Powiat sławieński: Duże wsparcie z rządowego funduszu na remonty dróg

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu sławieńskiego. Przyznano właśnie dotacje z rządowych programów. Wsparcie przeznaczone będzie na remonty dróg w różnych miejscowościach powiatu.

Wsparcie w ramach Rządowego Programu Przebudowy Dróg otrzymała m.in. gmina Darłowo. Pieniądze przeznaczone będą na przebudowę ulicy Dąbkowickiej w miejscowości Dąbki. Inwestycja zakłada remont nawierzchni ulicy, przebudowę kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz wymianę oświetlenia ulicznego.

W ramach inwestycji powstanie: nowa droga o długości ponad 700 m i szerokości 5,5 m z kostki brukowej, chodniki o szerokości od 1,5 do 4 m, 80 miejsc parkingowych, w tym 4 dla niepełnosprawnych, 850 m kanalizacji, 22 punkty oświetleniowe.

Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkie przejścia dla pieszych oraz skrzyżowanie z ulicą Piaskową będzie wyniesiono do góry. Trwają prace przygotowawcze do przetargu. Roboty budowlane ruszą po sezonie letnim.

- Cieszę się bardzo że przebudowa ulicy Dąbkowickiej znalazła na na liście zadań do realizacji w ramach dofinansowania z Rządowego Fundusz Dróg Samorządowych. Wielokrotnie składaliśmy wnioski aby uzyskać dofinansowanie na tę inwestycję, lecz niestety bez powodzenia. Dlatego tak bardzo cieszymy się z uzyskanego dofinansowania. Całkowity koszt przebudowy drogi wyniesie 5 621 120 zł w tym dofinansowanie w kwocie 2 810 560 zł. Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie wykonana wymiana wraz z budową kanalizacji sanitarnej w działce drogowej za kwotę 750 000 zł, kwota ta pochodzi z m.in. zebranej opłaty uzdrowiskowej, która zostanie przeznaczona na ten cel - informuje Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

- Przebudowana ulica Dąbrowicka stanie się dodatkową atrakcją w tej miejscowości, wpłynie na pozytywny wizerunek Uzdrowiska. Mam nadzieję, że po przebudowie miejscowość Dąbki będzie jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej rozpoznawalna na polskim wybrzeżu – dodaje Radosław Głażewski.

Co ważne, inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. - Będzie to kolejna inwestycja po wybudowaniu Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach, o tak dużym priorytecie dla naszego uzdrowiska - mówi z kolei Marzena Drzewucka, radna gminy Darłowo.

Kolejne rządowe wsparcie trafiło również do Sławna. Sławieński samorząd otrzymał 70% dofinansowanie w wysokości blisko 500.000,00 zł z pieniędzy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na realizację inwestycji przebudowy ulicy Polnej i Traugutta wraz z Placem Traugutta w Sławnie.

- Przebudowie poddane zostaną ulice o łącznej długości 261 m. Realizacja inwestycji obejmie m.in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni i budowę nowej z kostki betonowej, budowę nowej kanalizacji deszczowej, budowę nowych chodników oraz budowę nowego oświetlenia ulicznego na ul. Traugutta wraz z pl. Traugutta - przekazuje Rafał Szymczewski, inspektor ds. promocji i współpracy zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Sławnie.

Całkowita wartość projektu to 698.579,88 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 489 005,92 zł, a wkład własny 209 573,96 zł. Rozpoczęcie realizacji inwestycji nastąpi jeszcze w bieżącym roku po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym. Inwestycja ma w sposób znaczący poprawić jakość komunikacji w tym rejonie miasta - obecnie trwa przebudowa przyległych ulic - Kosynierów i Ogrodowej.

Dobra wiadomość dotarła również do mieszkańców Bobrowic i Bobrowiczek w gminie Sławno. Gmina Sławno po raz kolejny zdobyła ogromne wsparcie finansowe na modernizację gminnych dróg. Tym razem pozyskano prawie 2,7 mln zł wsparcia na przebudowę dróg w Bobrowicach i Bobrowiczkach. Dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) stanowi 60% wartości inwestycji.

- Zaplanowano kompleksową modernizację dróg o łącznej długości 1,78 km. Ich nawierzchnia - z kruszywa oraz z bruku kamiennego jest w złym stanie i wymaga modernizacji. Przebudowana zostanie droga w Bobrowiczkach, od skrzyżowana przy nieruchomości nr 14 do hodowli zwierząt. Wzdłuż całego tego odcinka zaplanowano także chodnik. W Bobrowicach przebudowany zostanie dalszy fragment „nowej” drogi w okolicach szkoły – aż do połączenia z drogą z Bobrowiczek. Na jej części wybudowany będzie chodnik. Przebudowany zostanie też fragment drogi równoległej oraz drogi wewnętrzne w okolicach szkoły, dzięki czemu powstanie „pętla” umożliwiająca swobodny przejazd pojazdów. Wybudowane zostaną tam również miejsca parkingowe i wprowadzona nowa organizacja ruchu - czytamy w komunikacie Agnieszki Czarnuch z Urzędu Gminy Sławno.

Wiadomo, że dodatkowo w ramach przebudowy dróg planuje się także budowę kanalizacji deszczowej wraz z przebudową sieci wodociągowej. Inwestycja podzielona została na dwa etapy i powinna zostać zakończona pod koniec 2022 roku. Jej szacunkowy koszt to 4,49 mln zł.

Powody do zadowolenia mają również mieszkańcy w gminie Postomino.

- Wspólna inwestycja Powiatu Sławieńskiego, Gminy Postomino i Gminy Sławno polegająca na przebudowie drogi powiatowej Staniewice - Nosalin - Wrześnica uzyskała prawie 8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowity koszt inwestycji to ponad 15 mln zł - informuje Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

a PO mówi że rząd daje tylko dla ściany wschodniej

Dodaj ogłoszenie