Na rynku dostępnych jest wiele robotów odkurzających. Przy wyborze tego idealnie dopasowanego do naszych potrzeb powinniśmy brać pod uwagę kilka istotnych czynników. Ważne jest to m.in. jakie powierzchnie musimy wysprzątać albo po jakim terenie inteligentne urządzenie będzie się poruszać.

Decydując się na kupno robota odkurzającego należy sobie zadać pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Wybierać można bowiem z prostszych modeli, wyposażonych w podstawowe funkcje, ale na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane sprzęty, dzięki którym możliwe jest tygodniowe planowanie pracy czy sterowanie zdalne swoim „pupilem”.

Możliwości jest mnóstwo, na co więc zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego pomocnika? Oto kilka wskazówek, które podzieliliśmy ze względu na określone funkcje.

Wysokość
Aby przystąpić do zakupu „tego idealnego” powinniśmy wiedzieć, jakie przeszkody czekają na niego w naszym domu. Chodzi o to, jak wysokie mamy łóżka, kanapy oraz jaka jest odległość pod siedzeniami czy stołem. Najpierw zatem warto zmierzyć wysokość nóg sofy czy legowiska oraz odstępy między nogami krzeseł czy foteli. Wysokość robota mierzona jest w jego najwyższym punkcie a dzięki zdolności manewrowania oraz specjalnym czujnikom będzie on potrafił dotrzeć do wszystkich zakamarków i ominie przeszkody reagując w czasie rzeczywistym.

Ładowanie
Szukając odpowiedniego robota warto sprawdzić, w jaki sposób się ładuje. Najlepsze urządzenia same wrócą do stacji dokującej po zakończeniu pracy lub w przypadku, kiedy będą potrzebować większej dawki energii. Niektóre z nich wyposażone są także w system informacji głosowej oraz kontrolki, które poinformują nas m.in. o konieczności opróżnienia pojemnika z zabrudzeniami.

Trudne warunki
Bardziej zaawansowane roboty są w stanie samodzielnie dostosować sprzątanie do konkretnej powierzchni, w zależności od tego czy odkurzają wykładzinę, panele lub dywan. Potrafią także, dzięki specjalnym czujnikom, wyczuć, że zbliżają się do uskoku. Dzięki temu zatrzymają się i nie spadną ze schodów.

Zdrowie
Roboty odkurzające to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na kurz. Dzięki specjalnym filtrom do powietrza z powrotem nie trafiają mikroskopijne drobinki alergenów. Warto sprawdzić, zanim wybierzecie odpowiedni sprzęt, w jaki system filtracji go wyposażono.

Akcesoria i kompatybilność
Istotne jest także to, co otrzymacie wraz z zakupionym urządzeniem. Ważne, aby w zestawie znalazły się specjalistyczne akcesoria do czyszczenia robota. Warto też zwrócić uwagę na tzw. wirtualne ściany czy latarnie. Dzięki tym pierwszym ograniczycie teren pracy robota, na przykład obszar, gdzie bawi się dziecko, a te drugie pozwolą robotowi na sprzątanie w mieszkaniach o skomplikowanym układzie pomieszczeń. Niemniej w przypadku tego typu akcesoriów ważne jest to, aby były łatwe do przenoszenia, wówczas np. nie wykluczymy danego obszaru na stałe z odkurzania.
Przy zakupie zwróćcie także uwagę na to, czy robota można będzie zgrać z innym sprzętem, na przykład z robotem mopującym. Przykładowo modele robotów odkurzających Roomba z modułem łączności Wi-FI korzystają z tej samej aplikacji mobilnej co mopujący iRobot Braava jet. Wówczas obsługa obydwu robotów ogranicza się do jednej aplikacji na urządzenia mobilne.

Serwis i konserwacja
Jednym z najważniejszych czynników przy zakupie nowoczesnego urządzenia sprzątającego jest możliwość jego konserwacji i czyszczenia. Na rynku dostępne są modele, na których znajdują się specjalne, kolorystyczne oznaczenia modułów, które należy oczyścić.
Decydując się na zakup warto też sprawdzić, jak wygląda kontakt z serwisem i biurem obsługi klienta. Upewnijcie się też, czy kupując sprzęt macie możliwość skorzystania z usługi door-to-door (wysyłanie sprzętu kurierem do serwisu na jego koszt i otrzymywanie naprawionego urządzenia do domu) oraz czy na rynku są dostępne wymienne części.

Odkurzające iRoboty
Podstawowym modelem amerykańskiego producenta iRobot jest Roomba 605. Posiada ona dwa tryby pracy. Clean, w którym czyszczona jest cała powierzchnia oraz Spot odpowiedzialny za odkurzanie punktowe powierzchni ok. 1,5 mkw. Podobnie jest wszystkie pozostałe modele wykorzystuje 3-stopniowy system sprzątania oraz pracuje w oparciu o inteligentną nawigację iAdapt. Dzięki temu potrafi efektywnie pokryć cała sprzątaną powierzchnię, sprzątać wzdłuż ścian i w narożnikach, jak również wykryć uskoki.
Kolejne modele różnią się wyposażeniem lub zastosowanymi rozwiązaniami. I tak np. Roomba 681 posiada możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy na 7 dni tygodnia (dostępna w każdym wyższym modelu). W zestawie znajduje się również Wirtualna Ściana Dual Mode, która pozwala na ograniczenie terenu pracy robota prostą lub kolistą wiązką. Bliźniaczymi do niego modelami są Roomba 696 oraz 695, które posiadają moduł komunikacji bezprzewodowej i współpracują z aplikacją iRobot HOME.
Modele serii 800 wzwyż wyposażono z kolei w opatentowaną technologię AeroForce. Opiera ona swoją pracę o specjalnie profilowane gumowe szczotki, które obracając się przeciwbieżnie zbierają zabrudzenia z podłoża oraz wymagają rzadszego czyszczenia. Podstawowym modelem tej serii jest iRobot Roomba 865. Kolejne modele różnią się wyposażeniem – Roomba 876 posiada Wirtualną Ścianę, a Roomba 886 została wyposażona w Wirtualną Latarnię.
Najbardziej zaawansowane w gamie produktowej pozostają modele serii 900. Przydatną ich funkcją jest możliwość podłączenia do sieci Wi-Fi oraz sterowanie ich ustawieniami z poziomu aplikacji mobilnej iRobot HOME. Za jej sprawą możemy m.in. z dowolnego miejsca włączyć robota, czy ustalić harmonogram pracy. Modelami tej serii są roboty Roomba 960, 965 oraz 966, które powstały z myślą o mieszkaniach z małą ilością podłóg miękkich. iRobot Roomba 980 to najbardziej zaawansowany robot odkurzający w historii marki. Jego wyróżnikiem w stosunku do pozostałych modeli serii jest tryb pracy Carpet Boost, który zwiększa moc ssącą robota, gdy ten znajdzie się na miękkiej powierzchni.
Cała gama iRobot Roomba została skonstruowana tak, aby każdy użytkownik mógł wybrać najlepiej odpowiadającego jego potrzebom pomocnika.


Dom

Więcej na temat: