Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z remontem drogi nr 203 z Darłowa do granicy województwa? Mieszkańcy tracą cierpliwość

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Mieszkańcy miejscowości takich jak Chudaczewo, czy Ronino czekają na przebudowę mocno zniszczonej drogi wojewódzkiej nr 203. Zdjęcia z lutego 2022 roku.
Mieszkańcy miejscowości takich jak Chudaczewo, czy Ronino czekają na przebudowę mocno zniszczonej drogi wojewódzkiej nr 203. Zdjęcia z lutego 2022 roku. Radek Koleśnik
Wciąż nie rozpoczęła się przebudowa ostatniego odcinka drogi wojewódzkiej nr 203 od Darłowa do granicy województwa zachodniopomorskiego. Wykonawcę inwestycji mamy poznać dopiero pod koniec sierpnia.

- Mamy początek sierpnia i nie rozpoczęły się żadne prace, droga jest dalej podziurawiona, turyści są wkurzeni. Traci na tym województwo pomorskie i zachodniopomorskie, bo dla każdego jazda tą drogą jest koszmarem - pisze do nas jedna z Czytelniczek.

To bardzo ważna trasa nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów, którzy w okresie wakacyjnym jadą np. do Darłówka lub Jarosławca. Korzystający z tej drogi skarżą się naszej redakcji, że obecny stan drogi zagraża bezpieczeństwu.

Inwestycja obejmuje odcinek drogi o długości ok. 22 km. O planowanej przebudowie drogi nr 203 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego informował już w maju 2021 roku. Przetarg ogłoszono dopiero w kwietniu bieżącego roku.

Prośbę o wyjaśnienie skierowaliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, który poinformował nas że kończy się procedura przetargowa.

- Cztery oferty, które wpłynęły na ten przetarg zostały otwarte pod koniec maja. Ceny wahały się od ponad 116,2 mln zł do ponad 154,9 mln zł. Najniższą cenę zaproponowało Konsorcjum firm – Kobylarnia SA z partnerem – firmą Mirbud SA - przekazała nam Anna Radziwonowicz z ZZDW w Koszalinie. Jak dodała, po ocenie tych ofert, wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę, musi uzupełnić dokumenty.

- W pierwszej kolejności chodzi o wyjaśnienia dotyczące cen, czasami są one „rażąco niskie” i inwestor musi mieć pewność, że wykonawca będzie zdolny do utrzymania tych cen w czasie budowy. Potem wymagane są wypełnione formularze jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, deklaracja o niepodleganiu wykluczeniu, a także wykazy robót - wylicza. Takie dokumenty właśnie składa wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę odcinka drogi nr 203.

Po złożeniu tych dokumentów są kolejne etapy, bez których inwestycja nie może się rozpocząć. Po ogłoszeniu wyboru wykonawcy pozostanie 10 dni na ewentualne odwołania, a potem wybór musi zostać sprawdzony i potwierdzony przez Urząd Prezesa Zamówień Publicznych. Przypomnijmy, że w przypadku DW203 inwestycja będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu dla Pomorza Zachodniego.

ZZDW w Koszalinie informuje, że po podpisaniu umowy najwcześniej roboty mogłyby się rozpocząć jesienią tego roku. Prace obejmą wymianę konstrukcji jezdni i poszerzenie jej do szerokości 7 metrów. Powstaną też m.in. zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa i elementy poprawiające bezpieczeństwo drogowe.

DW203 to odcinek biegnący od Koszalina do Darłowa, a dalej do Ustki. Na trasie znajduje się szereg miejscowości (Zakrzewo, Kopnica, Drozdowo, Sulimice, Karsino, Masłowice, Ronino, Chudaczewo, Pieńkowo, Postomino), gdzie brakuje kanalizacji deszczowej i chodników, co z uwagi na duży ruch jest bardzo niebezpieczne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto