Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE buduje w Ustce bazę serwisową dla wiatraków na Bałtyku i angażuje się w lokalne inicjatywy. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe i także angażuje się w lokalne inicjatywy.

Sprzątali plażę bałtycką

PGE Baltica angażuje się w lokalne inicjatywy w Ustce. Tym razem sprzątano plażę i przyległe do niej tereny leśne. W trakcie akcji natrafiono na różne "cuda". Zobaczcie na zdjęciach.

Nasz reporter przygląda się planom PGE Baltica w Ustce. Relacjonowaliśmy dla Was konferencję prasową z Ustki, gdzie firma prezentowała swoje plany. Mówiono wówczas, że jest to też szansa dla lokalnych firm z regionu, czy też przyszłość dla młodych ludzi. Tu wskazywano, że będą poszukiwani specjaliści znający się - mówiąc wprost - na wiatrakach. A tych w pobliskim p. sławieńskim nie brakuje.

- W sprzątaniu plaży w Ustce wzięło udział pięć grup uczniów, którzy przez dwie godziny mimo niesprzyjającej pogody zebrali około 20 worków śmieci i m.in. dwie opony. Po powrocie do szkoły na uczniów czekały ciepłe posiłki zapewnione przez PGE Baltica i lekcja na temat badań środowiskowych, które spółka prowadzi obecnie na potrzeby swojego projektu Baltica 1 - informuje Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Baltica Sp. z o.o.

PGE Baltica – spółka odpowiedzialna za realizację programu budowy morskich farm wiatrowych w Grupie PGE – buduje w Ustce bazę serwisową dla swoich elektrowni na morzu. W ten sposób spółka związała się z Ustką na wiele lat. Z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce PGE Baltica współpracuje od roku. Wspiera szkolne projekty pozwalające rozwijać klasę profilową w zawodzie technik mechanik, której absolwenci będą mogli pracować m.in. przy odnawialnych źródłach energii. Eksperci spółki przyjeżdżają na lekcje i opowiadają uczniom o morskich farmach wiatrowych. Tym razem wspólnie z dyrekcją szkoły i z udziałem uczniów zorganizowali wiosenne sprzątanie plaży.

- Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej - mówi Marcin Poznań. - Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Z kilku wariantów projektów zagospodarowania terenu spółka wybierze ten pozwalający najlepiej dostosować teren portowy do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych, a jednocześnie wpasowujący się w obecną zabudowę portu i jego charakter turystyczny. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.

Co planują na Bałtyku?

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. MFW Baltica rozpocznie dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie.

Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe.

Łączna moc obecnie budowanych przez PGE elektrowni na morzu pozwoli zasilić w energię elektryczną ok. 5,4 mln gospodarstw domowych. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Ustka. Tutaj powstanie baza dla morskich farm wiatrowych Gru...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: PGE buduje w Ustce bazę serwisową dla wiatraków na Bałtyku i angażuje się w lokalne inicjatywy. Zdjęcia - Sławno Nasze Miasto

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto