Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest raport w sprawie sytuacji szpitala w Sławnie. Jakie wnioski?

Wojciech Kulig
Swoje prace zakończył zespół ds. opracowania koncepcji zmian organizacyjnych Szpitala Powiatowego w Sławnie. Placówka pozostanie w dotychczasowej strukturze pod nadzorem Starostwa Powiatowego w Sławnie.

O planach przejęcia szpitala w Sławnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego piszemy już od kilku miesięcy. Sprawa wywołała duże emocje nie tylko wśród pracowników sławieńskiej lecznicy, ale także mieszkańców Sławna i całego powiatu.

W grudniu zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Szpitala Powiatowego w Sławnie, który sprzeciwił się przejęciu placówki przez Urząd Marszałkowski oraz ewentualnemu połączeniu lecznicy ze Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie. Zorganizowano w tej sprawie dwa protesty. Jeden przed budynkiem szpitala w Sławnie, a drugim podczas sesji Rady Powiatu w Sławnie. W tym czasie ewentualne zmiany w organizacji szpitala omawiał zespół roboczy, w którym był Wojciech Wiśniowski - starosta sławieński, Andrzej Kondaszewski - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie oraz Tomasz Walasek - dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie.

We wtorek (14 stycznia) Starostwo Powiatowe w Sławnie opublikowało wnioski z prac zespołu, którego zadaniem było przeanalizowanie stanu organizacyjnego i finansowego Szpitala Powiatowego w Sławnie i stworzenie raportu wskazującego koncepcję jego funkcjonowania w nowej formule. Brane były pod uwagę trzy warianty. Przekazanie szpitala Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego i jego funkcjonowanie jako samodzielnej jednostki Urzędu Marszałkowskiego, przekazanie szpitala Marszałkowi i połączenie na określonych warunkach ze Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie oraz pozostawienie szpitala w dotychczasowej strukturze.

Co ustalono? "Zespół przeanalizował silne i słabe strony każdego z wariantów, potencjalne szanse i zagrożenia płynące z wprowadzenia powyższych rozwiązań, jak również bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu sławieńskiego. Członkowie Zespołu wskazali, że z jednej strony sytuacja ekonomiczna Szpitala Powiatowego w ostatnich dwóch latach uległa poprawie, a jego funkcjonowanie ustabilizowało się i przebiega prawidłowo jak na istniejące warunki. Z drugiej strony jednak, jest wciąż bardzo trudna biorąc pod uwagę ogólną sytuację ekonomiczną sławieńskiej jednostki - niska wartość wskaźnika płynności finansowej i wysoki poziom wskaźnika ogólnego zadłużenia" - czytamy we wnioskach z prac zespołu.

Jak podkreślił Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński oraz przewodniczący zespołu, szpital ma duże potrzeby remontowe oraz konieczność kolejnych zakupów sprzętu i aparatury specjalistycznej. Koszt inwestycji szacuje się na 25 do 30 milionów zł. "Zespół zwrócił uwagę na fakt , iż przejęcie szpitala w Sławnie przez Urząd Marszałkowski i/lub połączenie go ze Szpitalem w Koszalinie nie daje gwarancji na poprawę świadczonych usług oraz na uzyskanie pożądanych zmian dla pacjentów powiatu sławieńskiego w kontekście łatwiejszego dostępu do usług medycznych. Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na negatywną ocenę wariantu przejęcia Szpitala w Sławnie przez Marszałka Województwa miała atmosfera panująca wokół prac nad koncepcją przejęcia szpitala w Sławnie przez Urząd Marszałkowski i Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Ta operacja wymagałaby współpracy załogi i kierownictwa placówek, samorządów lokalnych i wojewódzkiego oraz pozytywnego nastawienia opinii publicznej. Przy obecnym, negatywnym nastawieniu części tych środowisk jest to nie do osiągnięcia."- czytamy dalej w dokumencie.

W związku z tymi wnioskami, starosta poinformował, że Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wycofał swoją deklarację przejęcia Szpitala Powiatowego w Sławnie. Organem tworzącym szpital będzie wciąż Powiat Sławieński. Jak zaznacza przewodniczący zespołu roboczego, korzyścią wynikającą z prac ma być to, że: "przeprowadzone analizy pozwolą w przyszłości na zacieśnienie współpracy między szpitalami w Sławnie i Koszalinie na warunkach partnerskich, w tym eliminowanie niepotrzebnej konkurencji pomiędzy szpitalami oraz stworzenie optymalnego systemu wykorzystania potencjału placówek medycznych dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców regionu.".

"Dodatkowo włączenie się w dyskusję o przyszłości Szpitala Powiatowego w Sławnie różnych środowisk stwarza możliwość rozumienia jego potrzeb. Deklaracje realnego wsparcia materialnego dla szpitala sławieńskiego przez Organ Tworzący i inne podmioty, w tym, fundacje i samorządy, pozwalają się spodziewać, że wspólnym zaangażowaniem sławieńska placówka będzie się rozwijać, a jej sytuacja poprawiać."- podsumuje zespół.

Jak te wnioski komentuje Bartosz Bukowski ze Społecznego Komitetu Obrony Szpitala Powiatowego w Sławnie?

- Cieszy fakt, że w końcu wypracowane zostało jakieś stanowisko, które zmierza ku temu, żeby szpitala w Sławnie pozostał szpitalem powiatowym. W tym momencie lepszych wiadomości nie mogliśmy oczekiwać. Z perspektywy naszego komitetu to na pewno jeszcze nie koniec działania. Będziemy dalej wspierać szpital. Bardzo się cieszymy również, że wzięty został pod uwagę głos opinii społecznej - mówi nam Bartosz Bukowski, radny Rady Miasta Sławno.

Komitet planuje przekształcić się w stowarzyszenie i organizować akcje charytatywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto