W godz. 12.00-18.00 przed Sanatorium Uzdrowiskowym Interferie Argentyt w Dąbkach przy ul. Wydmowej 17 stanie miasteczko profilaktyczne, w którym przeprowadzone zostaną bezpłatne badania i konsultacje.
Eksperci z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące Programu Profilaktyka 40 PLUS. Pomogą wypełnić ankietę, dzięki której będzie można otrzymać e-skierowanie na badania.
Dla wszystkich, którzy odwiedzą miasteczko profilaktyczne czekają bezpłatne konsultacje medyczne i badania:
- badanie poziomu glukozy we krwi
- pomiar ciśnienia tętniczego
- ważenie, obliczanie wskaźnika BMI, analiza składu masy ciała
- spirometria i pomiar CO2 w płucach
- konsultacje dietetyczne Agnieszki Wyczesany
- edukacja zdrowotna
- spotkanie ze specjalistą Elżbietą Petriczko zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń dziecięcych w zakresie pediatrii ogólnej, endokrynologii i diabetologii
- wydawanie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) i potwierdzanie Profilu Zaufanego
- spotkanie z Amazonkami
Organizatorzy przypominają, że program „Profilaktyka 40 PLUS” jest realizowany od 1 lipca 2021 roku i jest adresowany do kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat, i starszych, bez ograniczenia wieku. Warunkiem przystąpienia do programu jest wypełnienie ankiety za pośrednictwem: Internetowego Konta Pacjenta lub infolinii 22 735 39 53. Na podstawie ankiety oceniane są czynniki ryzyka; wystawione zostaje e-skierowanie.
W pakiecie badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn są takie badania jak:
-morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
-stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
stężenie glukozy we krwi;
-AlAT, AspAT, GGTP;
-poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie;
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
- ocena miarowości rytmu serc;
Badanie tylko dla mężczyzn:
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity (badanie w kierunku wykrycia raka prostaty)
W województwie zachodniopomorskim są obecnie 33 pracownie diagnostyczne realizujące program.
Wykaz jest tutaj:wykaz pracowni

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?