Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza program „Korpus Wsparcia Seniorów”, przygotowany przez MRiPS. Otrzymają opaskę elektroniczną, która w razie potrzeby podniesie alarm

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na razie nie wiadomo, ile gmin Opolszczyzny zdecyduje się na udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów, bo wymaga on też sporego zaangażowania lokalnego. Program przewiduje na przykład duży udział wolontariuszy w opiece nad seniorami.
Na razie nie wiadomo, ile gmin Opolszczyzny zdecyduje się na udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów, bo wymaga on też sporego zaangażowania lokalnego. Program przewiduje na przykład duży udział wolontariuszy w opiece nad seniorami. 123RF
Opaska bezpieczeństwa z elektronicznym przyciskiem, który w razie potrzeby podniesie alarm. To najważniejszy element opieki na odległość w ramach nowego programu Korpus Wsparcia Seniorów.

Rusza program „Korpus Wsparcia Seniorów”, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W całym kraju do podziału pomiędzy gminy jest 80 milionów złotych. Za te pieniądze gminy mogą między innymi kupić od prywatnych dostawców tzw. paskę bezpieczeństwa, czyli czujnik noszony na ręku jak zegarek, który senior może w łatwy sposób uruchomić w sytuacji zagrożenia. Sygnał dotrze do centrali firmy, obsługującej cały system wsparcia. Jej pracownik telefonicznie skontaktuje się z seniorem, a potem według potrzeb zawiadomi o zagrożeniu pogotowie, zadzwoni do miejscowego ośrodka pomocy społecznej, zaalarmuje sąsiadów czy rodzinę.

- Warto sięgnąć po pieniądze na ten cel – mówi Katarzyna Łojko, kierownik OPS w Głuchołazach. – Opieka na odległość to u nas coś nowego, ale mamy doświadczenie w usługach opiekuńczych. Mamy w gminie ok. 150 podopiecznych, którzy kwalifikują się do takiej opieki, bo są samotnymi seniorami, mieszkającymi samodzielnie, często ich dzieci wyjechały i nie mają na miejscu nikogo bliskiego. A jeśli nawet jeśli na miejscu jest ich rodzina, to z nie mogą cały czas sprawować opieki nad starszą osobą. Taka elektroniczna opaska znacznie poprawi ich bezpieczeństwo.

Wnioski o udział w programie zbiera wojewoda. Pieniądze z ministerstwa przeliczono na województwa i gminy według algorytmu, uwzględniającego odsetek seniorów. Dla Głuchołaz, gdzie w wieku poprodukcyjnym jest prawie 25 procent mieszkańców, ponad 5,5 tysiąca ludzi, przypadła kwota 54 tysięcy. To wystarczy na zakup opasek i rocznego abonamentu do ich obsługi dla 30 – 40 osób. Szefostwo OPS wybrało zresztą najprostszą i najtańszą wersję programu, bo są opaski bardziej rozbudowane, które np. dodatkowo monitorują czynności życiowe. Można też wybrać usługę z geolokalizacją GPS, z czujnikiem odpięcia czy detektorem upadku.

Na razie nie wiadomo, ile gmin Opolszczyzny zdecyduje się na udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów, bo wymaga on też sporego zaangażowania lokalnego. Program przewiduje na przykład duży udział wolontariuszy w opiece nad seniorami. W gminie Głuchołazy OPS przygotował uchwałę w sprawie przystąpienia udziału, ale decyzję w tej sprawie podejmie dopiero rada gminy na najbliższej sesji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto