Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko na drodze. Od jakiego wieku może poruszać się po drodze samodzielnie?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej.
Dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Aby odpowiedzieć na pytanie czy dziecko może samo poruszać się po drodze, dużo zależy od jego wieku. Co na ten temat mówią przepisy?

Dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej. Przewidziano jednak wyjątek. Jest nim droga dla pieszych zamknięta dla ruchu pojazdów. Chodzi np. o deptak.

Nie jest istotne czy małoletni zachowuje się na drodze w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Nie może się poruszać samodzielnie np. chodnikiem, bo jest to element drogi.

W takich sytuacjach opiekę nad dzieckiem do wieku 7 lat nie musi sprawować osoba dorosła. Może to robić np. starsze rodzeństwo. Opiekun musi jednak skończyć 10 lat.

Rodzic lub inna osoba zobowiązana do opieki na dzieckiem, którzy dopuścili do tego, że dziecko w wieku do 7 lat porusza się samodzielnie po drodze, popełniają wykroczenie, za które grozi mandat.

Podstawa prawna:
Art. 89 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)

Art 43. ust 1 i 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.)**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziecko na drodze. Od jakiego wieku może poruszać się po drodze samodzielnie? - Motofakty

Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto