Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo chętnych na „Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Pierwsze wnioski o kredyt zostały złożone. Buda: Zainteresowało się nim 12 tys. osób

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br.
Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br. Andrzej Banas/ Polska Press
Banki, które od poniedziałku oferują „Bezpieczny kredyt" informują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów. – W pierwszym dniu udzielania „Bezpiecznego kredytu" zainteresowało się nim 12 tys. osób – przekazał w poniedziałek wieczorem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Spis treści

Te banki oferują „Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pierwszego lipca br. w życie weszła ustawa, której elementem jest „Bezpieczny kredyt 2 proc." Od poniedziałku 3 lipca, banki, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o współpracy w zakresie „Bezpiecznego kredytu 2 proc." zaczęły przyjmować wnioski o kredyty z rządową dopłatą do rat.

W poniedziałek BGK poinformował, że umowy o współpracy w zakresie „Bezpiecznego kredytu" podpisało sześć banków:

  • Alior,
  • Pekao,
  • PKO BP,
  • BPS,
  • SGB-Bank
  • VeloBank.

Jednocześnie dodano, że

banki

te mogą dokonywać dopłat i udzielać gwarancji wkładu własnego.

Dużo zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Pierwsze wnioski złożone

Pierwszego dnia działania programu, uczestniczące w nim instytucje, z którymi skontaktowała się PAP podkreślały, że zainteresowanie klientów uruchomioną w poniedziałek ofertą jest bardzo duże. Rzecznik prasowy Banku Pekao Paweł Jurek poinformował, że pierwsze wnioski o kredyt zostały złożone w poniedziałek niemal bezpośrednio po otwarciu oddziałów.

Ponad 1000 klientów zgłosiło zainteresowanie bezpiecznym kredytem, bardzo wiele osób kontaktowało się także z naszą infolinią, pytając o szczegóły oferty – przekazał i dodał, że procedura ubiegania się o „

Bezpieczny kredyt

" niewiele rożni się od standardowej.

– Poza typowym kompletem dokumentów klienci dodatkowo składają jedynie oświadczenie (druk BGK) o spełnieniu warunków o udzielenie „Bezpiecznego kredytu" oraz podpisują dokument potwierdzający, że zapoznali się z warunkami jego uzyskania i dopłat do rat – wyjaśnił i uzupełnił, że jeśli klient nie posiada wkładu własnego w wysokości 20 proc., składa dodatkowo wniosek o udzielenie gwarancji spłaty części kredytu przez BGK.

Z kolei wiceprezes PKO BP Maciej Brzozowski pytany w poniedziałek w Programie 3 Polskiego Radia o zainteresowanie programem przyznał, że „jest sporo zapytań". – Jesteśmy gotowi do tego, aby takiego kredytu udzielać. Tak, jest zainteresowanie. Jest duże, wyraźne, widoczne – zaznaczył.

Biuro prasowe Velo Bank również poinformowało, że „zainteresowanie klientów jest duże, na co wskazuje zwiększony o 600 proc. ruch na zakładce z Bezpiecznym Kredytem 2 proc. w porównaniu do ubiegłotygodniowego zainteresowania produktami hipotecznymi".

Z kolei Alior Bank pytany o liczbę zapytań o „Bezpieczny kredyt" przekazał, że zainteresowanie ofertą jest „bardzo duże".

W poniedziałek wieczorem na antenie Polsat News minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał, że w pierwszym dniu udzielania „Bezpiecznego kredytu" zainteresowało się nim 12 tys. osób.

„Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Kto może skorzystać?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br.

Bezpieczny kredyt z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia. Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota bezpiecznego kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat, a spłata kredytu odbywa się w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w wysokości co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Wkrótce WIRON zastąpi WIBOR. Jak zmienią się raty kredytów?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto