Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Armatorzy nie odstępują od protestów. Napisali swój projekt porozumienia

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Trwają prace nad wypracowaniem wspólnego porozumienia pomiędzy armatorami morskich jednostek wędkarskich a ministerstwem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wciąż nie wiadomo, czy i kiedy rybacy otrzymają rekompensaty z powodu wprowadzenia od 1 stycznia 2020 roku zakazu połowu dorsza w Bałtyku.

Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a armatorzy statków wędkarskich nadal nie wiedzą czy spełnione zostaną ich postulaty w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2020 roku zakazu połowu dorsza na Bałtyku. Niedawno przedstawili swoje oczekiwania podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Strona polska wnioskowała o wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rybackiego i Morskiego na rekompensaty dla armatorów. Opracowany został wstępny projekt porozumienia, jednak jego ostateczna formuła ma być przedstawiona w styczniu przyszłego roku.

- Zgłosiliśmy nasze postulaty do Komisji Europejskiej. Jej prace dopiero się zaczną. W rozmowie z nami minister Marek Gróbarczyk zaproponował, że jest w stanie podpisać z nami porozumienie, żebyśmy odeszli od zapowiadanych protestów. Zadeklarował, że przeprowadzi w pierwszym kwartale 2020 roku prace legislacyjne, które otworzą możliwość pozyskania i wypłaty rekompensat za postój, czy złomowanie jednostek - mówi nam Andrzej Antosik, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego w Darłowie.

Jak zaznacza nasz rozmówca, przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających armatorów morskich jednostek wędkarskich otrzymali zarys porozumienia. - Nie ma tam zobowiązań ze strony ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dlatego nie odstępujemy od protestów. Wysłaliśmy swój projekt porozumienia do ministerstwa i czekamy na odpowiedź - dodaje Andrzej Antosik.

Co znalazło się w porozumieniu armatorów? W dokumencie rybacy wnoszą o jak najszybsze rekompensaty za złomowanie, czasowy postój jednostek i za trwałe odejście od zawodu. - Minister podał nam, że legislacja byłaby w pierwszym kwartale 2020 roku. Jak ona będzie wyglądała, tego nie wiadomo. Sejm może odrzucić propozycje. Nie możemy zostać całe trzy miesiące bez niczego - tłumaczy Andrzej Antosik i zaznacza, że armatorzy w swojej propozycji porozumienia podali dokładne terminy, w których podjęte zostałyby konkretne działania. Rybacy chcą, żeby najpóźniej z końcem stycznia zostały wypłacone jakiekolwiek zasiłki.

Sprawą armatorów morskich jednostek wędkarskich zainteresował się burmistrz Darłowa, Arkadiusz Klimowicz, który wysłał pismo z zapytaniem do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dopytywał o to, jak rząd zamierza wspierać armatorów w tej trudnej sytuacji. Ministerstwo poinformowało, że „w chwili obecnej analizowane są przepisy prawne pod kątem możliwości udzielenia wsparcia finansowego armatorom w ramach ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ewentualna nowelizacja tej ustawy miałaby dotyczyć umożliwienia recyklingu statków rekreacyjnych za opłatą”.

W Darłowie konsekwencje wprowadzenia zakazu połowu dorsza na Bałtyku odczuje około 100 rodzin, a w skali całego kraju być może nawet ok. 650. Ministerstwo w liście poinformowało również, że omawiana będzie zmiana programu PO RYBY 2014-2020 w zakresie realokacji wsparcia finansowego w związku z planowaną zmianą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto