Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki powrót gier planszowych. Takie spędzanie czasu staje się modne

Krystian Kolanowski
Krystian Kolanowski
Gry planszowe stają się coraz popularniejsze, a powodem tego może być znudzenie nowoczesnymi technologiami.
Gry planszowe stają się coraz popularniejsze, a powodem tego może być znudzenie nowoczesnymi technologiami. Krystian Kolanowski
Gry planszowe przeżywają swój renesans. Są też lepiej wykonane, droższe i ładniejsze. Dlaczego jednak, według samych graczy, zaczęły zdobywać taką popularność?

Gry planszowe stają się coraz popularniejsze, a powodem tego może być znudzenie nowoczesnymi technologiami. Początkowa fascynacja wirtualnym światem przygasa, a wiele osób zamiast grać w gry komputerowe przez internet, woli się spotkać i spędzić czas w fizycznym towarzystwie innych ludzi.

Ponadto, gry planszowe rozwijają się. To już nie są te same gry, co w latach 90., które charakteryzowały się słabej jakości plastikiem i cienkimi żetonami, na równie kiepsko wykonanej planszy. Wiele współczesnych gier ma szczegółowo wykonane figurki czy ilustracje na kartach, które czasami wręcz przypominają dzieła sztuki. Powstały również gry skomplikowane, ale przy tym na tyle atrakcyjne zewnętrznie i tematycznie, że przyciągają tysiące ludzi.

Podczas grania w grę na komputerze, jedyne czego możemy dotknąć to myszka i klawiatura. Grając w grę planszową nie jesteśmy ograniczeni sztywnymi ramami, tak jak grając na komputerze. Możemy poczuć się częścią gry. Być może właśnie to wszystko wpłynęło na wielki powrót gier planszowych. Można to dostrzec choćby w liczbie wydawnictw gier planszowych istniejących na terenie Polski oraz pubów i barów, w których oprócz napojów oraz jedzenia można zamówić grę planszową.

Gry podobnie do książek zaczęły być nawet dzielone na gatunki, takie jak gry rodzinne, strategiczne, wojenne czy ekonomiczne. Jednakże, tak jak w każdej społeczności, gracze sami zaczęli tworzyć pewne zwroty określające ich hobby, niezależnie od tego, co szerzej się przyjęło.

Tak powstały „Eurogry” nazywane również niemieckimi, które cechują się niewielką interakcją między graczami i niską losowością; „Ameritrash” zwane również grami w stylu amerykańskim, w których najważniejsze są klimat i wysoka losowość rozgrywki; Gry wojenne oparte na symulacji, często osadzone w klimacie prawdziwych wydarzeń historycznych; Gry typu „Beer-and-Pretzels”, będące niegdyś szybkimi grami wojennymi, w sam raz do piwa i precli - dzisiaj należą do nich również gry imprezowe. Dla niektórych osób gra planszowa jest rozrywką będącą po prostu zamiennikiem dla gier komputerowych.

- Pięć lat temu poznałem grę „Talisman. Magia i Miecz”, która znacznie różni się od gier klasycznych, takich jak chińczyk, w które grałem od dziecka. Dzisiaj gram głównie w gry strategiczne, z dobrze rozwiniętą mechaniką, w których, aby odnieść zwycięstwo trzeba trochę pogłówkować. Myślę, że gry planszowe to jakaś alternatywa dla gier komputerowych i możliwość ciekawego spędzenia czasu ze znajomymi. Moją ulubioną grą, jako fana Gwiezdnych Wojen, jest gra Star Wars Rebelia. Tu gracz może wręcz wsiąknąć w uniwersum stworzone przez George’a Lucasa i poczuć się jak lider Rebelii, który w ukryciu stara się przeszkadzać Imperium lub jako Admirał Imperium chcący rozpracować rebeliancką siatkę – opowiedział nam o początkach swojego hobby Igor Pawłowski, mieszkaniec Koszalina.

Dla innych granie stało się sposobem na spędzanie całych dni. - Od dziecka grałem w szachy turniejowo i podejrzewam, że stąd wzięła się moja pasja do gier planszowych. Wśród bliskich znajomych nie miałem godnych przeciwników do gry w szachy, dlatego zakupiłem pierwszą planszówkę, żebyśmy wszyscy mieli równe szanse. Uwielbiam rywalizację – zdradził nam Maciek Kowalski, mieszkaniec Drzonowa koło Kołobrzegu.

– Jestem w stanie spędzić cały dzień pochylając się nad planszą. Współczesne gry planszowe często posiadają głębię i klimat, których brakowało klasycznym grom. Dla wielu jest to również dobry sposób na poznawanie nowych ludzi.

- W gry planszowe zacząłem grać praktycznie od dziecka. Lubię łamigłówki i rywalizację, więc od razu mi się spodobały. Przy wspólnej rywalizacji obcujemy z naszymi przyjaciółmi, a czasem dzięki temu możemy poznać nowych. Wiele gier wygląda na tyle atrakcyjnie, że nowe, nawet niegrające wcześniej osoby, same pytają o to czy mogą dołączyć do stołu. Dzięki takim spotkaniom wzmacnia się nasza wspólna relacja i tworzy się paczka naprawdę zwariowanych ludzi – powiedział nam z uśmiechem na twarzy Marcin Gurdak, mieszkaniec Koszalina i student Politechniki Koszalińskiej. – Zazwyczaj umawiamy się ze znajomymi przez internet. Niektóre gry potrafią trwać nawet 10 godzin, przez co musimy zaplanować spotkanie z dużym wyprzedzeniem. Pomimo tego, że gry planszowe mają pewną głębię i klimat, to ja osobiście wolę klasyczne gry, takie jak warcaby i szachy, ponieważ w nich gra jest zbalansowana, każdy gracz dysponuje tym samym i zwycięstwo zależy tylko od sprawnie działającego umysłu.

Badania psychologów z Uniwersytetu w Edynburgu prowadzone od 1999 roku, dowiodły, że osoby po 70. roku życia, które regularnie grają w gry planszowe dysponują lepszą pamięcią i szybciej potrafią rozwiązywać problemy.

- Przy grach planszowych nawet dziecko może rozwijać logiczne myślenie. Polecam grać w gry planszowe, ponieważ poszerzają horyzonty, wiedzę, nasze zainteresowania i poznajemy lepiej innych. Trzeba jednak zachować dystans i pamiętać, że po drugiej stronie planszy siedzi nasz przyjaciel, a nie najgorszy wróg, którego należy zaraz po rozgrywce znienawidzić za to, że poszło mu lepiej niż nam – mówi Marcin Gurdak.

Co jednak jest powodem tego, że wzrost popularności jest tak widoczny właśnie teraz? - Wydaje mi się, że popularność gier planszowych znacznie wzrosła w okresie pandemii, kiedy ludzie byli zmuszeni do siedzenia w domach i szukali nowych sposobów do spędzania wolnego czasu - twierdzi Maciek Kowalski.

- Świat bardzo przyspieszył i rzadko jest czas, aby spotkać się z przyjaciółmi, więc ludzie szukają powodu do spotkania właśnie w formie gry planszowej. Uważam, że nigdy gry elektroniczne nie zastąpią gier planszowych ze względu na interakcję z innymi ludźmi – przedstawił swój pogląd na rosnącą popularność tego typu gier Marcin Gurdak.

- Wzrost popularności gier planszowych może być spowodowany tym, że wielu ludzi pracuje dzisiaj przy komputerach. Kiedy wracają z pracy, a sytuacja lub pogoda nie pozwalają im wyjść z domu, zamiast spędzać czas znowu przed ekranem, wolą sięgnąć po grę planszową – powiedział nam Igor Pawłowski.

Gry planszowe nie należą jednak do najtańszych. Takie hobby może naprawdę sporo kosztować. - Moją ulubioną grę planszową, spośród tych które posiadam, mogę na spokojnie wycenić na około 1500 złotych. Jeśli ktoś chce zadbać o grę, która zapewni mu lata rozgrywek, które zawsze będą się od siebie różnić, to musi niestety sporo zainwestować. Oprócz dodatków do gry, które zapewniają nam różne nowe mechaniki, karty czy figurki, należy jeszcze zainwestować w akcesoria, takie jak koszulki na karty, które zapewniają naszym grom dłuższą „żywotność”. Karty się ścierają. Również na planszę jest dobry sposób, czyli zakupienie maty do gry, która ją zastąpi – opowiedział nam o wydatkach związanych z grami planszowymi Marcin Gurdak.

- Uważam, że można kupić świetną grę już do 150 złotych i mieć frajdę na kilka miesięcy. Najdroższa gra jaką kupiłem to „Posiadłość Szaleństwa” za około 400 złotych – powiedział Maciek Kowalski. - Na grę najwięcej wydałem około 500 złotych, ale są jeszcze droższe gry – przyznał Igor Pawłowski.

Bezsprzecznym dowodem na to, że gry planszowe są dzisiaj bardzo popularne, są zbiórki internetowe na takich platformach jak zagraniczny kickstarter i polski zagramw.to. Ludzie kupują tam gry jeszcze zanim zostaną wydane, pokazując wsparcie dla projektu twórców. Często muszą czekać na swoją grę nawet kilka lat. Przykładem naprawdę udanej zbiórki może być ufundowana, polska gra „Wiedźmin Stary Świat”, którą wsparło około 29 tysięcy osób na kwotę 13 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki powrót gier planszowych. Takie spędzanie czasu staje się modne - Głos Koszaliński

Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto