Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ZSA w Sławnie o stereotypach związanych z religiami. Byli goście z zagranicy [zdjęcia]

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Nadesłane/Marian Krakowski
To był gorący tydzień w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Sławnie - podsumowuje Marian Krakowski, dyrektor placówki. W szkole goszczono uczniów z Turcji, Grecji, Rumunii i Portugalii, którzy, wraz uczniami ZSA, zajmowali się podczas warsztatów stereotypami związanymi z religiami oraz konsekwencjami myślenia stereotypowego.

Spotkania były możliwe dzięki realizacji pierwszego etapu międzynarodowego projektu „The New Approaches Opposite Old Stereotypes” – czyli „Nowe podejście do utartych stereotypów” w ramach programu Erasmus +.

- Praca w grupach międzynarodowych odbywała się w języku angielskim, wszyscy dokładali wszelkich starań, aby rozumieć i być rozumianym! Efektem burzy mózgów i intensywnej pracy jest wiele pozytywnych myśli; młodzi Europejczycy stwierdzili, że stereotypowe podejście do religii i religijności może prowadzić do dyskryminacji i wykluczenia. A tego wszyscy powinniśmy się wystrzegać i być otwarci na inne religie czy kultury - przekazuje Marian Krakowski, dyrektor ZSA w Sławnie.

W efekcie młodzież stworzyła komiks oraz krótka inscenizacja pokazująca, jak można przeciwstawić się stereotypom.

- Pobyt naszych zagranicznych gości nie ograniczał się do warsztatów. Poznali nasze miasto biorąc udział w grze miejskiej, byli gośćmi burmistrza Krzysztofa Frankensteina w Urzędzie Miasta, zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, odwiedzili Darłowo i Ustkę oraz udali się na całodzienna wycieczkę do Gdańska. Razem spędzali wolny czas na zajęciach sportowych oraz spotkaniach integracyjnych – prezentowali muzykę swoich krajów, były wspólne śpiewy, tańce oraz grillowanie - dodaje dyrektor.

Podsumowaniem projektu były obchody Europejskiego Dnia Języków. Ponadto w wydarzeniu wzięła udział wybitna tłumaczka literatury rumuńskiej Radosława Janowska-Lascar, która w barwny sposób odpowiedziała o korzyściach wynikających ze znajomości języków obcych. Był też zachodniopomorski kurator oświaty Bogusław Ogorzałek, wicestarosta sławieński Andrzej Protasewicz z przedstawicielami zarządu powiatu: Romanem Graniszem, Wojciechem Stefanowskim, Adrianem Pawłowskim. Poza tym w spotkaniu uczestniczył burmistrz miasta Krzysztof Frankenstein, ks. proboszcz Leszek Szurek oraz dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych.

Dyrektor zaznacza, że tydzień obfitował w wiele atrakcji, narodziły się nowe przyjaźnie, młodzież szlifowała swój angielski i uczyła się pracy w grupie międzynarodowej.

- Takie spotkania otwierają nam oczy na świat, uczą, że jesteśmy tacy sami, mamy podobne problemy i zainteresowania – chociaż żyjemy w różnych zakątkach Europy - dodaje.

Kolejne etapu projektu z udziałem grupy uczniów z Zespołu Szkół Agrotechnicznych odbędą się w Rumunii, Turcji, Portugalii oraz Grecji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto