Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Nadzór Budowlany na brak pracy nie może narzekać

PF
W powiecie pleszewskim w ubiegłym roku powstało 31 samowoli budowlanych. Co w takich przypadkach robi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego?

Porównując dane z działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, można zauważyć, że do roku 2009 liczba postępowań w sprawie samowoli budowlanych systematycznie wzrastała. W ubiegłym roku wykryto 31 samowoli budowlanych, a dla porównania w roku 2009 było ich aż 52.

Ilość postępowań administracyjnych w sprawach samowoli budowlanych wszczętych w poszczególnych latach przez Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego przedstawia się następująco:
- 2007 - 19
- 2008 - 36
- 2009 - 52
- 2010 - 38
- 2011 - 15
- 2012 - 23
- 2013 - 25
- 2014 - 48
- 2015 - 22
- 2016 - 31

Jak tłumaczyła Barbara Kordala, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, wykroczenia wynikają najczęściej z lekceważenia przez inwestorów przepisów prawa i nie respektowania warunków określonych w decyzjach administracyjnych. Inwestorzy wiedzą, że wszystkie roboty budowlane można rozpocząć jedynie po ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę bądź po zgłoszeniu robót odpowiedniemu organowi. Najczęściej inwestorzy po uzyskaniu pozwolenia wprowadzają samowolne i niekiedy daleko idące odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego czy przystępują do użytkowania obiektów bez właściwego zawiadomienia i pozwolenia.

Jak zaznaczyła inspektor Barbara Kordala, takie uchybienia nie stanowią podstaw do rozbiórki obiektów, a jedyną sankcją są mandaty bądź decyzje, które nakazują doprowadzenie robót do stanu zgodnego z prawem. Czasem dochodzi jednak do decyzji nakazującej zaniechanie dalszych robót lub przywrócenie obiektu do stanu poprzedniego.

Część stwierdzonych przypadków samowoli dotyczy niestety także „najcięższego” rodzaju popełnianej samowoli, czyli realizowania inwestycji bez wymaganych pozwoleń. Wówczas konieczne jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej, która określona jest przepisami prawa i niejednokrotnie przewyższa wartość samowolnej inwestycji. W przypadku braku uiszczenia opłaty inwestor zobowiązany jest do rozbiórki samowoli.

W 2016 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał jedną decyzję nakazującą rozbiórkę takiego obiektu.

W wyniku przeprowadzonych kontroli, w 2016 roku wszczęto 35 nowych postępowań administracyjnych w trybie procedur samowoli budowlanych oraz utrzymania obiektów. Kontynuowane były również postępowania w tym obszarze działania, wszczęte w latach ubiegłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto