Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zdarzyło się w powiecie sławieńskim w 2019 roku? Podsumowanie [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
Koniec roku to jak zawsze czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń mających miejsce w powiecie sławieńskim. O czym pisaliśmy?

Styczeń - czerwiec

Początek 2019 roku jak zwykle przyniósł potężny sztorm na Bałtyku. W jego wyniku wyrwanych z dna morskiego zostało ponad 70 drewnianych ostróg. Zniszczona została także kładka w Darłówku. Podczas 27. Finału WOŚP w całym powiecie sławieńskim zebrano około 200 tys. złotych. To był absolutny rekord. Rok 2019 to także nieszczęśliwe zdarzenia, w tym pożary domów. Do tego typu zdarzeń doszło m.in. w Sławnie, gdzie ogień wybuchł w jednej z kamienic. Groźny w skutkach był także pożar budynku w Tychowie. Pożar pozbawił także dachu nad głową rodzinę z Marszewa. W każdym z tych przypadków pomogli ludzie dobrej woli - mieszkańcy naszego powiatu, którzy bardzo szybko organizowali pomoc dla pogorzelców.

W marcu opublikowano raport po kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie szpitala w Sławnie. Stwierdzono, że doraźna pomoc samorządu jest niewystarczająca. W kwietniu powiat żył protestem nauczycieli. W większości publicznych szkół i przedszkoli przez długi czas nie odbywały się zajęcia. W tym samym miesiącu wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej komendy policji w Sławnie. Prace budowlane mają potrwać do końca 2020 roku.

W pierwszej połowie roku pisaliśmy również o otruciu koni w stajni w Krupach. W maju dobre informacje napłynęły z Dąbek, gdzie otworzono oficjalnie Centrum Sportów Wodnych. Powstała nowa przystań żeglarska.

Z policyjnych wiadomości warto przypomnieć o kierowcach rajdowcach, którzy przekraczali prędkość w terenie zabudowanym nawet o 50 km. Tak było m.in. w Sławnie na ul. Koszalińskiej, gdzie często dochodzi do groźnych wypadków. Na tej samej ulicy, po licznych apelach mieszkańców w końcu przesunięto przejście dla pieszych oraz zamontowano fotoradar. W gminie Postomino na stopień porucznika awansowany został Józef Caban, weteran II Wojny Światowej.

Pod koniec maja z Dąbek do Darłowa przeszła „Sztafeta życia - zdrowa mama to szczęśliwa mama”. Organizatorkami były członkinie Klubu Amazonki w Darłowie, które podczas marszu uświadamiały ludzi jak ważne są badania profilaktyczne w celu wykrycia nowotworów. W czerwcu mieszkańcami Darłowa wstrząsnęła informacja o tragedii w kanale portowym , do którego wpadł 17-letni rowerzysta. Niestety, nie udało się go uratować.
Po raz kolejny dał o sobie znać ze swoim oryginalnym pomysłem Daniel Frącz, który wspólnie ze znajomymi zebrał pieniądze na zakup 46 kół ratunkowych, które potem zawieszono przy kanale portowym w Darłowie. O jego charytatywnej akcji mówiono nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce.

Lipiec-sierpień

Przebudowana została ulica Basztowa w centrum Sławna. Odnowiono również skwer przy ul. Kopernika, gdzie dawniej stał czołg. W centralnym miejscu zainstalowano podświetlaną fontannę. W lipcu zorganizowano wielkie otwarcie skweru, na które przyszły prawdziwe tłumy mieszkańców. W okresie Świąt Bożego Narodzenia stoi tam wielka dekoracyjna bombka. W połowie roku pisaliśmy o problemach z obsługą aparatu RTG w Darłowie. Mieszkańcy przez długi czas na wykonanie zdjęć rentgenowskich musieli jeździć do Sławna. Szpital długo poszukiwał pracowników, którzy mogliby obsługiwać aparat.

Pod koniec sierpnia rozgorzała dyskusja na temat planowanej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie i utworzenia podstawówki w budynku po byłym gimnazjum. W tej sprawie odbył się nawet protest mieszkańców przed budynkiem „jedynki”. Mieszkańcy sprzeciwiali się planom władz miasta. Zbierano w tej sprawie podpisy. W styczniu planowane są w tej sprawie spotkania.

Mieszkańców Jezierzan koło Jarosławca zaniepokoiła pod koniec sierpnia dziwna piana na rzece Głównicy.
Władze gminy Postomino poinformowały, że był to produkt uboczny powstały przy oczyszczaniu ścieków.

Wrzesień-październik

Na początku września władze Darłowa podały informację o tym, że za 11 milionów złotych sprzedana została najdroższa działka na terenie miasta. W Gwiazdowie w gminie Sławno zakończono rozbudowę składowiska odpadów. Inwestycja obejmowała wybudowanie hali i rozbudowanie placu kompostowania. W Sławieńskim Domu Kultury powstało z kolei kino konesera. W kameralnej sali kinowej niemal codziennie odbywają się ciekawe seanse filmowe. Z inwestycyjnych spraw trzeba wspomnieć o budowie skweru w parku miejskim przy dawnym gimnazjum. Odnowione zostały m.in. alejki, posadzono kwiaty.

Przy rzece Wieprzy niedaleko ulicy Gdańskiej w Sławnie powstała przystań kajakowa z wiatą. W drugiej połowie września do Darłowa przyjechał Jurek Owsiak. Oficjalnie otworzono Most im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była to inicjatywa radnego powiatu - Daniela Frącza. Z kolei Łącko w gminie Postomino znalazło się w gronie 10 najciekawszych wsi w Polsce mogących się pochwalić certyfikatem potwierdzającym przynależność do Sieci Najciekawszych Wsi. W październiku powstało nowe miejsce kultury na mapie Darłowa - Poczekalnia Kultury w budynku po dawnym dworcu kolejowym. Odbywają się tam ciekawe zajęcia plastyczne i spotkania edukacyjne. Pod koniec października zakończono budowę targowiska rybnego w Darłowie.

Listopad-grudzień

W kościele św. Gertrudy w Darłowie 1 listopada zorganizowano piękny koncert dla Justyny Filipek, by wesprzeć ją w walce z chorobą nowotworową. To pełne refleksji i miłości wydarzenie zorganizowała Magda Burduk, obecnie prowadząca Darłowski Ośrodek Kultury. Wielkim wydarzeniem dla powiatu sławieńskiego były wojewódzkie obchody Święta Niepodległości, które zorganizowano w Sławnie.

W listopadzie nadeszła także bardzo smutna wiadomość o śmierci Elżbiety Karlińskiej, radnej sejmiku województwa zachodniopomorskiego, a także sekretarz miasta Darłowa. Od ponad miesiąca w powiecie głównym tematem jest sprawa szpitala w Sławnie. Mieszkańcy zebrali ponad 6 tys. podpisów przeciw łączeniu placówki ze szpitalem w Koszalinie.

Gorącym tematem, o którym wciąż piszemy jest sprawa armatorów morskich jednostek wędkarskich, a także planowanej likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. W grudniu w gm. Sławno powstało pierwsze aktywne przejście dla pieszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto