2022 rokiem inwestycji w powiecie sławieńskim?

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Ważna inwestycja z punktu widzenia turystów i mieszkańców - przebudowa ulicy Dąbkowickiej w Dąbkach trwa
Ważna inwestycja z punktu widzenia turystów i mieszkańców - przebudowa ulicy Dąbkowickiej w Dąbkach trwa Radek Koleśnik
Udostępnij:
Remonty dróg oraz ważnych obiektów użyteczności publicznej - tak będzie wyglądać rok 2022 pod względem inwestycji w powiecie sławieńskim. Na przedsięwzięcia wydane zostaną miliony złotych.

Dla nadmorskiego Darłowa priorytetem w tym roku będzie rozpoczęcie rozbudowy oczyszczalni ścieków. Przypomnijmy, że w tej sprawie miasto otrzymało wstępną promesę dotyczącą dofinansowania inwestycji z programu Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie wynosi ponad 13 mln złotych. Darłowski ratusz ma pół roku na wyłonienie wykonawcy. Rozbudowa oczyszczalni ma dla miasta ogromne znaczenie. W najbliższych 10 latach dużych obiektów, jak apartamentowce, czy hotele, może powstać w Darłowie nawet kilkadziesiąt.

Z zaplanowanych wydatków inwestycyjnych na 2022 roku w Darłowie warto wymienić m.in. wykonanie pierwszego etapu kanalizacji deszczowej przy ul. Słowiańskiej w Darłówku Wschodnim, a także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej przy ul. Nadmorskiej, ul. Polnej i ul. Jana z Maszewa. Ponadto w planie jest budowa fontanny wraz z miejscem wypoczynku w zabytkowym śródmieściu Darłowa przy ul. R. Traugutta oraz budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu.

Warto też wspomnieć, że przy ul. Morskiej (na wysokości cumowania statku „Franek”) powstanie pumptruck. Klub sportowy Darłovia Darłowo dostał od samorządu darłowskiego oraz Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej dotację na realizację inwestycji. Nowa atrakcja przeznaczona będzie dla deskorolkarzy.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Darłowa w 2022 roku realizowane będą projekty: „Aktywne przejście dla pieszych”, „Graffiti Jam - Darłowo 2022”, „Miał! Hau! Daj głos!”, „Bicykl - Święto rowerów”, „Czytaki i czytniki dla Darłowian”, „Mistrzostwa Darłowa w jeździe wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach - Skate Park”. Więcej o samych projektach na stronie budzet.darlowo.pl.

W stolicy powiatu sławieńskiego czeka nas równie wiele ważnych inwestycji. Przykładem jest choćby remont stadionu miejskiego - początek prac już w tym roku. Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Sławnie otrzymał dofinansowanie na przebudowę obiektu w wysokości niemal 2,5 mln złotych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Obiekt będzie spełniał piątą kategorię dla stadionów i obiektów lekkoatletycznych. Zakończenie remontu planowane jest w 2023 roku. W ramach pierwszego naboru rządowego programu Polski Ład, Sławno otrzymało ponad 22 mln złotych na realizację inwestycji.

Duże wsparcie na rozwój strefy przemysłowej w mieście poprzez połączenie ul. Morskiej i ul. Chełmońskiego. To aż 13,3 mln złotych wsparcia. Ponadto w planie jest przebudowa dalszej części ul. Chełmońskiego, remont ul. Okrzei. Za blisko 4 mln złotych w dalszym ciągu trwa przebudowa budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Kossaka na Osiedlu Dzieci Wrzesińskich. W ramach prac wykonana zostanie termomodernizacja obiektów, w głównym budynku będzie Sąd Rejonowy dla wszystkich mieszkańców powiatu sławieńskiego. Obecnie przebudowywana jest też sala gimnastyczna, powstanie tam świetlica.

W gminie Sławno, która otrzymała ponad 9,4 mln złotych (w ramach Polskiego Ładu), w planie jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej oraz termomodernizacja wraz z przebudową budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Sławno (m.in. remont szkoły we Wrześnicy, świetlic w Warszkowie i Brześciu). W planie jest drugi etap budowy sieci wodociągu dla Sławska, dla części Pomiłowa, Wrześnicy i dla strefy gospodarczej w Bobrowiczkach.

W gminie Postomino kończyć się będą prace nad rozbudową oczyszczalni ścieków. Będzie też budowa kanalizacji na terenie nowego osiedla w Jarosławcu, gmina jest na etapie przetargu. W Łącku trwać będzie rozbudowa stacji uzdatniania wody. W Staniewicach ma się rozpocząć budowa kanalizacji sanitarnej (inwestycja warta ok. 5 mln zł). Cały czas trwać będzie przebudowa świetlicy w Łącku. Z kolei w Tyniu zostanie wybudowana świetlica, będzie to nowy obiekt. W tym roku gmina zapowiada także budowę drogi w Pałowie oraz bardzo możliwe, że rozpocznie się budowa drogi z Rusinowa do Wicia.

W gminie Malechowo w dalszym ciągu będzie realizowana gruntowna termomodernizacja budynku Urzędu Gminy Malechowo. Planowana jest przebudowa oczyszczalni ścieków w czterech miejscowościach. Chodzi tu o Pękanino, Lejkowo, Karwice i Żegocinie (podłączenie do istniejącej oczyszczalni w Podgórkach). W planie jest też gruntowny remont drogi w Gorzycy oraz w Karwicach i Kosierzewie - uzależnione jest to od dofinansowania, o które gmina się stara.

Wśród inwestycji na 2022 rok w gm. Darłowo znalazła się m.in. przebudowa ul. Dąbkowickiej w Dąbkach, przebudowa dróg gminnych w Kopaniu, budowa ścieżki ruchowej wraz z przejściem na plażę w Dąbkach, czy projekt cmentarza wraz z wykonaniem w Bukowie Morskim.

Powiat sławieński w tym roku dalej będzie kontynuował prace związane z przebudową drogi Staniewice - Wrześnica. Ogłoszony zostanie przetarg na remont trzech sławieńskich ulic: Gdańskiej, Chopina i Jagiełły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie