Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowski "Teatr w kinie" w czasie pandemii przeniósł się do Internetu [ROZMOWA]

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Karolina Antoniak-Surdykowska
„Teatr w kinie” wraca po przerwie z nowym projektem. To serial, który będzie dostępny na YouTube darłowskiego Teatru. Rozmawiamy z reżyserką, Alicją Balcerzak.

Czym zaskoczy w lipcu darłowski „Teatr w Kinie”?
Teatr w kinie ma tradycję i historię. Nasz teatr składa się z ludzi bardzo aktywnych i mających duży potencjał. Osoby te od wielu lat poświęcają swój czas i energię na działania twórcze dla mieszkańców i dla Darłowa, promując je w innych miejscach takich jak Słupsk, Koszalin czy Białogard. Postanowiliśmy zrobić nowy projekt, który nie pozostawi miłośników naszego teatru bez niczego.Darłowski „Teatr w kinie” zaskoczy swoich widzów nową propozycją teatralną ale realizowaną inaczej niż dotychczas. Na koniec kwietnia mieliśmy wystawić w darłowskim kinie „Bajka” oraz w koszalińskim „Dialogu” nową sztukę o Czarnobylu na podstawie książki S. Aleksijewicz. Z powodu pandemii nie doszło do realizacji tego zamierzenia. Postawiliśmy, iż zaryzykujemy i nakręcimy ośmioodcinkowy serial na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa „Pijani”. Będzie to tragikomedia.

Dlaczego zdecydowaliście się na taką formułę projektu i kim są tytułowi pijani?
Czas izolacji społecznej zmusił nas do podjęcia decyzji: co robimy dalej i czy w ogóle. Na 2020 rok miałam zaplanowanych do wyreżyserowania kilka sztuk, nie chciałam jednak zrezygnować całkowicie ze swoich planów artystycznych. Zaproponowałam zespołowi teatralnemu inną koncepcję przedstawienia sztuki teatralnej; poprzeczka została podniesiona wysoko, bo nigdy wcześniej nie robiliśmy realizacji filmowej. Praca nad takim projektem jest całkiem inna niż przygotowanie spektaklu do premiery. Bawimy się tym i uczymy się tego, mam nadzieję, że odbiorcy to docenią. Spektakl skierowany jest do widzów dorosłych, którzy cenią sobie brak dosłowności i konteksty kulturowe w sztukach teatralnych. Bohaterów „Pijanych” łączy to, iż wszyscy są pod wpływem upojenia alkoholowego. Wszyscy oni znajdują się w znaczącym momencie swojego życia. Odbywa się to z różnych powodów: ktoś bierze ślub, ktoś inny pochował matkę, ktoś wyprawia wieczór kawalerski, albo świętuje sukces swojego festiwalu filmowego. Akcja utworu odbywa się jednej nocy i o poranku. Losy postaci w pewnym momencie przeplatają się ze sobą. Są to ludzie z tak zwanej klasy średniej.W tym dramacie nie chodzi o kategoryzowanie osób pijących na proletariat i innych, ponieważ u Wyrypajewa pijani, to nie tyle, co upojeni, ale właśnie pozbawieni hamulców. Zagrać pijanych nie jest łatwo, przed moimi aktorami duże wyzwanie.

Jaki problem jest uwidaczniany w Pijanych?
Rosyjski dramaturg - Iwan Wyrypajew - autor tekstu jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości i w efekcie posługuje się fenomenalnie odniesieniami religijnymi. Możemy powiedzieć, że przez pijanych przemawia Bóg, że pijani słyszą szepty Boga, co znaczy, że Bóg rozmawia ze światem poprzez pijanych. Przedstawione sytuacje mogą być zarówno zabawne, jak i tragiczne na przykład wyznanie zdrady, uwikłanie w trójkąt miłosny, nagły wybuch agresji, spontaniczny ślub nie z tą kobietą, z którą się planowało, czy zwierzenie się prostytutce z choroby nowotworowej. Bohaterowie między dialogami wygłaszają prawdy, tezy, które są warte refleksji. Pod wpływem alkoholu z bohaterów wyłaniają się sekrety, uczucia i pragnienia. W dramacie padają słowa, że "cały świat jest pijany" możesz to zrozumieć nawet kiedy jesteś pijany, mimo, że jesteś pijany i właśnie dlatego, że jesteś pijany. Dwie wartości u Wyrypajewa w tym tekście wychodzą na pierwszy plan, miłość i prawda w różnych odsłonach oraz wolność i jej systemowy brak. Bardzo znacząca jest wypowiedź jednej z postaci : " od teraz nie będę już trzeźwiał, ale też nie będę już pił"

Czy "Teatr w kinie" wróci na deski domu kultury, teatru? Jakie są plany?
Trudno mi to przewidzieć, ale wydaję mi się to na ten czas niemożliwe. Ta formuła z wielu względów już się wyczerpała, chociaż staraliśmy się oficjalnie o płynność istnienia naszego amatorskiego teatru pod patronatem DOK, bo tam przecież powstaliśmy i tworzyliśmy latami. Nie odpowiada nam koncepcja i atmosfera współpracy w tym obszarze; właściwie nie dostaliśmy już takiej możliwości. Nie będę już więcej o to zabiegać. DOK, mimo wielokrotnych próśb z naszej strony o ustalenie zasad dalszej działalności naszego teatru, ostatecznie nie określił ich jednoznacznie. W związku z tym, że nie otrzymaliśmy odpowiedzi o formie działania przy DOK nie mieliśmy możliwości współpracy. Tym bardziej, że w tym samym czasie pozwolono na działanie nowej grupy teatralnej. Poczuliśmy się pominięci, w związku z tym nasz zapał zaczął się wyczerpywać. Mam nadzieję, że nasz nowy niezależny projekt nie pozostanie obojętnym naszym widzom. Zapraszamy na pierwszy odcinek Pijanych już w piątek 3 lipca. Znajdą nas państwo na FB oraz youtube.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto