Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo przyłącza się do protestu przeciw likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku

Wojciech Kulig
UM Darłowo/Leszek Walkiewicz
Podczas sesji Rady Miejskiej w Darłowie jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planów likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku.

W uchwale zapisano, że "Rada Miejska w Darłowie wyraża sprzeciw wobec planów likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku, które znalazły się w projekcie Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowanym 13 listopada 2019 roku.". Dalej czytamy, że przeniesienie kompetencji urzędu, ważnego z punktu widzenia rozwoju Darłowa do Szczecina lub Gdyni, będzie dalece niekorzystne dla darłowskiego samorządu.

Miasto apeluje o to, by pozostawić bez zmian obecną strukturę Urzędów Morskich. W uzasadnieniu uchwały podano: "Projekty Rozporządzenia w sprawie zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie określenia terytorialnego zakresu działania dyrektorów urzędów morskich i urzędów morskich i siedzib urzędów morskich zostały opublikowane 13 listopada 2019 roku przez Centrum Legislacyjne Rządu. Na przedstawienie uwag do projektów resorty miały czas ledwie do 15 listopada 2019 roku. Wejście w życie projektów planowane jest na dzień 1 stycznia 2020 roku. Wtedy to kadry, majątek, zadania, kompetencje, zobowiązania Urzędu Morskiego w Słupsku zostaną przejęte przed dwa urzędy morskie - w Gdyni i w Szczecinie. Granicę wyznaczy południk 16 41' 56,70'' długości geograficznej wschodniej i granica województw."

Samorząd uważa, że jakakolwiek zmiana struktury organizacyjnej Urzędu Morskiego wpłynie niekorzystnie na rozwój darłowskiego portu i całego Pomorza Środkowego. "Obecny podział kompetencji i zlokalizowanie tak ważnego urzędu w Słupsku jest strategiczne z punktu widzenia miast i gmin Pomorza Środkowego. Wielokrotnie przekonaliśmy się, jak ważna jest bliska współpraca z Urzędem Morskim w Słupsku. Mowa tu o potężnych inwestycjach związanych z ochroną brzegów morskich, jak realizowana w latach 2011-2014 na odcinku ponad 8 kilometrów na wschód od Darłowa. Wartość tego projektu wyniosła ponad 111 milionów złotych. Mowa również o wielu innych projektach realizowanych we współpracy z miastem Darłowo, jak remonty nabrzeży czy infrastruktury portowej. Geograficzna bliskość Urzędu Morskiego ułatwia też codzienną współpracę przy administrowaniu pasem nadmorskim Darłowa. Nie wyobrażamy sobie, by Urząd Morski w Słupsku miał przestać istnieć."- czytamy.

Warto przypomnieć, że do protestu przeciw likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku od początku włączyli się pracownicy i związkowcy słupskiego urzędu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto