Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sławna zaniepokojeni kolorem wody przy plażowisku. Urzędnicy uspokajają

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Zdjęcia stawu przy plażowisku w Sławnie udostępniła 13 sierpnia Ewelina Stach, radna Rady Miejskiej w Sławnie.
Zdjęcia stawu przy plażowisku w Sławnie udostępniła 13 sierpnia Ewelina Stach, radna Rady Miejskiej w Sławnie. Nadesłane:Ewelina Stach
Pytania o jakość wody w zbiorniku wodnym przy plażowisku w Sławnie pojawiły się, gdy kilku radnych zamieściło na swoim facebookowym profilu zdjęcia stawu. Sławieński ratusz poinformował, że badania wody przeprowadzone przez Sanepid nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm. Urzędnicy przypominają również, że plażowisko nie jest kąpieliskiem.

- Sam kolor wody zniechęca - napisała jedna z mieszkanek Sławna w komentarzu pod postem na stronie facebookowej "Miasto Sławno". Zaniepokojona jest także Ewelina Stach - radna Rady Miejskiej w Sławnie, która udostępniła 13 sierpnia zdjęcia stawu w parku.

W związku z pojawiającymi się informacjami o złym stanie wody na miejskim plażowisku, sławieński ratusz opublikował komunikat, w którym można przeczytać, że kolejne badanie wody, wykonywane systematycznie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sławnie, nie stwierdziło przekroczenia dopuszczalnych norm.

- W załączeniu przedstawiamy wyniki ostatnich badań - liczba Escherichia coli - dopuszczalne 1000 - z pobranej próbki 270. Liczba enterokoków kałowych - dopuszczalna ilość 400, z pobranej próbki 33 -
czytamy w informacji Urzędu Miejskiego w Sławnie.

Urzędnicy przypominają, że: "Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie przeprowadził w marcu prace, by przygotować plażowisko miejskie do sezonu letniego. Zakupiono ponad 40 ton piasku i uzupełniono ubytki piasku po poprzednim sezonie, zarówno na miejscu do plażowania jak i na boisku do piłki siatkowej plażowej. Opuszczono maksymalnie lustro wody, aby oczyścić dno i przeprowadzić proces wapnowania, który ma działanie wielostronne: odkwaszenie oraz dezynfekcję dna i wody w celu ochrony przed pasożytami i czynnikami chorobotwórczymi."

-Drugie badanie, które przeprowadzono w tym sezonie wykazało, że nie ma tam żadnego zanieczyszczenia, więc nie ma obecnie zakazu wchodzenia do wody. Nawet wykazane są niższe parametry, niż były na początku sezonu - mówi nam Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sławnie. Jak dodaje, przez kilka dni była naprawiana fontanna na stawie, był mniejszy obieg wody, a w miejscu gdzie przepływa woda zgromadziły się glony i pióra. Zaznacza też, że zamulenie wody jest naturalne.

Urzędnicy przypominają także, że miejsce rekreacyjne przy ul. Kąpielowej w Sławnie jest plażowiskiem, a nie kąpieliskiem.

- Plażowisko powstało w celach rekreacyjnych - spędzania wolnego czasu na plaży, gry w siatkówkę, bule czy badmintona. Przypominamy, że plażowisko nie jest kąpieliskiem, nie jest strzeżone. Wejście do wody wyłącznie na własną odpowiedzialność -
czytamy w komunikacie UM w Sławnie.

O jakość wody w stawku miejskim i możliwość kąpieli zapytaliśmy Sanepid w Sławnie, czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja, 18.08

W odpowiedzi na nasze zapytania dotyczące zbiornika wodnego przy plażowisku w Sławnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sławnie poinformował nas, że "przedmiotowy obszar wodny nie stanowi wody wykorzystywanej do kąpieli w myśl przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (t.j.Dz.U. z. 2021 r. poz. 2233 z późn. zm.), w związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sławnie nie sprawuje nadzoru nad jakością wody na tym obszarze."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Sławna zaniepokojeni kolorem wody przy plażowisku. Urzędnicy uspokajają - Głos Koszaliński

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto