Jeśli zdecydowaliście się na zakup małego, inteligentnego pomocnika do domu, zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, dzięki któremu wybór odpowiedniego robota będzie jeszcze prostszy.

Na początku należy zwrócić uwagę na to, jakie oznaczenie ma iRobot, gdyż modele dostępne w sprzedaży podzielono na kilka serii ze względu na systemy w oparciu o które pracuje i wyposażenie. Wszystkie jednak pracują w oparciu o opatentowany 3-stopniowy system sprzątania, mają taką samą wysokość (9,2 cm), która pozwala im sprzątać pod meblami, nie spadają ze schodów i sprzątają wszystkie rodzaje podłóg, itp.

iRobot Roomba – roboty odkurzające

Te o niższym oznaczeniu liczbowym posiadają podstawowe funkcje, które zapewniają efektywną pracę. Posiadają dwa, uruchamiane ręcznie, tryby pracy: Clean - do czyszczenia całej powierzchni oraz Spot - do odkurzania punktowego powierzchni ok. 1,5 mkw. Oprócz tego same się ładują tj. wracają do stacji dokującej, a także dzięki czujnikom i zderzakowi dotykowemu delikatnie dojeżdżają do przeszkód i sprzątają wokół nich. Są też bardzo przystępne cenowo. Ponadto modele 605, 615 i 616 posiadają trzystopniowy system sprzątania , a także poruszają się w oparciu o nawigację iAdapt. Dzięki niej świetnie radzą sobie z narożnikami, dokładnie odkurzają wzdłuż ścian i wykrywają uskoki i są w stanie pokryć do 98% sprzątanej powierzchni.

Jeśli jednak od domowego robota oczekujecie wyższego stopnia samodzielności powinniście zainteresować się modelami , które można programować, aby rozpoczynały pracę o określonej godzinie. Takie rozwiązanie sprawi, że sprzątanie odbywać się będzie systematycznie, nawet siedem razy w tygodniu. Podstawowym obecnie modelem z tą funkcją jest Roomba 650. Ten i wyższe modele posiadają również funkcję wykrywania szczególnych zabrudzeń. Dzięki Dirt Detect urządzenie po znalezieniu dużego skupiska brudu skupia się na pracy i czyszczeniu tego miejsca.

Istotnym wyróżnikiem poszczególnych modeli Roomba serii 600 jest ich wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na narzędzia do czyszczenia szczotek (płaskie i okrągłe), które ułatwiają ich konserwację. Możemy również znaleźć takie akcesoria jak Wirtualne Ściany, które pozwolą ograniczyć teren pracy robota, w przypadku Wirtualnej Ściany Dual Mode, mamy wybór jednego z dwóch trybów jej pracy – prostej wiązki, która zablokuje np. wjazd do danego pomieszczenia albo wiązki kolistej - pozwoli na ominięcie np. miski z jedzeniem dla zwierząt.

Nowsze modele, Roomba 696 oraz 695, posiadają moduł komunikacji bezprzewodowej i współpracują z aplikacją iRobot HOME. To przez nią ustalimy harmonogram pracy robota, zmienimy jego ustawienia i sprawdzimy stan urządzenia. W aplikacji dostępne są też porady i instrukcje.

O technologiczny krok wyżej jest seria iRobotów 800. Różni się ona od pozostałych zastosowaniem zupełnie nowego rozwiązania - systemu AeroForce. Pod tą nazwą kryje się m.in. zestaw profilowanych gumowych szczotek, świetnie zbierających zabrudzenia z podłoża, a dodatkowo ich konstrukcja sprawia, że zbudzenia nie osadzają się na nich. Dopełnieniem systemu jest mocniejsza turbina, która zwiększa efektywność pracy robota. Począwszy od modeli tej serii system wykrywania obszarów silniej zabrudzonych pracuje w oparciu o czujnik optyczny, który uzupełnia się z dostępnym w niższych seriach czujnikiem akustycznym. Seria 800 to również filtry, które docenią alergicy. Poszczególne modele tej serii różnią się wyposażeniem – niektóre modele zamiast Wirtualnej Ściany posiadają Wirtualną Latarnię. To akcesorium może pracować w dwóch trybach – ograniczenia terenu pracy robota lub Latarni, która usprawnia nawigację w bardziej skomplikowanym układzie pomieszczeń oraz umożliwia sukcesywne odkurzanie kolejnych obszarów.

Dla najbardziej wymagających klientów stworzono serię 900. Modele tej grupy posiadają najbardziej nowoczesne rozwiązania takie, jak tworzenie mapy przez robota - rejestruje on pokonaną trasę a my widzimy, co dokładnie wysprzątał. Takie iRoboty odkurzą zarówno małe, jak i wielkie powierzchnie. Jeżeli zabraknie im energii zapamiętają swoją pozycję, same doładują się i wznowią działanie, dopóki ich praca nie zostanie ukończona. Modele tej serii nie wymagają użycia Wirtualnej Latarni, aby sukcesywnie sprzątać kolejne pomieszczenia. Użyty w nich system nawigacji iAdapt 2.0 wspomagany jest bezpieczną kamerą, która usprawnia nawigację, aby robotowi nie umknęła żadna zmiana w otoczeniu (np. odsunięcie fotela, które odsłoni nieodkurzoną dotąd powierzchnię). Ponadto, model Roomba 980 posiada funkcję Carpet Boost dedykowane właścicielom włochatych podłóg. Urządzenie automatycznie zwiększy moc ssania na dywanach i wykładzinach.

iRobot Braava - roboty mopujące

Jeśli szukacie robotów mopujących - w ofercie firmy iRobot dostępne są dwa modele. Pierwszy, Braava jet, może pracowaćw jednym z trzech trybów. Wystarczy nałożyć odpowiednią, do danego sprzątania (mopowanie na mokro, wycieranie na wilgotno czy zamiatanie na sucho) nakładkę i nacisnąć przycisk Clean. Możecie wybrać spośród nakładek jednorazowych (te do pracy na mokro są nasączone środkiem czyszczącym, aktywowanym wodą) lub wielokrotnego użytku z mikrofibry. Robot ten działa także w synchronizacji z aplikacją mobilną iRobot HOME, która pozwala na dobór ustawień oraz zdalne uruchomienie robota dzięki systemowi łączności bezprzewodowej Bluetooth.

W czyszczeniu większych powierzchni bardziej sprawdzi się iRobot Braava 390T. Może pracować w jednym z dwóch trybów mopowania na mokro i zamiatania na sucho. W zależności od danego trybu wybieramy odpowiednią głowicę i ściereczkę z mikrofibry. Resztę pracy wykona robot po naciśnięciu przycisku. W przypadku pracy na mokro wykorzystywany jest system PRO-CLEAN, w którym głowica czyszcząca dozuje płyn.

iRoboty Braava pracują bardzo cicho - nie przeszkadzają w oglądaniu telewizji i nie obudzą domowników. Samodzielnie ominą dywany i wykładziny. Za ich nawigację odpowiada znany na najbardziej zaawansowanych modeli Roomba system iAdapt 2.0 (w modelu 390T z kostką NorthStar), który zapewnia optymalne pokrycie powierzchni.


Dom