Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszy przebudowa ulicy Fiodorowa w Darłowie [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
Darłowski samorząd otrzyma dotację na przebudowę nieutwardzonej ulicy Hieronima Fiodorowa. Droga ta liczy 323 metry długości i łączy ulicę Morską z ul. Sportową.

Urząd Miasta w Darłowie znalazł się w gronie beneficjentów Funduszu Dróg Samorządowych (tzw. schetynówek). - Miasto posiada niezbędne dokumentacje techniczne i pozwolenie na budowę. Nawierzchnię ulicy zaprojektowano z kostki betonowej. Od ulicy Sportowej ruch odbywać się będzie w jednym kierunku (szerokość jezdni 3,5m). Od ulicy Morskiej jezdnia będzie mieć szerokość 5 metrów z ruchem dwukierunkowym i chodnikiem o długości 135 metrów. Całość otrzyma nowe oświetlenie i systemem odwadniający - informuje Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Darłowie.

Szacowany koszt inwestycji to ponad 880 tys. zł. Dotacja wyniesie ok. 440 tys. złotych tj. 50 procent szacowanych kosztów. Już teraz referat integracji europejskiej i inwestycji zajmuje się opracowaniem harmonogramu realizacji robót i przygotowaniem postępowania przetargowego na wybór wykonawcy.

- Warto wiedzieć, że Hieronim Fiodorow (1913-1978) harcerz i student był przed wojną zaangażowany w poczynania prometejskie, ukierunkowane na działalność antybolszewicką, mającą umożliwić wydzielenie z ZSRR wielu niepodległych państw. W latach 1934-1935 był członkiem zarządu Orientalistycznego Koła Młodych przy Instytucie Wschodnim w Warszawie (przybudówka „Dwójki” i MSZ). Hieronim Fiodorow walczył w Powstaniu Warszawskim w Samodzielnym Oddziale „Tarnawa”. Był pierwszym maklerem morskim w darłowskim porcie. 9 stycznia 1948 przyjął i odprawił pierwszy statek, jaki zawinął do Darłowa po ładunek węgla – duński parowiec „Helene”, który zabrał 194 tony węgla i 13 ton bunkru. Hieronim Fiodorow był założycielem w 1957 r. i pierwszym prezesem Spółdzielni Pracy Rybołówstwa Morskiego „Ławica” w Darłowie. Od 1959 roku rozpoczął pracę w Muzeum w Darłowie. Spowodował podjęcie kapitalnego remontu Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie – siedziby muzeum. Działalność zawodową bardzo łączył z pracą społeczną. Podharcmistrz Hieronim Fiodorow na przełomie lat 50. i 60. XX wieku był instruktorem harcerstwa. Od 1959 roku przez wszystkie kadencje, aż do reorganizacji administracji państwowej w 1975 r., był radnym Powiatowej Rady Narodowej w Sławnie. Za walkę z okupantem, działalność społeczną i pracę zawodową Hieronim Fiodorow był wielokrotnie odznaczany. Uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Województwa Koszalińskiego, Odznaką Zasłużony Pracownik Morza, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami i kilka innych. Hieronim Fiodorow zmarł w Darłowie 3 października 1978. W uznaniu jego zasług dla Darłowa Rada Miejska nazwała jedną z ulic jego imieniem i nazwiskiem - tłumaczy Leszek Walkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto