Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanatoria w Dąbkach wznowiły działalność. Wszyscy pacjenci poddawani są testom na obecność koronawirusa

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Radek Koleśnik
W specjalnym rygorze sanitarnym rozpoczęło ponownie swoją działalność Uzdrowisko w Dąbkach. Przed sanatoriami rozstawione zostały namioty. Zanim kuracjusze wejdą do budynku muszą mieć zmierzoną temperaturę.

Od 15 czerwca do sanatoriów znów mogą przybywać kuracjusze. Na początek trzeba jednak wiedzieć, że podstawą uprawniającą do wyjazdu do sanatorium, jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie jest wykonywane na podstawie skierowania na leczenie.

W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, którzy nie ukończyli swojego turnusu w marcu tego roku, gdy wybuchła pandemia. Takie osoby zaczęły już przyjeżdżać, m.in. do Dąbek w gminie Darłowo. Byliśmy w sanatorium Dukat Medical SPA, gdzie przy bramie wjazdowej do budynku rozstawiono specjalny namiot. Kuracjusze mają tam mierzoną temperaturę ciała, następnie udają się do budynku, w którym muszą zdezynfekować ręce oraz założyć maseczkę ochronną. Zarówno dezynfekcja, jak i noszenie maseczek obowiązuje na terenie całego sanatorium.

Warto podkreślić, że na turnusy w każdym z ośrodków przyjmowane są tylko osoby zdrowe bez wyraźnych objawów infekcji, w tym podwyższonej temperatury ciała. - Po każdym pacjencie jest dokładna dezynfekcja pokoju. Odkażane są także części wspólne w budynku. Do obecnej sytuacji dopasowaliśmy liczbę zabiegów, tak żeby różne grupy osób się nie widywały. Mimo wszystko cieszę się, że ruszamy - mówi Mariusz Urbanowicz, prezes Dukat Medical SPA. Jak mówią właściciele ośrodków uzdrowiskowych, frekwencja pod względem liczby kuracjuszy jest na razie zdecydowanie niższa, niż np. w ubiegłym roku.

Warto wiedzieć

Wybierając się do uzdrowiska trzeba pamiętać też o tym, że dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wynik testu - jeszcze przed wyjazdem - przekaże pacjentowi telefonicznie uzdrowisko, do którego został skierowany. W przypadku wykluczenia koronawirusa uzdrowisko potwierdzi telefonicznie przyjazd. W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego wolny termin może wykorzystać kolejna osoba.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje również, że jeżeli leczenie uzdrowiskowe danej osoby miało się odbyć pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, to takie skierowanie powinno się zwrócić do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ tak, aby Fundusz mógł wskazać nowe miejsce i termin leczenia. Skierowanie powinno zostać zwrócone do 31 lipca tego roku.

W jakich sytuacjach kierowani jesteśmy do uzdrowiska? Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej, wymagamy określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możemy skorzystać z tego rodzaju leczenia.

Na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który ma umowę z Funduszem na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub pracuje w placówce posiadającej umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Kolejny pobyt na leczeniu uzdrowiskowym możliwy jest po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego zrealizowanego pobytu w sanatorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto