Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót Stanisława Dulewicza w Darłowie [ZDJĘCIA] - życiorys powojennego burmistrza

Tomasz Turczyn
Zakończyła się konserwacja rzeźby burmistrza Stanisława Dulewicza. MPGK zamontował ją ponownie na ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie.

Jednocześnie Urząd Wojewódzki w Szczecinie prześwietla życiorys burmistrz Stanisława Dulewicza pod kątem dekomunizacji. W Darłowie jest m.in. nazwa ulicy, którą to upamiętniono pierwszego powojennego włodarza nadmorskiego miasta.

- Mam nadzieję, że to tylko pomyłka - komentuje Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Stanisław Dulewicz, to wielki, lokalny, patriota - akcentuje.

Stanisław Dulewicz urodził się 24 kwietnia 1893 r. w Słomnikach jako syn Antoniego i Elżbiety z domu Mrożkiewicz. W roku 1917 został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i ukończył w Kielcach konspiracyjną szkołę podchorążych POW i, równolegle z pracą zawodową, prowadził niepodległościową pracę oświatową z dorosłymi i harcerzami. Aby uniknąć aresztowania za udział w starciu z żandarmerią austriacką przeniósł się do Pilicy gdzie uczył w Progimnazjum Ogólnokształcąco -Koedukacyjnym. W 1920 r., po likwidacji pilickiej szkoły, zapisał się na wydział filozoficzny Uniwersytetu w Poznaniu, skąd przeniósł się do Lublina na tworzący się Katolicki Uniwersytet Lubelski na wydział prawa i nauk ekonomicznych. W 1920 r. na ochotnika wstąpił do Wojska Polskiego i wziął udział w wojnie w zapasowym szwadronie medyków 1 Pułku Ułanów Krecho-wickich z Tarnowa. Później wrócił do Lublina gdzie uczył łaciny, języka polskiego, przyrody, historii i matematyki w gimnazjach żeńskich.

W roku 1940 zmarła mu żona. Wraz z córką - Anną prowadził tajne nauczanie. W 1944 r. wraz z dwoma córkami Anną i Marią - Weroniką oraz synem Andrzejem zostaje aresztowany i wywieziony do obozu przejściowego w Poznaniu skąd rodzina trafia do obozu w Pile. Chory na czerwonkę,dzięki znajomości języka niemieckiego, został z dziećmi wywieziony na przymusowe roboty do Darłowa. W Rügenwalde na rynku rozdzielono rodzinę. Osłabiony obozem i przebytą chorobą Dulewicz nie mógł wykonywać ciężkich prac i dlatego bauer przekazał go do Arbeitsamtu, skąd przydzielono go do gospodarstwa obejmującego ogrody warzywne i sady owocowe.

Na początku marca 1945 r. odnalazł dzieci. W nocy z 6 na 7 marca 1945 r. Darłowo zostało wyzwolone. Dulewicz oprócz łaciny, francuskiego i greki znał język rosyjski oraz niemiecki został więc tłumaczem przy Komendanturze Wojennej. Obowiązki pierwszego burmistrza Józef Czarnecki - starosta sławieński powierzył mu 10 czerwca 1945 r.. Władze powiatowe namawiały Dulewicza do wstąpienia do partii. Dlatego zapisał się do PPS. Dulewicz został wybrany pierwszym przewodniczącym Komitetu Miejskiego PPS i funkcję tę pełnił aż do połączenia PPS i PPR. W sierpniu 1945 r. został członkiem i prezesem Spółki Rybackiej, która prowadziła połowy sześcioma łodziami na jeziorach Kopań i Wicko. Gdy Darłowo przystąpiło do Związku Gospodarczego Miast Morskich Stanisław Dulewicz został członkiem rady tego stowarzyszenia zwanego Hanzą miast polskich. Oficjalnie na posiedzeniu, które odbyło się 13- 15 maja 1946 wybrano go burmistrzem.

W latach 1949-1953 pracował jako nauczyciel w Darłowie i w Sławnie. Doceniając zasługi pierwszego burmistrza Miejska Rada Narodowa 30 czerwca 1981 roku nazwała jego imieniem ulicę w Darłowie. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Rada Miejska w Darłowie uchwałą z dnia 22 lutego 1997 r. przyznała mu pośmiertnie medal „Zasłużony dla miasta Darłowo”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto