Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Złożyli kwiaty pod Krzyżem Sybiraków(MoDo)

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
7 lutego lublinianie uczcili 70. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir. We wszystkich masowych deportacjach i zsyłkach, które trwały do 1956 roku wywieziono łącznie ponad 1,3 miliona Polaków.

Jak przypomina prezes Światowego Związku Sybiraków, inż. Tadeusz Chwiedź, zesłania Polaków na Sybir trwały od ponad dwustu lat. - Pierwsze datują się od roku 1768, kiedy to Konfederaci Barscy skazani przez Cara, zakuci w kajdany gnani byli na Sybir – dodaje prezes. - Następni zesłańcy - to patrioci Polacy, uczestnicy powstań, zesłani za przeciwstawianie się carowi, patriotyczne poglądy i walkę o wolną i suwerenną Polskę. W I-ej połowie XIX wieku wielu patriotów polskich zsyłano w głąb Syberii.

Wśród zesłanych znaleźli się Adam Mickiewicz, czy Marszałek Józef Piłsudski.

- Największe represje spotkały Polaków ze strony totalitaryzmu stalinowskiego w czasie II wojny światowej – przypomina Tadeusz Chwiedź. - Już nie kibitki i grupy skazańców, lecz tysiące bydlęcych wagonów wypełnionych Polakami, ruszyły na Sybir i do Kazachstanu. Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku.

Pierwsza masowa deportacja Polaków miała miejsce 10 lutego 1940 roku. W ciągu jednej nocy zabrano z rodzinnych domów około 220 tysięcy Polaków. Były to rodziny osadników wojskowych, służb leśnych, funkcjonariuszy państwowych i samorządowych - kobiety, starcy i dzieci. Druga odbyła się 13 kwietnia 1940 roku, wywieziono wówczas 300 tysięcy Polaków.

W czerwcu tego samego roku wywieziono około 240 tysięcy uchodźców z zachodniej i centralnej Polski tzn. „bieżeńcy", inteligencji i drobnych kupców. We wszystkich masowych deportacjach i zsyłkach, które trwały do 1956 roku wywieziono, jak podaje GUS w wydanej w 1994 roku publikacji pt. „Polska w liczbach" łącznie 1350 tysięcy Polaków – podaje prezes.

Niektórym udało się powrócić do ojczyzny.

- Ci, którzy przeżyli Golgotę Wschodu - pragną utrwalać pamięć o prawdzie historycznej tamtych tragicznych lat na zesłaniu – podkreśla prezes. - Przesłaniem zesłańców Sybiru i Kazachstanu jest „zmarłym pamięć – żyjącym pojednanie”, które ma być podstawą do budowy przyjaznych stosunków społecznych, politycznych, gospodarczych młodych pokoleń. Przebaczenie, pojednanie i zgoda to warunki szczęśliwej przyszłości.

W niedzielę 7 lutego w samo południe Sybiracy przemaszerowali pod tablicę z Krzyżem Sybiru umieszczoną na Ratuszu. Tutaj odbyła się uroczystość rocznicowa z ceremoniałem wojskowym z salwą honorową, hymnem Sybiraków i złożeniem kwiatów.

KSz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin: Złożyli kwiaty pod Krzyżem Sybiraków(MoDo) - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto