Turystka pyta o wycinkę drzew w Dąbkach. "Wszystko jest zgodnie z pozwoleniami"

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Do wycięcia zaplanowano m.in. stare topole, lipy i sosny
Do wycięcia zaplanowano m.in. stare topole, lipy i sosny Radek Koleśnik
Udostępnij:
Do naszej redakcji zgłosiła się turystka wypoczywająca w Dąbkach. Zaskoczyła ją wycinka drzew przy ul. Dąbkowickiej. Władze gminy uspokajają i informują, że prace są związane z przebudową drogi i przebiegają zgodnie z pozwoleniami.

- Jesteśmy na krótkim wypoczynku w Dąbkach. U nas jest to nie do pomyślenia, tutaj wycinane są przepiękne drzewa. Aż serce ściska. W Niemczech chyba świadomość ekologiczna jest większa. Córeczka widząc to zaczęła płakać - napisała do nas turystka.

Z pytaniami o tę sprawę skierowaliśmy się do włodarza gminy Darłowo.

- Wszystko jest zgodne z pozwoleniami i projektem inwestycji związanej z przebudową ulicy Dąbkowickiej. Pozwolenie na wycinkę wydało Starostwo Powiatowe w Sławnie. Oprócz usunięcia drzew są zaplanowane nowe nasadzenia drzew. Będą to ładniejsze i zdrowsze nasadzenia - odpowiada Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

Dodaje, że drzewa, które obecnie są wycinane są stare i nie mogłyby zostać wbudowane w nową jezdnie. - One wręcz stwarzają zagrożenie, są to drzewa kruche -mówi nam włodarz.

- Pamiętajmy, że system korzeniowy sprawia, że takie duże drzewa wypychają jezdnię do góry i ją rozwalają. Zaplanowane nowe nasadzenia nie będą ingerować w drogę - tłumaczy wójt.

Łącznie do wycinki przeznaczono 43 drzewa, w tym świerki, sosny, lipy i topole. Drzewa te - jak przekazuje gmina - kolidują z inwestycją.

- W tych miejscach, gdzie są zieleńce, zieleń zostanie uporządkowana na nowo. Wszystko robimy tak, żeby dostosować inwestycję do konkretnych szerokości - informuje Rafał Kunysz, kierownik referatu inwestycji w UG Darłowo.

Przypomnijmy, że przebudowa ul. Dąbkowickiej w Dąbkach jest realizowana w ramach Rządowego Programu Przebudowy Dróg i zakłada remont nawierzchni ulicy, przebudowę kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz wymianę oświetlenia ulicznego. W ramach inwestycji powstanie nowa droga o długości ponad 700 m i szerokości 5,5 m z kostki brukowej, a ponadto chodniki o szerokości od 1,5 do 4 m. W planie inwestycji jest też 80 miejsc parkingowych, w tym 4 dla niepełnosprawnych, 850 m kanalizacji i 22 punkty oświetleniowe.Całkowity koszt przebudowy drogi wyniesie niespełna 5 mln złotych, z czego ponad 2,8 mln złotych to dofinansowanie uzyskane z Rządowego Fundusz Dróg Samorządowych.

Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkie przejścia dla pieszych oraz skrzyżowanie z ulicą Piaskową będzie wyniesiono do góry.

Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie wymieniona kanalizacja sanitarna w działce drogowej za kwotę 75 tys. zł. Pieniądze pochodzą m.in. z zebranej opłaty uzdrowiskowej, która zostanie przeznaczona na ten cel.

Inwestycja ma zostać zakończona do czerwca przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie