Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo uczciło 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
UM Darłowo/Leszek Walkiewicz
W ubiegłą sobotę minęło dokładnie 100 lat od narodzin Leopolda Tyrmanda, pisarza który popularyzował jazz i rozsławił Darłowo w powieści „Siedem dalekich rejsów”.

Leszek Walkiewicz, darłowski historyk przypomina, że już 4 czerwca 2012 roku na murze siedziby Darłowskiego Ośrodka Kultury, Matthew Robert Tyrmand - syn Leopolda odsłonił tablicę z imieniem pisarza Leopolda Tyrmanda. Jednomyślną uchwałę w sprawie nadania imienia DOK podjęli radni Rady Miejskiej. Od tego czasu Leopold Tyrmand patronuje darłowskiej placówce kultury.

- Następnie tuż po Świętach Bożego Narodzenia 2019 r. bez fanfar odsłonięto w Darłowie pierwszy na świecie pomnik - „Ławkę” Leopolda Tyrmanda. Pomnik perfekcyjnie odlany z brązu wykonano i zainstalowano z inicjatywy i dzięki wielkiemu zaangażowaniu radnej i przewodniczki - Krystyny Różańskiej. Ławka i postać pisarza z brązu zostały sfinansowane z Darłowskiego Budżetu Obywatelskiego - wspomina Leszek Walkiewicz. Ławkę z siedzącą postacią Leopolda Tyrmanda z nogą na nodze i reliefem na siedzisku z tytułem powieści „Siedem dalekich rejsów” postawiono na skwerze przy głównej osi Darłowa na tle XV- wiecznego kościoła. Autorką pomnika jest Dorota Dziekiewicz - Pilich - wybitna polska rzeźbiarka. Ławka pisarza ma zainicjować utworzenie tyrmandowskiego szlaku literackiego na trasie turystycznej Darłowa.

- Pisanie dramatu obyczajowego p.t. „Siedem dalekich rejsów” - Tyrmand rozpoczął już w 1952 r., ale wstrzymał jego utrwalanie na papierze ze względu na brak szans na publikację w stalinowskich czasach terroru i zakłamania. Po październiku 1956 r. w czasie odwilży, ukończył pisanie książki, a oficyna wydawnicza „Czytelnik” zapewniła autora o jej wydaniu. Wydrukowaną powieść skonfiskowała cenzura, co uzasadniono pornografią i promocją inicjatywy prywatnej. Dopiero w 1959 r. książkę wydano po angielsku jako „Seven Long Voyages”, a później w 1962 w Niemczech Zachodnich pod tytułem „Ein Hotel in Darlowo”. Rok później Jan Rybkowski nakręcił film „Naprawdę wczoraj”, którego scenariusz oparty był na „Siedmiu dalekich rejsach”. Pierwsze wydanie książki w języku polskim miało miejsce w1975 r. w Londynie, kolejne - w 1992 r. (w Londynie i Warszawie) - opowiada Walkiewicz.

Akcja powieści i filmu dzieje się w Darłowie podczas trzech dni wczesną wiosną 1949 r. - Autor maluje piórem leżące na uboczu tajemnicze miasteczko portowe ze swoim specyficznym klimatem i bogatą historią - dodaje. W tym roku zespół Eskaubei i Tomek Nowak Quartet na 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda, wydał płytę Sweet Spot, na której znalazł się utwór „Tyrmand to jazz” z fotorelacją z koncertu specjalnego poświęconego pisarzowi, który zagrano 29 lutego w sali DOK. - Mamy nadzieję, że mimo niedawnej śmierci Arkadiusza Sipa, dyrektora DOK w Darłowie jego inicjatywa corocznej organizacji „Dni z twórczością Leopolda Tyrmanda” w Darłowie będzie kontynuowana - mówi Leszek Walkiewicz.

W minioną sobotę na fanpage’u Darłowskiego Ośrodka Kultury odbył się streaming live z Marcelem Woźniakiem na temat twórczości Tyrmanda.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto