniewa. Śmierć Alfonsa Bronisława Milewskiego w sierpniu 1977 roku uniemożliwiła kolejnym pokoleniom kontynuowanie tej tradycji. Ale miłość do muzyki pozostała w genach. W ognisku muzycznym wnuki i prawnuki Artysty: Patrycja, Jeremi, Aleksandra, Krzesimir, Bogdan i Damian ćwiczyli i nabierali umiejętności korzystając oczywiście z TEGO pianina. Liczę, że darowizna przekazana na rzecz miejskiej instytucji kultury służyć będzie kolejnym pokoleniom w odkrywaniu talentów i piękna muzyki."
Dorota Jadźwińska

Magda Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury udała się z wizytą do pani Doroty. Podziękowała w imieniu własnym i potencjalnych przyszłych użytkowników. Nie obyło się bez wzruszenia obu.

Nad Bałtykiem, w Darłowie, uroczyście otworzono Galerię Ryba...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykły prezent dla Galerii Rybackiej i Marynistycznej w SKŁO44 w Darłowie. Zdjęcia - Sławno Nasze Miasto

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto