Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywe SMS-y o kwarantannie. Uwaga na nowy sposób oszustów

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Takiej treści SMS-y rozsyłano pod koniec września do niektórych użytkowników telefonów komórkowych
Takiej treści SMS-y rozsyłano pod koniec września do niektórych użytkowników telefonów komórkowych Wojciech Kulig
Pod koniec września do niektórych użytkowników telefonów komórkowych trafił fałszywy SMS o skierowaniu na kwarantannę. Takie wiadomości przesłano również do mieszkańców np. Sławna, Darłowa i Koszalina. Mogła to być próba wyłudzenia danych.

„Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie (...)” - taka wiadomość SMS-owa trafiła m.in. do niektórych mieszkańców Sławna i Koszalina. Na końcu wiadomości podany został link odsyłający do aktualizacji aplikacji. W rzeczywistości zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem.

- Uważajmy na tego typu linki, ponieważ to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych - ostrzega Komenda Główna Policji.

Phishing, czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję. Zdaniem zespołu CERT Polska właśnie z takim działaniem prawdopodobnie mieliśmy do czynienia w ubiegłym miesiącu. CERT działa w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego m.in. działalność naukową.

W ciągu 24 godzin od uruchomienia kampanii CERT Polska otrzymał blisko tysiąc zgłoszeń. - Można oszacować, że prawdopodobnie jest to jedna z większych kampanii phishingowych wykorzystujących SMS-y jako medium dystrybucji - informuje nas zespół CERT Polska.

Atak wymierzony w konkretnych użytkowników

- Złośliwa aplikacja, która była dystrybuowana w ramach omawianej kampanii, celuje tylko w telefony z systemem operacyjnym Android. Użytkownicy pozostałych systemów nie będą w stanie jej zainstalować. Jednakże SMS-y związane z tą kampanią otrzymywali użytkownicy różnych telefonów, nie tylko tych działających na systemie operacyjnym Android - wyjaśnia CERT.

Ile osób padło ofiarą cyberataku, tego nie wiadomo. Przy tak dużej skali działania przestępców można jednak założyć, że są osoby, które zainstalowały złośliwą aplikację.

- Do faktycznego przestępstwa, które ofiara spostrzeże, dojdzie w momencie gdy dojdzie do kradzieży środków finansowych z kont bankowych- zaznacza zespół CERT Polska i apeluje tym samym do każdego, kto mógł zainstalować tę złośliwą aplikację, aby jak najszybciej podjąć działania naprawcze na urządzeniu. Zazwyczaj pomocne może się okazać przywrócenie ustawień fabrycznych.

Gdzie znajdziemy informacje o kwarantannie?

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny poinformował nas, że sprawa została zgłoszona do służb, które obecnie ją analizują. GIS przypomina też, że osoby objęte kwarantanną są o niej powiadamiane za pomocą specjalnego numeru +48 22 10 43 705.

- Informacja o objęciu kwarantanną znajduje się również na Internetowym Koncie Pacjenta. Jednocześnie podkreślam, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nigdy nie wysyłają wiadomości zawierających odnośniki do zewnętrznych stron internetowych - przekazuje Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto