Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2020 roku mija 700 lat darłowskiego samorządu

Wojciech Kulig
UM Darłowo/Leszek Walkiewicz
W 2020 roku przypadają ważne daty i okrągłe rocznice dla Darłowa, w tym 700-lecie darłowskiego samorządu. Prezentujemy informacje zebrane przez Leszka Walkiewicza, darłowskiego pasjonata historii.

„W 1270 roku książę Rugii Wisław II władający wówczas ziemią darłowską i sławieńską nadał bukowskim cystersom prawo połowów ryb, budowy jazów i młynów na rzece Grabowej, a następnie 5 lutego 1271 dodał im dwie działki w istniejącym już mieście Darłowie i dwa łany ziemi na terenie niwy miejskiej. Od momentu kiedy Darłowo miało już prawa miejskie mija zatem 750 lat” - czytamy w informacji od Leszka Walkiewicza, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Darłowie oraz lokalnego historyka.

Jak pisze dalej, Darłowo nosiło wówczas nazwę Ruyenwolde,czyli Rugijski Wał, pochodzącą od starożytnej nazwy Rugion- Rugium wymienionej przez geografa aleksandryjskiego Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku nowej ery. „Lokowane miasto leżało wówczas głównie na wschodnim brzegu rzeki Wieprzy zaraz powyżej dwumetrowego progu gdzie zbudowano młyn wodny. Dokładna data pierwszej lokacji miasta nie jest znana. Najprawdopodobniej w roku 1263, gdy ziemia darłowska podlegała pod księcia Świętopełka Wielkiego, który nadał bukowskim cystersom wsie Bielkowo i Boryszewo położone „in terytorio Rugieno” Darłowo było miastem i siedzibą kasztelanii.”- przypomina i zaznacza, że w roku 1300, czyli 720 lat temu była już pierwsza wzmianka o dwóch karczmach w darłowskim porcie położonych po obu brzegach przy ujściu Wieprzy do Bałtyku.

W 1320 roku czyli równo 700 lat temu była z kolei pierwsza wzmianka o Radzie Miejskiej w Darłowie. W roku 2020 mija siedemset lat darłowskiego samorządu. „W 1320 r. dla powiększenia terenów miejskich Piotr Święca odkupił od sławieńskich joannitów nadmorską wieś Bantowo za 50 grzywien słowiańskich denarów i odsprzedał ją miastu Darłowo. W wiosce tej przyległej do kasztelańskiego grodu Dirlov już w roku 1223 znajdował się kościół pw. Św. Wojciecha, który miał wtedy dwie filie. W 1320 r. 26 grudnia bracia Święcowie Piotr i Jaśko, panowie ziemi darłowskiej i sławieńskiej uzgodnili z burmistrzem Kołobrzegu wzajemne zniesienie ceł w handlu pomiędzy obu portowymi miastami Darłowem i Kołobrzegiem. W 1480 r. książę Bogusław X ukończył budowę trójkondygnacyjnego dziś już nieistniejącego zachodniego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich.” - czytamy w tekście Leszka Walkiewicza.

Dalej czytamy m.in. że 480 lat temu w 1540 roku- miejscowi protestanci przejęli w Darłowie kościół Mariacki
Równo 400 lat temu w roku 1620 po śmierci swego brata Franciszka I książę Bogusław XIV przeniósł się z Darłowa wraz z żoną do Szczecina i tam objął władzę nad całym Księstwem Szczecińskim. Księstwem Darłowskim rządził książę Ulryk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto