MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Wyższa półka" - zaproszenie na spektakl do Darłowa

Wojciech Kulig
Sebastian Lebiecki/Darłowski Ośrodek Kultury
Darłowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl w reżyserii Alicji Balcerzak, pt. "Wyższa półka". Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 9 grudnia o godz. 18:00.

Jak zapowiada Alicja Balcerzak, która jest reżyserką spektaklu, "Teatr w kinie" porusza tym razem kwestie globalne, aktualne, szerokie, a tym samym zamierza prowokować do refleksji nad tematami często drażniącymi.

"Kiedy majętna i wpływowa szwedzka rodzina Goldmanów spotyka się w rodowej rezydencji z okazji okrągłego jubileuszu ojca, dochodzi do nieoczekiwanego..." - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Inspiracje do stworzenia przedstawienia zaczerpnięte zostały głównie z filmów Toni Erdmann, takich jak: "Zmierzch Bogów", "Orange is the new black", "Jim & Andy", "Man on the Moon" i spektaklu "Biesiada u hrabiny Kotłuba".

- Każdą z postaci łączy jedno – rodzinna firma. Ich wygląd przypomina przerysowanych bohaterów, jak z irytującego tv show. Sztucznych, nienaturalnych ludzi tajemniczo dziwnych, maskujących swoją tożsamość, mających coś do ukrycia. Bohaterowie nie mają kojarzyć się z konkretną narodowością, czy kulturą, a raczej ze współczesnym człowiekiem. Czy nienaganne maniery, pozory i cierpliwość ocalą przed frustracją, szokiem, rozdrażnieniem i gniewem? Czy wytworna elegancja przetrwa do końca wieczoru? - zaprasza na spektakl Alicja Balcerzak.

Jak czytamy dalej w zapowiedzi, miejscem akcji jest jadalnia w rezydencji Goldmanów. Wszystko rozgrywa się jednego wieczoru przy uroczystej kolacji. Czas i przestrzeń są więc wiarygodne, rzeczywiste i namacalne według antycznej reguły jedności miejsca, czasu i akcji. Muzyka użyta w spektaklu, w naszym założeniu, ma za zadanie znajdować się obok, a niekiedy w samym centrum fabuły. Oddaje ona atmosferę sytuacji i klimat emocji, jakie towarzyszą bohaterom sztuki. Nastrój przedstawienia buduje muzyka klasyczna jak i heavymetalowa.Luksus, elitarność, jakość, elegancja i ponadczasowość – taki chcieliśmy uzyskać efekt scenograficzny. Wnętrze świata teatralnego miało emanować ciepłem, spokojem, bezpieczeństwem, porządkiem i nienaganną etykietą wytwornej kolacji.

- Chcieliśmy przypomnieć widzom o fundamentalnej zasadzie prowadzenia rozmowy przy stole, przy wspólnym posiłku. Sytuacja ta daje możliwość wypowiedzenia się każdemu, kto w niej uczestniczy. Naszą ideą nie jest stawianie tezy, pragniemy jedynie pokazać pewne zjawiska, które mogą podlegać krytyce społecznej. To co wydaje się nam najcenniejszą z wartości to niezaprzeczalnie ludzkie życie. Dotyczy to każdego człowieka bez znaczenia, z jakiej pochodzi rodziny, jaki ma status społeczny, czy jest inteligentem, czy robotnikiem - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Obsada: Anna Stefaniak, Joanna Lebiecka, Magdalena Lokś, Agnieszka Kostrzewińska , Tomasz Cieślik, Dawid Piekarski, Krystian Hałat, Wojciech Krakowiak. Reżyseria: Alicja Balcerzak. Bilety dostępne są w kasie Kina "Bajka". Cena: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy. Po spektaklu przewidywana jest rozmowa z widzami.

Reżyserka spektaklu informuje, że w planach ma już kolejne przedstawienie. W lutym lub w marcu odbędzie się premiera spektaklu "Czarno. był" o Czarnobylu na podstawie książki Aleksijewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto