Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopnica: Debatowali o zmianie czasu i ograniczeniu używania produktów z plastiku [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
W bardzo interesującym projekcie wzięli udział uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Kopnicy (gmina Darłowo). „Europejczyk odczuje, co parlament zdecyduje” to akcja organizowana przez Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami na temat Parlamentu Europejskiego oraz pokazanie, że decyzje tam podejmowane mogą mieć bezpośredni wpływ na ich życie.Szóstoklasiści na podstawie informacji znalezionych w różnych źródłach opracowali dwa tematy: „Czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana?” oraz „Czy powinniśmy wprowadzić ograniczenia dotyczące używania produktów z plastiku?”.

Na zajęciach historii i społeczeństwa odbyła się debata dotycząca zmiany czasu. Na początku lekcji uczniowie zostali podzieleni na grupy i każda z nich dostała zadania. - Rozpatrzono różne dziedziny życia, m.in. zwrócono uwagę na przykład kobiety rodzącej bliźniaki w momencie zmiany czasu, nieudanego zamachu terrorystycznego na Bliskim Wschodzie oraz samopoczucie zwierząt gospodarskich. Jednak najwięcej sporów toczyło się o to, czy zmiana czasu przynosi oszczędność energii i zwiększa bezpieczeństwo komunikacyjne. Po dyskusji odbyło się głosowanie, w którym uczniowie jednogłośnie podjęli decyzję, że należy zaprzestać przechodzenia na inny czas - informują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kopnicy.

Tematyka związana z ograniczeniem plastiku została podzielona na trzy etapy. Pierwszym z nich była lekcja plastyki, gdzie w czasie zajęć wykonano plakaty. Każda grupa podeszła do tematu zupełnie inaczej, czego dowodem były końcowe efekty pracy. Kolejny etap odbył się w czasie zajęć terenowych -na plaży w miejscowości Wicie. Tu uczniowie na własne oczy przekonali się, że morze wyrzuca mnóstwo plastiku oraz doszli do wniosku, że ludzie bezmyślnie pozbywają się różnych rzeczy w miejscach swojego wypoczynku i nie zwracają uwagi na efekty swojego postępowania.

Szóstoklasiści nie pozostali bezczynni wobec zaistniałych faktów i posprzątali znalezione plastikowe odpady do specjalnie oznaczonego worka. Na zakończenie działań w tym obszarze w czasie lekcji j. polskiego odbyła się debata za i przeciw dotycząca wprowadzenia ograniczeń zużycia plastiku. Mimo że dwie grupy prezentowały odmienne zdania, na zakończenie wszyscy doszli do wniosku, że ta sprawa powinna być przedmiotem dyskusji nie tylko na szczeblu państwowym, ale także w Parlamencie Europejskim. Uczestnicy zajęć zwrócili także uwagę na to, że każdy z nas może w swoim życiu codziennym ograniczyć zużycie tego surowca, wystarczą do tego dobre chęci i zmiana nawyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto