Polski Ład: Miliony na inwestycje w Darłowie i Sławnie

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Na liście samorządów, z bardzo wysokim dofinansowaniem znalazł się wniosek z Darłowa dotyczący rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków.
Na liście samorządów, z bardzo wysokim dofinansowaniem znalazł się wniosek z Darłowa dotyczący rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Artur Wejnerowski/UM Darłowo
Udostępnij:
Bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców Darłowa i Sławna. W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, Darłowo otrzyma ponad 13 milionów złotych na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. W Sławnie ponad 13 milionowe wsparcie przeznaczone zostanie na rozwój strefy przemysłowej.

Łącznie ponad miliard złotych na strategiczne inwestycje trafi do województwa zachodniopomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. O tym, jakie projekty będą realizowane dzięki temu wsparciu poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

Na liście samorządów, z bardzo wysokim dofinansowaniem znalazł się wniosek z Darłowa dotyczący rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest obecnie dla miasta priorytetem.

- Tego typu zadania, jak modernizacja oczyszczalni ścieków, sprawy ochrony środowiska, to powinno być coś, co będzie łączyło ponad podziałami partyjnymi i politycznymi. Bardzo się cieszę, że tak właśnie się stało w Darłowie - mówi nam Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Włodarz zaznacza, że obecna oczyszczalnia powstała ponad 20 lat temu dzięki działaniom polityków obecnej strony rządowej i obecnej opozycji.

- Cieszę się, że po 20 latach sytuacja się trochę powtarza, że obecna strona rządowa też pomaga, bo właśnie ochrona środowiska i wiele tematów lokalnych powinno łączyć, a nie dzielić. Cieszę się, że tak to też rozumie pan wiceminister Paweł Szefernaker, który był nie tak dawno u mnie w ratuszu. Odbyliśmy bardzo dobrą rozmowę na ten temat - dodaje.

Miasto, od czasu kiedy oczyszczalnia powstała, z każdy kolejnym rokiem się rozwija. Powstały nowe hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty. W efekcie zrzut ścieków w okresie wakacyjnym, ale i nie tylko, bardzo się zwiększył.

Burmistrz zapowiada, że prace związane z rozbudową oczyszczalni najpewniej ruszą w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. - Część zadania będzie polegała na zakupach inwestycyjnych, w tym wymontowaniu zużytych elementów i instalacji nowych, które poprawią wydajność oczyszczalni - mówi włodarz Darłowa.

Jak dodaje Artur Wejnerowski z biura promocji miasta Darłowa, zakładany całkowity koszt inwestycji, której projekt został przekazany do Banku Gospodarstwa Krajowego, wynosi 14 mln zł. Kwota wnioskowanych do rządowego funduszu pieniędzy to 13 160 000,00 zł.

Ogromne wsparcie trafiło także do Sławna na rozwój strefy przemysłowej w mieście poprzez połączenie ul. Morskiej i ul. Chełmońskiego. To aż 13,3 mln złotych wsparcia. Z kolei gmina Sławno otrzyma ponad 9,4 mln złotych na budowę sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej oraz termomodernizację wraz z przebudową budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Sławno. Gmina Malechowo niemal 4,5 mln wsparcia przeznaczy termomodernizację budynku Urzędu Gminy Malechowo wraz z budową windy dla niepełnosprawnych.

Gmina Postomino prawie 5 mln złotych wsparcia przeznaczy na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z lokalną oczyszczalnią ścieków w Staniewicach. Gmina Darłowo nieco ponad 9 mln złotych przeznaczy na budowę systemu kanalizacji sanitarnej w nadmorskich miejscowościach. Powiat sławieński otrzymał 9,5 mln złotych na przebudowę ulic Jagiełły, Chopina i Gdańskiej w Sławnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie