Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Ławka z rzeźbą Leopolda Tyrmanda w ramach budżetu obywatelskiego [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
UM Darłowo/Leszek Walkiewicz
W ramach realizacji budżetu obywatelskiego Darłowa na 2019 rok przy alei Wojska Polskiego zamontowano ławkę z brązu z postacią siedzącego pisarza, publicysty i dziennikarza Leopolda Tyrmanda.

Pomnik zainstalowano z inicjatywy i dzięki wielkiemu zaangażowaniu przewodniczącej komisji edukacji, kultury i turystyki Rady Miejskiej Darłowa – Krystyny Różańskiej.

- Ławkę z rzeźbą Leopolda Tyrmanda postawiono na głównej osi Darłowa przy al. Wojska Polskiego. Autorką projektu rzeźby i cokołu jest Dorota Dziekiewicz – Pilich – polska rzeźbiarka – twórczyni m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka. Rzeźbę odlaną metodą traconego wosku wykonano w odlewni artystycznej J. Guzery w Dąbrowie k. Kielc - informuje Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Darłowie.

- Leopold Tyrmand jest m.in. autorem książki „Siedem dalekich rejsów”, której akcja dzieje się w powojennym Darłowie. Relief z odzwierciedleniem tego tytułu znajduje się na siedzisku Ławki Lopka. Pisanie dramatu obyczajowego p.t Siedem dalekich rejsów – Tyrmand rozpoczął już w 1952 r., ale wstrzymał jego pisanie ze względu na brak szans na publikację w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Po październikowej odwilży, w 1957 r., ukończył pisanie książki i otrzymał zapewnienie o jej wydaniu przez wydawnictwo „Czytelnik”. Wydrukowaną powieść skonfiskowała cenzura, co uzasadniono pornografią i promocją inicjatywy prywatnej. Dlatego książka została wydana w 1959 r. najpierw po angielsku a później w 1962 w RFN po niemiecku. Pierwsze wydanie książki w języku polskim miało miejsce w 1975 w Londynie, kolejne – w 1992 r. w Londynie i Warszawie. Akcja powieści dzieje się podczas trzech dni wczesną wiosną 1949 r. w Darłowie. Leopold Tyrmand w darłowskim porcie był już w czasie wojny - 1944 roku. Wtedy pływał na niemieckim frachtowcu - przypomina Leszek Walkiewicz.

Warto dodać, że w 1963 roku reżyser Jan Rybkowski nakręcił film pt „Naprawdę wczoraj”, którego scenariusz napisany przez Leopolda Tyrmanda był oparty na „Siedmiu dalekich rejsach”. Film miał znakomitą obsadę. Grali w nim: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Ewa Bonacka, Ewa Krzyżewska, Wiesława Kwaśniewska, Adam Pawlikowski, Aleksander Fogiel, Gustaw Holoubek, Wiesław Gołas. Akcja książki i filmu krąży wokół dwojga bohaterów zainteresowanych jednym z zaginionych słynnych skarbów i dzieł sztuki: tryptykiem króla Eryka Pomorskiego.

W 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza, publicysty i popularyzatora jazzu. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto