Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze uczciło Sybiraków - ofiary sowieckiej agresji na Polskę

(JB, AZA, acca)
Sybiracy z Pomorza, Grudziądza, Olsztyna, Zielonej Góry, a nawet Niemiec przyjechali do Szymbarku w gm. Stężyca, by spotkać się, pomodlić za zmarłych bliskich w dalekim Sybirze.

Sybiracy z Pomorza, Grudziądza, Olsztyna, Zielonej Góry, a nawet Niemiec przyjechali do Szymbarku w gm. Stężyca, by spotkać się, pomodlić za zmarłych bliskich w dalekim Sybirze. Archangielsk, Smoleńsk to tylko niektóre miejscowości, w których odbywała się gehenna, katorga Polaków.

- Gdy tutaj przyjeżdżam i widzę wagon, od razu staje mi przed oczyma obraz, gdy w 1941 roku jechaliśmy w takim wagonie z rodziną do Czelabińska. Nie da się tych chwil wymazać z pamięci, ani nie da się w kilku słowach opowiedzieć o tamtych wydarzeniach - wyjaśnia Józef Salomon z Gdańska, który już trzeci raz przyjechał na obchody Światowego Dnia Sybiraka do Szymbarka.

Tysiące kilometrów, odległy czas nie pozwoliły zapomnieć o tamtych chwilach. Jednak wciąż nie są znane dokładne liczby Polaków, którzy zostali zesłani. Mówi się o ponad 2 milionach. W tym roku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymabrku otwarto Bibliotekę Sybiraków, a spektakl wykonany przez polskich aktorów był oparty na wspomnieniach Kaszubów zesłanych na Sybir podczas II wojny światowej.

Sybiracy, przedstawiciele władz miasta, powiatu, szkół, wojska, policji i harcerstwa, uczestniczyli przy pomniku Pamięci Zesłańcom Sybiru w upamiętnieniu napaści wojsk sowieckich na Polskę (17 września 1939 roku). Obecni byli także licznie zgromadzeni lęborczanie.

- Po napaści Sowietów zaczęła się wywózka Polaków na Sybir - mówił Witold Bań, wiceprezes Koła Związku Sybiraków w Lęborku. - Niestety, z roku na rok liczba żyjących zesłańców zmniejsza się.
Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Witold Namyślak oraz wiceprezes Koła Związku Sybiraków, Witold Bań. Odśpiewano także hymn Polski oraz hymn Sybiraków.

W Gdańsku pamięć ofiar agresji sowieckiej na Polskę ucczono na Cmentarzu Łostowickim. Przedstawiciele Związku Sybiraków przekazali pomnik "Golgoty Wschodu" i tablic, jako miejsca pamięci narodowej, pod opiekę pedagogów i młodzieży Gimnazjum Nr 3, III i XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

- To dla nas poranek nadziei, że młodzi Polacy, którzy będą odpowiedzialni za ten symbol, będą budować lepszą Polskę i lepszy świat, świat bez zbrodni - mówił arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.

Po uroczystości w Centrum Edukacji i promocji Regionu w Szymbarku nastąpiło otwarcie Biblioteki Sybiraków i promocja książek "Przez Sybir na ziemię gdańską" i "Wspomnienia kaszubskich sybiraków".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto