Na razie bez podwyżek za ogrzewanie w Darłowie i Sławnie

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
archiwum
Udostępnij:
Wobec wszechogarniającej drożyzny i kolejnych podwyżek np. cen żywności, czy energii, boimy się kolejnych wyższych opłat za inne media. W Sławnie i Darłowie na razie nie jest planowany wzrost opłat za ogrzewanie. Są jednak pytania o nadchodzący rok.

W komunikacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Darłowie czytamy, że pomimo drastycznego wzrostu cen gazu, spółka nie przewiduje w najbliższym czasie podwyżki stawek opłat za ciepło.

„Utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie było możliwe między innymi dzięki podjętym wcześniej staraniom i decyzjom dotyczącym zakupu gazu.” - napisano w informacji zamieszczonej na stronie darłowskiego ratusza.

Dalej czytamy: „W przeciwieństwie do odbiorców, którzy zrezygnowali z usługi MPEC na rzecz własnych kotłowni, odbiorcy naszego ciepła nie ponoszą kosztów wynikających ze spłat kredytów zaciągniętych na ich budowę, koszty te rosną drastycznie wraz ze wzrostem inflacji, ale nie są wliczane przez zarządców do kosztów ogrzewania. Ujmowane są w innych rozliczeniach jako „fundusz remontowy - zmiana źródła ciepła”.

Jak sytuacja wygląda w stolicy powiatu sławieńskiego? Tu na razie również bez podwyżki, ale wszystko się może zmienić.

- Nową taryfę, która zawierała podwyżkę wprowadziliśmy we wrześniu tego roku. Był to wzrost o 3,4 % w skali przedsiębiorstwa. Ceny nośników energii idą w górę, trudno zatem wykluczyć, że w przyszłym roku nie będziemy zmuszeni korygować naszych cen. Jako przedsiębiorstwo koncesjonowane sami nie możemy takich czynności wykonać. Jeśli będzie taka konieczność będziemy musieli złożyć odpowiednią dokumentację do Urzędu Regulacji i Energetyki, który jeśli uzna, że nasze potrzeby mają podstawy, tę stawkę nam zmieni. Pamiętać należy, że wszystko to spowodowane jest zmianami cen paliw na rynkach światowych - mówi nam Robert Jankowski, prezes zarządu MPEC w Sławnie.

Warto też zaznaczyć, że w porównaniu z Darłowem, ciepło w MPEC Sławno w 97% produkowane jest w oparciu o węgiel, miał węglowy. - Sławno ma około 12 tysięcy mieszkańców. Zaspokajamy potrzeby 60 - 70 % mieszkańców. Ceny węgla idą w górę, więc trudno zakładać, że będziemy w stanie funkcjonować na dotychczasowych stawkach. Póki co nie ma jeszcze żadnych decyzji - dodaje prezes i zaznacza, że spółka skazana jest na to, co będzie się działo na rynku paliw, na giełdach.

- Pytanie jest, za ile paliwo będzie dla nas dostępne pod koniec pierwszego kwartału. Przyznam, że nie jestem w stanie odpowiedzieć dziś na to pytanie - mówi Robert Jankowski.

Jak sytuacja się rozwinie w kolejnych miesiącach? Trudno na razie jest jednoznacznie coś stwierdzić. W dobie galopującej inflacji mieszkańcy obawiają się kolejnych podwyżek, które mogą zrujnować ich domowy budżet.

W grudniu rząd podjął decyzję o nowelizacji Prawa energetycznego. Ogłoszono rządową tarczę antyinflacyjną. Zapowiedziano ulgi podatkowe dla tych gospodarstw domowych, które są ogrzewane paliwem gazowym. Od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku stawka podatku VAT na paliwo gazowe zostanie obniżona na 8 procent. Obecnie wynosi 23 procent. Ma to wpłynąć pozytywnie na rachunek dla gospodarstwa domowego.

Obniżka podatku nastąpi w okresie, gdy zużywane są największe ilości gazu. Planowany jest również dodatek osłonowy do maksymalnie blisko 1500 złotych wsparcia dla gospodarstwa domowego. W tej sprawie we wtorek prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Dodatek ma pomóc najbardziej potrzebującym pokryć część kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie