Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziadowa Kłoda: Szansa dla małej gminy

Dawid Samulski
16 tego typu elektrowni, to roczny wpływ do gminy w wysokości około 500-600 tys. zł
16 tego typu elektrowni, to roczny wpływ do gminy w wysokości około 500-600 tys. zł archiwum
Budową farmy wiatrowej w gminie Dziadowa Kłoda poważnie zainteresowana jest warszawska firma GREENPOLsystem.

Na obecnym etapie planujemy postawić 16 elektrowni – potwierdza Michał Sypuła, zastępca kierownika działu realizacji projektów, dodając, że, ze względu na wymogi formalne stawiane tego rodzaju inwestycjom, proces przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania niezbędnych zezwoleń może potrwać około 2-3 lat.

Finansowe korzyści

Jakie korzyści mieć będzie gmina? – To przede wszystkim wpływy do budżetu wynikające z podatku od nieruchomości, na których posadowione zostaną elektrownie wiatrowe. Wysokość tego podatku uzależniona jest od wartości nieruchomości posadowionej na danym gruncie, a w przypadku elektrowni wiatrowej do obliczenia podstawy wymiaru podatku stosuje się sumaryczną wartość fundamentu betonowego oraz wieży turbiny. Stawka podatku wynosi 2 proc. od wartości nieruchomości. Dodatkową korzyścią finansową dla budżetu gminy może być zarejestrowanie spółki będącej właścicielem farmy wiatrowej na terenie gminy Dziadowa Kłoda. Wpływ z podatku dochodowego zasili gminną kasę.

Hałas mechaniczny, infradźwięki i pole elektormagnetyczne

Czy farmy są szkodliwe dla zdrowia? Elektrownie wiatrowe potencjalnie mogą oddziaływać na zdrowie poprzez trzy czynniki. Pierwszy to hałas mechaniczny i szum aerodynamiczny emitowane przez przekładnię i generator oraz obracające się łopaty wirnika. W celu minimalizacji negatywnych skutków oddziaływań hałasu elektrownie wiatrowe umieszcza się w odległości minimum 500m od zabudowań jednorodzinnych, dla których dopuszczalnym poziomem hałasu jest 40dB w godzinach 22-6.

Drugi czynnik to hałas infradźwiękowy. – Nie ma żadnych dowodów na to, by hałas czy infradźwięki, których źródłem są elektrownie wiatrowe, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka, o ile turbiny nie są zlokalizowane bezpośrednio w okolicy stałego przebywania ludzi – tłumaczy Sypuła, zwracając uwagę na czynnik trzeci, którym jest pole elektromagnetyczne.

– Ze względu na lokalizację turbiny wiatrowej na wysokości około 100 m nad poziomem gruntu, poziom pola elektromagnetycznego generowanego przez elementy elektrowni na poziomie terenu (na wysokości 1,8 m) jest w praktyce pomijalny. Urządzenia generujące fale elektromagnetyczne znajdują się wewnątrz gondoli i są zamknięte w przestrzeni otoczonej metalowym przewodnikiem o właściwościach ekranujących, co w konsekwencji powoduje, że efektywny wpływ elektrowni wiatrowej na kształt klimatu elektromagnetycznego środowiska jest równy zero – tłumaczy zastępca kierownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto