Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halloween – skąd wzięła się ta tradycja? Zobacz, jak wykonać halloweenowe dekoracje, świetnie się przy tym bawiąc!

redakcja.regiodom, MERplus
Halloween jest świętem, które wywodzi się jeszcze z pogańskich zwyczajów. Dawniej zwyczaj ten miał na celu oswoić ludzi ze śmiercią. Halloween wypada 31 października.
Halloween jest świętem, które wywodzi się jeszcze z pogańskich zwyczajów. Dawniej zwyczaj ten miał na celu oswoić ludzi ze śmiercią. Halloween wypada 31 października. www.pixabay.com
Halloween zbliża się wielkimi krokami. Święto, którego symbolem jest m.in. dynia, wypada w niedzielę, 31 października. Skąd wzięła się ta tradycja? Wbrew pozorom, jej korzenie wcale nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, mimo że to jeden z krajów, gdzie „święto duchów” obchodzone jest najhuczniej. Chcesz dołączyć do zabawy w Halloween i samodzielnie przygotować „straszne” ozdoby? Nic prostszego!

Spis treści

Halloween – skąd wzięła się ta tradycja? Wbrew pozorom, „święto duchów” nie wywodzi się z USA

Wiele osób jest przekonanych o tym, że Halloween to typowo amerykańskie święto, które przyszło do Polski właśnie z USA. Tymczasem święto wywodzi się z tradycji celtyckiej, z Wysp Brytyjskich.

Jeszcze w czasach przedchrześcijańskich wierzono między innymi, że tego dnia – na przełomie jesieni i zimy – duchy zmarłych przenikają do świata żywych. Podobne święta obchodzono też na północy Europy i na Słowiańszczyźnie (były to tzw. Dziady).

Z nastaniem chrześcijaństwa, święto powiązano z upamiętnianiem świętych męczenników, a także – wprowadzonym w X wieku – Dniem Zadusznym. Święto zyskało też znaną obecnie nazwę Halloween, która pochodzi prawdopodobnie od „wigilii Wszystkich Świętych".

Halloween cieszy się coraz większą popularnością w Polsce

Obecnie Halloween cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Tam świętowane jest ono na równi z Bożym Narodzeniem. Jednak w Polsce też ma coraz więcej zwolenników. Zwłaszcza wśród dzieci, które uwielbiają przebierać się za niecodzienne postacie i tworzyć ozdoby np. z dyni. Tym samym coraz częściej, zarówno w przedszkolach i szkołach podstawowych, organizowane są dla najmłodszych bale przebierańców.

Polecamy przeczytać

Wbrew niektórym opiniom, Halloween to doskonała okazja, aby w zabawie wzięli udział rodzice wraz ze swoimi pociechami. Ich pomoc będzie niezastąpiona, zwłaszcza podczas malowania twarzy, wycinania szczegółowych dekoracji czy nawet przy właściwym dopasowaniu przebrania. Najważniejsze jednak, że nie trzeba specjalnych nakładów finansowych, aby w pełni wczuć się w klimat Halloween. Wystarczą nam kredki, farby, nożyczki, trochę papieru. Oto kilka prostych porad, jak przygotować się do tego „strasznego święta".

Zabawy i pomysły na Halloween. Cukierek albo psikus!

Zwyczaj "Cukierek albo psikus" (z ang. trick or treating) to główna atrakcja podczas halloweenowej nocy.

Dzieci przebrane za różne „straszne stwory” pukają do drzwi sąsiadów, zbierając słodycze lub, robiąc im drobnego psikusa, gdy nie otrzymają oczekiwanej porcji łakoci.

Zabawa ta wymaga stroju. W tym celu dzieci przebierają się i malują buzie. Od kilku lat w polskich miastach dzieci również bawią się w ten sposób. Niestety w naszym społeczeństwie, spotyka się to często z głośnym sprzeciwem. A przecież to tylko zabawa.

Polecamy DIY: Lampa z dyni idealna do dekoracji mieszkania

Ozdoby na Halloween DIY. Jak wykonać „straszne” halloweenowe dekoracje?

W robieniu dekoracji lub akcesoriów na Halloween przydadzą się farby temperowe, czyli tzw. gwasz. Tworzą one widoczną warstwę koloru praktycznie na każdej powierzchni, mają gęstą, lekko mazistą konsystencję. Nakładać je można pędzlem, gąbką lub szpatułką.
Za ich pomocą możemy:

  • stworzyć różdżkę lub miotłę dla małej czarownicy,
  • pomalować kosze lub pojemniki na słodkości,
  • przydadzą się również, jeśli zamiast wycinać dynię, chcemy ją jedynie pomalować.

Zobacz równieżDekoracje halloweenowe do wnętrz 

Jeżeli robimy dekoracje z papieru lub kartonu, to wystarczą zwykłe, dobrze kryjące farby lub flamastry. Jeśli nie chcemy malować twarzy naszemu dziecku, możemy również przygotować maskę np. z papierowego talerzyka. Wystarczy wyciąć otwory w strategicznych miejscach, pomalować je flamastrami według uznania i przewlec gumkę, która utrzyma taką maskę na głowie.

W podobny sposób możemy udekorować kartonową czapkę dla wiedźmy lub różki dla diabełka. Alternatywą dla papierowego talerzyka lub kawałka brystolu może być masa papierowa, bardzo często wykorzystywana właśnie podczas tworzenia dekoracyjnych akcesoriów.
Z jej pomocą również stworzymy lekką maskę, którą następnie będzie można dowolnie pokolorować. Modelowanie jest jednak trudniejszą metodą, dlatego przyda się wówczas pomoc rodziców lub starszego rodzeństwa.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Halloween – skąd wzięła się ta tradycja? Zobacz, jak wykonać halloweenowe dekoracje, świetnie się przy tym bawiąc! - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto