Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropie rycerskich siedzib obronnych w powiecie sławieńskim

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Podwilcze - prace terenowe realizowane dzięki wsparciu Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta", w tle pozostałości po zamku Podewilsów
Podwilcze - prace terenowe realizowane dzięki wsparciu Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta", w tle pozostałości po zamku Podewilsów Nadesłane/Andrzej Kuczkowski
Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie poinformowała, że rozpoczyna szeroko zakrojony projekt badawczy. Celem jest udokumentowanie i przeprowadzenie rozpoznania archeologicznego rycerskich siedzib obronnych na terenie powiatu sławieńskiego.

Do tej pory, jak informują władze Zamku w Darłowie, na terenie obecnego powiatu sławieńskiego udało się zidentyfikować kilkanaście miejsc, gdzie takowe siedziby mogły się znajdować.

- Na podstawie badań archeologicznych przeprowadzonych przez pana Andrzeja Kuczkowskiego wiemy, gdzie siedziby rycerskie mogły być. Badania dotyczą pozostałości z mniej więcej XIII wieku, gdzie siedziby rycerskie były głównie w postaci wież, ewentualnie palisady - informuje nas Karol Matusiak, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Obecne prace są na etapie uzyskiwania odpowiednich zgód i pozwoleń. Do tej pory udało się uzyskać zgodę na prowadzenie prac od właścicieli gruntów w sześciu miejscowościach, gdzie znajdują się wytypowane obiekty.

- Od trzech lat tworzę katalog tego typu obiektów, czyli tzw. grodzisk stożkowatych. Analizuję źródła pisane, kartograficzne, nowoczesne zobrazowania. Dzięki temu możemy dziś stwierdzić, że w średniowieczu na terenie od Kołobrzegu po rejon Słupska w około 200 punktach istniały dwory obronne, czyli budynki mieszkalno-obronne zbudowane na kopcach ziemnych otoczonych fosą - mówi nam Andrzej Kuczkowski, archeolog z Koszalina, który jest koordynatorem prac w terenie.

Badania w terenie planowane są na początku przyszłego roku. Wszystko zależy od pogody, jednak wskazuje się, że marzec lub kwiecień to będzie czas, kiedy prowadzone będą prace terenowe.

-To będą prace krótkie, będą polegały na poszukiwaniu obiektów za pomocą detektorów metali oraz prowadzeniu odwiertów. Na razie nie są planowane typowe wykopaliska, a to ze względu na czasochłonność i koszty. Chcemy tak naprawdę sprawdzić i potwierdzić, w których miejscach istniały dwory obronne. Wszystkie te punkty nigdy nie były badane - mówi Andrzej Kuczkowski, zaznaczając, że to będą pierwsze tego typu badania w historii związane z tymi obiektami w naszym rejonie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto