Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Darłowa wybrali. Znamy wyniki VII edycji Budżetu Obywatelskiego

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Ponad 3 tysiące mieszkańców wzięło udział w głosowaniu na projekty tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Darłowie. Jakie pomysły będą realizowane w 2022 roku?

W głosowaniu na projekty inwestycyjne do 100 tys. złotych zwycięskim okazał się pomysł pt. "Aktywne przejście dla pieszych". Na projekt, który zdobył pierwsze miejsce oddano łącznie 1084 głosy. Na czym polega?

Aktywne przejście dla pieszych to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Według zamierzeń pomysłodawców przejście ma być zlokalizowane przy ul. Królowej Jadwigi, dokładnie obejmowałoby dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. H. Wieniawskiego.

- Projekt ma na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się on na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Projekt zakłada montaż systemu aktywnego przejścia na jednym niebezpiecznym przejściu oraz montaż aktywnego doświetlenia LED na drugim niebezpiecznym przejściu. Przejście posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, punktowe elementy odblaskowe, lampy wczesnego ostrzegania umieszczone nad znakiem drogowym D-6 oraz doświetlenia LED - piszą pomysłodawcy.

Drugie miejsce zajął projekt pt. "Bicykl-święto rowerów" (990 głosów, do realizacji w 2022 roku). Pomysł zakłada ustawienie w przestrzeni miejskiej rzeźby roweru/bicykla – nowego atrakcyjnego punktu na turystycznym szlaku Darłowa. Ma to być teren nad rzeką Wieprzą, naprzeciwko wejścia do nowej mariny.

- Mała rzeźba rowerowa da poczucie, że nasze miasto staje się coraz piękniejsze. Umieszczenie rzeźby bicykla tzw. małej architektury wpłynie na większe poczucie estetyki, zachęci mieszkańców do spojrzenia na rower jako ciekawy obiekt komunikacji. Ponadto taka rzeźba roweru mogłaby podkreślić jego rangę oraz przyczynić się do zorganizowania cyklicznej imprezy „Święta rowerów” – gdzie miłośnicy dwóch kółek z całej Polski, Europy mogliby się spotkać - piszą pomysłodawcy.

W głosowaniu na projekty społeczne do 10 tys. złotych, które zostaną zrealizowane, pierwsze miejsce zajął projekt pt. "Czytniki i czytaki dla darłowian" (908 głosów) - polega na zwiększeniu dostępności oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłowie dla osób słabowidzących, niewidomych, osób z niepełnosprawnościami oraz osób chcących korzystać z urządzeń mobilnych, zainteresowanych czytaniem ebooków lub słuchaniem audiobooków.

Drugie miejsce zajął projekt pt. "Miau! Hau! Daj głos!" (732 głosy)- zakłada ograniczenie nadpopulacji kotów wolno żyjących i bezdomnych na terenie miasta Darłowo, a także zapewnienie sterylizacji lub kastracji psom bezdomnym, wałęsającym się na terenie miasta. Cel projektu jest istotnie ważny, mając na uwadze poprawę komfortu życia zwierząt bezpańskich i bezdomnych.

Trzecie miejsce zdobył projekt pt. "Mistrzostwa Darłowa w jeździe wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach - skate park" (353 głosy) - zakłada organizację Mistrzostw Darłowa w jeździe wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach z profesjonalnym pokazem jazdy instruktorów, a także koncert hiphopowy dla dzieci i młodzieży. Impreza odbyłaby się w lipcu 2022 roku na terenie nowo powstającego skate parku zlokalizowanego na „Wyspie Łososiowej”. Realizacja projektu ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i sportu wśród dzieci i młodzieży.

Czwarte miejsce należy do "Graffiti jam -Darłowo 2022" (299 głosów) - impreza Graffiti Jam to wydarzenie zrzeszające profesjonalnych artystów ulicznej sztuki malunku. Głównym zadaniem projektu jest poprawa miejskiej estetyki i krajobrazu poprzez pomalowanie szpecącego betonowego muru zlokalizowanego przy głównym wejściu na plażę w Darłówku Zachodnim (teren tzw. hydrobudowy). Projekt kierowany jest zarówno do mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto.

- Łącznie (za pomocą karty papierowej i elektronicznej) zagłosowało 3072 osób na 7 projektów (inwestycyjne i społeczne). 3017 osób zagłosowało w formie elektronicznej, 176 osób w formie papierowej. Głosy 121 osób, które zagłosowały w formie papierowej uznaje się za nieważne, z uwagi na nieprawidłowe wypełnienie karty do głosowania (wybrano więcej niż 1 projekt społeczny i/lub więcej niż 1 projekt inwestycyjny) - informuje Renata Lepper Zalewska z referatu oświaty i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Darłowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto