MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Sławno nie ustaje w pomocy ukraińskim uchodźcom

opr.Rog.
W czwartek, 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od pierwszych dni wojny Ukraińcy, wspierani przez społeczność międzynarodową, stawiają opór rosyjskim agresorom. Do Polski napłynęło miliony ukraińskich uchodźców, którym pomogła i do dziś pomagają mieszkańcy Sławna.

Od pierwszych dni wojny, Sławno rozpoczęło pomoc dla uchodźców. Już w sobotę, 27 lutego odbyło się w sławieńskim ratuszu pilne spotkanie sztabu kryzysowego w sprawie organizacji pomocy dla Ukrainy.

-Od poniedziałku, 28 lutego urząd uruchomił zbiórkę darów dla potrzebujących. Od samego początku Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna był w ciągłym kontakcie z Romanem Biłasem z Zarządu Związku Ukraińców w Koszalinie i Zbigniewem Boguckim - Wojewodą Zachodniopomorskim. Wyznaczone zostały trzy punkty zbiórki w Sławnie - w Urzędzie Miejskim, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w hali widowiskowo-sportowej przy SP3 -

informują sławieńscy urzędnicy.

Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na ogłoszoną przez miasto zbiórkę, przynosząc dary skierowane dla uchodźców. Do punktów trafiały m.in. koce, pościele, kołdry, łóżka polowe, a także żywność i środki czystości. Dodatkowo sławieński samorząd zakupił i przekazał koce termiczne, śpiwory, maty do spania, materace, materiały opatrunkowe oraz leki. Swoją pomoc oferowały także lokalne instytucje - m.in. PSS Sławno, Apteka Niebieska, Dr. Max czy pracownicy PKO Banku Polskiego ze Sławna.

- Warto podkreślić, że od samego początku dużym wsparciem okazały się także wszelkie organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorcy i lokalni darczyńcy. Nieocenioną pomocą nieśli także harcerze oraz uczniowie szkół i dzieci z przedszkoli, którzy wraz z nauczycielami i rodzicami prowadzili liczne zbiórki i akcje na rzecz obywateli Ukrainy

- mówią urzędnicy z UM w Sławnie.

Zakwaterowanie dla uchodźców

Wielu polskich obywateli, a także sławnian w odruchu serca zdecydowało się przyjąć pod swój dach migrantów wojennych. Miasto koordynowało akcję, przyjmując zgłoszenia lokalizacji od mieszkańców, w których można było ulokować uchodźców. Sławieński samorząd przygotował także miejsca zbiorowego zakwaterowania na hali widowiskowo-sportowej przy SP3. Dla przybywających do Sławna uchodźców przygotowano i wydawano tzw. „paczki na start”. Zapewniono również pełne, całodzienne wyżywienie. Pierwsi uchodźcy przybyli 08 marca. Ostatni z nich wykwaterowali się z końcem października 2022 roku.

-Urząd Miejski w Sławnie od samego początku koordynuje również działania związane ze świadczeniami za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Dotychczas przyjęto ponad 200 wniosków i wypłacono ponad 640.000,00 zł z tytułu świadczeń pieniężnych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zadanie to finansowane jest z budżetu państwa

- informuje sławieński magistrat.

Kompleksowa pomoc informacyjna

Działania miasta obejmowały również pomoc informacyjną obejmującą wsparcie przy zakwaterowaniu, edukacji, pomocy prawnej czy językowej. Sławno zapewniło dzieciom uciekającym z Ukrainy miejsca w szkołach i przedszkolach. W sławieńskim ratuszu organizowano spotkania, gdzie informowano uchodźców o najważniejszych kwestiach związanych z ich pobytem w Polsce. Uchodźcy zostali poinformowani o tym w jaki sposób wyrobić numer PESEL oraz jak zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sławnie. Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie zaoferowała swobodny dostęp do komputera, internetu i WiFi, które ułatwiły kontakt z bliskimi i w załatwianiu spraw urzędowych. Była również możliwość skorzystania z bezpłatnych usług ksero, drukowania i skanowania. Biblioteka prowadziła także cykliczne zajęcia z lekcji języka polskiego, gdzie dorośli obywatele Ukrainy poznawali podstawowe zwroty języka polskiego. To bardzo pomogło uchodźcom w zaaklimatyzowaniu się w Polsce.

Bieg Charytatywny

W marcu ub. roku OSiR Sławno zorganizował Bieg Charytatywny - Sławno dla Ukrainy. Wpisowym do biegu było przekazanie darowizny rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy. Na trasie 5km rywalizowało blisko 20 zawodników. Trasę biegu zabezpieczał drużyny harcerskie 12 LWDH „Drzewianie” i 4 DW „Haidowie oraz ratownicy medyczni z firmy PUZ-MED - Łukasz Płuza.

Partnerska pomoc z Niemiec

Partnerskie miasto Rinteln przekazało nieodpłatnie podczas majowej wizyty w Sławnie dary dla uchodźców z Ukrainy przebywających na hali widowiskowo-sportowej przy SP 3. Do Sławna trafił sprzęt AGD w postaci dwóch pralek, suszarki automatycznej do ubrań oraz zmywarki do naczyń. Ponadto stowarzyszenie podarowało m.in. karimaty, śpiwory, suszarki do włosów, środki higieny osobistej oraz pokarm dla zwierząt. Cały sprzęt został przekazany bezpłatnie i jest to owoc współpracy obu miast.

Podziękowanie za pomoc

W połowie stycznia 2023 roku w Sławnie odbył się piękny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody z Kijowa. Zespół w ten sposób chciał podziękować za pomoc, jaką Polacy udzielają narodowi walczącemu z rosyjską agresją. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, powstańcze, dumki, a także szczedriwki oraz kolędy, w tym niespodzianka – również polskie. Koncert miał charakter wydarzenia charytatywnego, podczas którego zbierano fundusze na potrzeby armii ukraińskiej. Współorganizator oraz prowadzący sławieńskie wydarzenie Jan Skórka podziękował sławnianom za pomoc ukraińskim sąsiadom. Podsumował działania i podziękował władzom Sławna i wszystkim mieszkańcom, którzy otwierali swoje domy i pomagali zapewnić niezbędną pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Dalsze działania

Mija właśnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Ten czas to 12 miesięcy nieustającej pomocy i wsparcia dla uchodźców. Takie wsparcie, jak podkreśla sławieński magistrat, udzielane jest w dalszym ciągu

. - Miasto wspiera uchodźców przy znalezieniu zakwaterowania oraz uzyskania świadczeń pieniężnych, w tym 500 +, jednorazowego świadczenia w wysokości 300zł na osobę czy wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

-informują urzędnicy UM w Sławnie.

- Także w gotowości pozostają pokoje noclegowe przy SP3, celem przyjęcia kolejnych uchodźców. W dalszym ciągu nadawane są numery PESEL, który umożliwia skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy podjęcie pracy na terenie Polski.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Sławno nie ustaje w pomocy ukraińskim uchodźcom - Sławno Nasze Miasto

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto