Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Darłowo wilki zaatakowały cielę na pastwisku. Coraz więcej wilków na Pomorzu Zachodnim

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Wilk jest gatunkiem chronionym prawnie. Wielkość populacji wilka w województwie zachodniopomorskim wynosiła w 2021 roku około 350 osobników.
Wilk jest gatunkiem chronionym prawnie. Wielkość populacji wilka w województwie zachodniopomorskim wynosiła w 2021 roku około 350 osobników. Archiwum PolskaPress
O ataku wilków w gminie Darłowo poinformował nas hodowca krów. Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu na jednym z pastwisk, wilki zagryzły tam cielę. Informacje te potwierdziła naszej redakcji Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Jak często takie sytuacje się zdarzają i jak się zachować w przypadku spotkania z wilkiem?

-Całe zdarzenie miało miejsce na pastwisku, niedaleko lasu bukowskiego. To jest rejon między Bukowem Morskim, Bobolinem, a Porzeczem. Wilki zagryzły cielę ok. 5 nad ranem - opisuje nam hodowca krów z gminy Darłowo i zaznacza, że wilków w rejonie Darłowa obserwuje coraz więcej. - Chciałbym uczulić wszystkich, żeby nie chodzić po lesie samemu - dodaje.

Zdarzenie z gminy Darłowo potwierdziła nam Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Instytucja ta zajmuje się m.in. szacowaniem i wypłatą odszkodowań w związku z atakiem wilków na zwierzęta hodowlane.

- Z terenu powiatu koszalińskiego i sławieńskiego w 2022 roku do RDOŚ w Szczecinie wpłynął 1 wniosek o szacowanie szkód wyrządzonych przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich (zagryzione cielę na pastwisku na terenie gminy Darłowo) - przekazał nam w komunikacie Marcin Siedlecki, p.o. zastępcy dyrektor RDOŚ w Szczecinie.

Warto pamiętać, że wilk jest gatunkiem chronionym prawnie. Z danych instytucji wynika, że wielkość populacji wilka w województwie zachodniopomorskim wynosiła w 2021 roku około 350 osobników. Z kolei Główny Urząd Statystyczny (rocznik Ochrona Środowiska) podaje, że w 2020 roku w stanie dzikim odnotowano w całej Polsce 3530 wilków. Od 2000 roku populacja wilka wzrosła o 225%. W ostatnim czasie do RDOŚ w Szczecinie dociera coraz więcej informacji o wilkach pojawiających się na Pomorzu Zachodnim oraz o obawach ludzi związanych z tym faktem.

- Wilki to zwierzęta płochliwe i unikające kontaktu z ludźmi. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zbliżają się do gospodarstw domowych. Podobnie jak inne dzikie zwierzęta wilki mogą zachowywać się w sposób trudny do przewidzenia - dotyczy to osobników chorych lub rannych oraz sytuacji, w których zwierzęta są drażnione. Najbardziej niepożądanym zjawiskiem jest świadome lub nieświadome dokarmianie wilków i doprowadzanie do sytuacji, w której zwierzę zaczyna postrzegać człowieka jako tego, kto dostarcza pokarm - tłumaczy nam Marcin Siedlecki.

W opinii leśników wilk jest gatunkiem powszechnie występującym. Nie jest jednak bardzo liczny. Potwierdza się, że wilki pojawiają się również w takich miejscach, w których wcześniej przez lata o nich nie słyszano - to sąsiedztwo dróg, czy osiedli.

- Nie obserwujemy, by wilki stanowiły zagrożenie dla ludzi. Spotykając wilki – i każde inne duże zwierzęta – należy zachowywać się spokojnie. Najczęściej to wilk „spotyka” człowieka – doskonałe zmysły zwierzęcia pozwalają mu zdecydowanie szybciej zidentyfikować obecność człowieka. Niepokoić powinny przypadki, gdy dystans jest bardzo krótki, a zwierzę zachowuje się nienaturalnie. To może zdradzać np. objawy wścieklizny – na wściekliznę chorują nie tylko drapieżniki, ale mogą ją przenosić także np. sarny - mówi z kolei Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Obawa przed spotkaniem z wilkiem. Co trzeba wiedzieć?

Coraz większa populacja wilka to większe prawdopodobieństwo spotkania tych zwierząt w lesie lub poza nim. Warto pamiętać, że wilki, tak jak inne dzikie zwierzęta mogą zachowywać się w sposób trudny do przewidzenia - dotyczy to osobników chorych lub rannych oraz sytuacji, w których zwierzęta są drażnione.

Zjawiskiem niepożądanym jest świadome lub nieświadome dokarmianie wilków. Jak do tego nie dopuścić? Specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” opracowali zasady postępowania:

1. NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Zamiast karmić lub próbować samodzielnie pomagać wilkowi, zawiadom natychmiast Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ)

2. Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może pomóc w odstraszaniu wilków.

3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

4. Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.

5. Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.

6. Bądź świadom, że jakikolwiek jest powód pozostawiania lub udostępniania resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.

7. Zawsze zwracaj uwagę i odpowiednio reaguj na sytuację z której wynika, że wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki, itp.). Zawiadom o tym natychmiast odpowiedni Urząd Gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

8. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, NIGDY GO NIE DOTYKAJ ANI NIE ZABIERAJ Ze SOBĄ, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i zaznacz to miejsce w swoim telefonie (np. w Google Maps), albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i natychmiast zawiadom RDOS.

9. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast zawiadom RDOŚ.

Specjaliści ze stowarzyszenia "Wilk" tłumaczą również jak ważna jest ochrona zwierząt domowych.

- Psy biegające po lasach i znakujące teren (moczem i odchodami) postrzegane są przez wilki jako konkurencja o terytorium, pokarm, a także zagrożenie dla potomstwa. Dlatego zdarzają się przypadki zabijania psów przez wilki w lesie, na polach, a nawet w obejściu (zazwyczaj gdy wilki podążają tropem psów). Ataki na psy nie są podyktowane agresją wilków, a jedynie próbą ochrony terytorium, potomstwa i zasobów pokarmowych -
czytamy w komunikacie.

Ważne!

1.Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

2. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie jest dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

3 Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

4. Nigdy nie pozwalaj psu wychodzić poza teren gospodarstwa i swobodnie penetrować pobliskie lasy. Nawet jeśli nie zostanie zaatakowany przez drapieżniki w lesie, wilki mogą przyjść jego tropem pod zabudowania, zabić psa lub zaatakować inwentarz.

Co jeśli spotkamy wilka w lesie, a ten podejdzie zbyt blisko? Przygląda się zbyt długo, warczy, poszczekuje?

Zaleca się podjąć działania:

1.Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia.

2. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

3. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto