Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni wolne od pracy 2023. Długie weekendy, najlepsze terminy na urlop. Kiedy wziąć wolne, by wypoczywać jak najdłużej?

Redakcja
Okazją do rodzinnych wycieczek na początku 2023 r. będą ferie zimowe. Podajemy terminy ferii w poszczególnych województwach.
Okazją do rodzinnych wycieczek na początku 2023 r. będą ferie zimowe. Podajemy terminy ferii w poszczególnych województwach. Szymon Starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne
Każdy turysta powinien dobrze znać kalendarz na nadchodzący rok, by jak najlepiej zaplanować swój urlop, wakacje, ferie zimowe z dziećmi, wiosenne i jesienne wycieczki, czy zabawę w okresie świąteczno-noworocznym. Kiedy wypadają dni wolne od pracy i długie weekendy w 2023 r.? Ile dni wolnego trzeba będzie wziąć, by wypoczywać jak najdłużej? Mamy dobre wiadomości: w maju 2023 czeka nas potencjalnie aż 9, a w grudniu aż 11 dni wolnego. Szczegóły znajdziecie w naszym Kalendarzu Turysty 2023.

Spis treści

Kiedy są dni wolne od pracy w 2023 r.?

Jeśli kochacie podróże i turystykę, powinniście odpowiednio planować urlopy w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dni wolne od pracy i długie weekendy, wypadające w poszczególnych miesiącach roku. Dlatego warto z wyprzedzeniem zapoznać się z kalendarzem turystycznym 2023.

Jak kalendarz dni wolnych 2023 wpłynie na plany turystyczne Polek i Polaków? W których miesiącach i kiedy wypadają długie weekendy? Kiedy wypada majówka, Wielkanoc i ferie zimowe 2023? Ile dni urlopu trzeba wziąć, by cieszyć się największą możliwą liczbą dni poza biurem? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej – w naszym kalendarzowym przewodniku turysty na 2023 r.

W 2023 r. najbardziej opłaca się wziąć kilka dni wolnego w maju i grudniu. Wtedy możemy zapewnić sobie odpowiednio 9 i 11 dni wypoczynku. Na zdjęciu:
W 2023 r. najbardziej opłaca się wziąć kilka dni wolnego w maju i grudniu. Wtedy możemy zapewnić sobie odpowiednio 9 i 11 dni wypoczynku. Na zdjęciu: majówka w Sopocie. tomasz skowronski/ polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Wakacje all inclusive 2023 będą rekordowo drogie. Ceny mogą wzrosnąć nawet o 1400 zł

Zaplanuj urlop i wakacje 2023. Dni wolne od pracy 2023

W 2023 r. czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeden z nich wypada w sobotę i będzie go można odebrać w innym terminie, 3 wypadają w niedziele. Oznacza to, że zostaje nam 9 dni tygodnia, wolnych od pracy w 2023 r., przy łącznej liczbie 115 dni do przepracowania w całym roku.

Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o tym, kiedy w 2023 r. wypadają dni wolne i długie weekendy w poszczególnych miesiącach.

Dni wolne od pracy: styczeń 2023

W styczniu 2023 będziemy mieli dwa dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 stycznia (niedziela): Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek): Święto Trzech Króli

Niestety, wypadający w niedzielę Nowy Rok nie da nam dodatkowego dnia odpoczynku, za to przypadające w piątek Święto Trzech Króli oznacza pierwszy w 2023 r. długi weekend.

Kwiecień: kiedy wypada Wielkanoc 2023?

W kwietniu 2023 długi weekend wiosenny zapewnia nam Poniedziałek Wielkanocny, wypadający 10 kwietnia. Uczniowie i studenci mogą też liczyć na wolne w okresie Triduum Paschalnego (czwartek-sobota 6-8 kwietnia), co oznacza aż 5-dniowy weekend. To dobra okazja, by wybrać się gdzieś za miasto i skorzystać z wiosennej pogody. Parki i ogrody w Polsce są wtedy wyjątkowo piękne..

Maj: kiedy wypada majówka 2023?

Maj to miesiąc wyjątkowo pomyślny, jeśli chodzi o dni wolne i długie weekendy. Zaczynamy go majówką, i to nie byle jaką! Dni ustawowo wolne od pracy to 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Konstytucji), wypadające odpowiednio w poniedziałek i środę. Jeśli weźmiemy dzień wolnego we wtorek 2 maja (Święto Flagi), będziemy mieli aż 5-dniowy weekend.

Możemy nawet pokusić się o wzięcie jeszcze dwóch dodatkowych dni urlopu na czwartek i piątek 4 i 5 maja. Wtedy zapewnimy sobie aż 9 dni wypoczynku. To okazja, by wyjechać z rodziną na dłuższą wycieczkę, city break lub nawet wiosenne wakacje all inclusive. Sprawdźcie, co można robić wiosną w Polsce.

Długi weekend w czerwcu 2023

W czerwcu 2023 dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie Boże Ciało, wypadające w czwartek 8 czerwca. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, na piątek 9 czerwca, by cieszyć się długim weekendem.

Każda pora roku jest dobra, by wyruszyć na wycieczkę solo, z drugą połówką lub z rodziną. Na zdjęciu turyści w Tatrach.
Każda pora roku jest dobra, by wyruszyć na wycieczkę solo, z drugą połówką lub z rodziną. Na zdjęciu turyści w Tatrach. Wojciech Matusik / Polska Presse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Wakacje w Turcji zdrożeją. 1 stycznia 2023 wejdzie w życie nowy podatek noclegowy. Kogo dotyczy i ile wyniesie?

Sierpień 2023: dodatkowy długi weekend

W sierpniu 2023 może nas czekać kolejny długi weekend. Święto Wojska Polskiego (i Wniebowzięcia NMP) wypada we wtorek 15 sierpnia. Jeśli weźmiemy dzień wolnego na poniedziałek 14 sierpnia, będziemy mieli podwójny weekend. To idealna okazja, by wykorzystać letnią pogodę i wyruszyć na wycieczkę do lasu, nad jezioro lub w góry. Sprawdźcie, co można robić w Polsce latem.

Listopad 2023: aż dwa długi weekendy

Wszystkich Świętych w 2023 r. wypada w środę 1 listopada. To daje nam pole manewru – jeśli weźmiemy dwa dni wolnego przed lub po tej dacie, będziemy mieli długi weekend listopadowy od 28 października do 1 listopada lub od 1 do 5 listopada. W obu przypadkach długi weekend będzie liczył aż 5 dni.

Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę. To dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że będzie można go odebrać albo w terminie wyznaczonym przez pracodawcę, albo dowolnym innym. Możliwe, że firmy zrobią pracownikom wolne w piątek 10 listopada. Oznacza to już drugi długi weekend w listopadzie 2023.

Dni wolne od pracy na grudzień 2023: potencjalnie aż 11 dni poza biurem

Święta Bożego Narodzenia w 2023 r. na pewno będą radosne, choćby dlatego, że dni wolne od pracy przypadają na poniedziałek i wtorek 25 i 26 grudnia. To oznacza długi weekend grudniowy. Jeśli weźmiemy dodatkowe trzy dni wolnego od środy do piątku 27-29 grudnia, zyskamy łącznie aż 11 dni przerwy od pracy, do 1 stycznia 2024 włącznie.

To świetna okazja, by zaplanować wycieczkę na Święta lub Sylwestra w jakieś niezwykłe miejsce. Niesłabnącym powodzeniem w tym okresie cieszą się polskie góry, ale turystów kuszą także jarmarki bożonarodzeniowe w kraju i za granicą, a także oferta noworocznych zabaw w metropoliach Europy.

W grudniu 2023 możemy liczyć nawet na 11 dni wolnego. To świetna okazja, by zaplanować wycieczkę np. w góry.
W grudniu 2023 możemy liczyć nawet na 11 dni wolnego. To świetna okazja, by zaplanować wycieczkę np. w góry. Halina Kraczynska / polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Halloween 2022: atrakcje i pomysły na upiorne wycieczki. Jaki jest najlepszy dom strachu w Polsce według Google? Cennik, godziny otwarcia

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Ferie zimowe 2023. Kiedy wypadają?

Jeśli kochacie spędzać zimę aktywnie z całą rodziną, w swoich turystycznych planach powinniście uwzględnić terminy ferii zimowych 2023. Kiedy zaczynają się i kończą ferie 2023 w poszczególnych województwach?

  • 16 stycznia - 29 stycznia 2023: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13 lutego-26 lutego 2023: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Okazją do rodzinnych wycieczek na początku 2023 r. będą ferie zimowe. Podajemy terminy ferii w poszczególnych województwach.
Okazją do rodzinnych wycieczek na początku 2023 r. będą ferie zimowe. Podajemy terminy ferii w poszczególnych województwach. Szymon Starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Dni wolne od pracy 2023. Kiedy zaplanować urlop? Ile wziąć wolnego, by odpoczywać jak najdłużej?

Ile dni urlopu trzeba wziąć w 2023 r., by jak najbardziej wydłużyć długie weekendy i wykorzystać je na wycieczki, city breaki i wyjazdy all inclusive? Możliwości jest kilka:

  • Maj: wystarczy wziąć 1 dzień wolnego, by wypoczywać 5 dni. Jeśli weźmiemy 3 dni wolnego, zapewnimy sobie aż 9-dniowy wypoczynek.
  • Czerwiec: 1 dzień wolnego zapewni nam długi weekend, liczący 4 dni
  • Sierpień: także w tym miesiącu 1 dzień wolnego zapewni nam podwójny weekend
  • Listopad: wzięcie 2 dni wolnego da nam 5 dni wypoczynku
  • Grudzień: wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by wypoczywać łącznie aż 11 dni

Jak wynika z powyższego zestawienia, by maksymalnie wykorzystać układ dni ustawowo wolnych od pracy i zapewnić sobie najwięcej długich weekendów, w 2023 r. będziemy musieli wziąć 10 dni urlopu.

Wiosną najlepiej wykorzystać 3 dni urlopu w maju (co da 9 dni wolnego), a zimą kolejne 3 dni, które zapewnią aż 11 dni wypoczynku.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dni wolne od pracy 2023. Długie weekendy, najlepsze terminy na urlop. Kiedy wziąć wolne, by wypoczywać jak najdłużej? - Strona Podróży

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto