Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Darłowie, czy jest w naszym mieście?

Kolec33
Kolec33
Od dawna szukam pracy w Darłowie i nic normalnego nie ma. Te oferty które są, to robota za niewolniczą pensję.

Podczas przeszukiwania Internetu natknąłem się na ciekawy artykuł umieszczony na **

gratka.pl

**, dotyczący rynku pracy dla młodych ludzi.
Młodzi na starcie mają trudniej
Międzynarodowa Organizacja Pracy – w swoim najnowszym raporcie – szacuje, że w tym roku liczba młodych bezrobotnych na całym świecie może nieznacznie spaść i wyniesie ponad 74 miliony osób.
Chociaż szczyt bezrobocia w tej grupie wydaje się być poza Polską, to młodzi pracownicy zmagać się mogą z takimi problemami jak wycofanie z rynku pracy, niepewnością zatrudnienia, śmieciowymi umowami czy ubóstwem związanym z niskimi zarobkami.

– Duża część krajów Unii Europejskiej musi wprowadzić plany oszczędnościowe, które mają zatrzymać kryzys, zachować zaufanie inwestorów, a w efekcie uniknąć bankructwa. Utrzymanie korzystnej oceny wiarygodności kredytowej stało się dla wielu krajów priorytetem. Najbardziej pokrzywdzeni są młodzi ludzie, którzy mają słabe perspektywy na znalezienie pracy, kupna mieszkania i utrzymania rodziny – mówi Jakub Bejnarowicz z CIMA Poland, instytutu zajmującego się kształceniem specjalistów od zarządzania finansami.
Niepokojąco rośnie pokolenie tak zwanych NEET’s (ang. Not in Education, Employment or Training) czyli osób, które się nie uczą, nie pracują ani nie odbywają praktyk. W wielu przypadkach nie ze swojej winy, ale z powodu braku zatrudnienia i problemu wejścia na rynek pracy.

Aż 38 procent młodych Polaków rozpoczęło karierę zawodową pracując w szarej strefie – wynika z badań portalu Praca.pl. Co czwarty z kolei podpisuje umowę o dzieło lub zlecenie. Zaledwie 36 procent młodych osób w swojej pierwszej pracy otrzymuje umowę o pracę.

– W dobie spowolnienia gospodarczego pracodawcy boją się wiązać na stałe z młodymi pracownikami. Popularne są cywilnoprawne umowy, które zostawiają przysłowiową furtkę obu stronom zarówno pracodawcy, jak młodemu pracownikowi w postaci łatwego jej rozwiązania. Z kolei główną wadą braku umowy o pracę jest problem w uzyskaniu kredytu i zaciągnięciu finansowych zobowiązań, które dla wielu młodych osób oznaczają możliwość usamodzielnienia się i rozpoczęcia życia na własny rachunek – dodaje Jakub Bejnarowicz.

Według badania firmy Work Service co trzeci badany znalazł aktualną posadę po miesiącu lub wcześniej, osoby do 24. roku życia poszukują pracy nie dłużej niż trzy miesiące. Młodzi Polacy do lat 24 poszukują pracy pytając znajomych, osoby w wieku 25-34 lata pracy szukają za pośrednictwem internetu.

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Darłowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto