Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno: Rosja protestuje po kradzieży tablicy z pomnika dla Armii Czerwonej, a ta się ZNALAZŁA

Tomasz Turczyn
Tablica została podrzucona pod pomnik Poległym Żołnierzom na sławieński cmentarz
Tablica została podrzucona pod pomnik Poległym Żołnierzom na sławieński cmentarz FOT.R.PIETRASZ
Coraz bardziej gorąco wokół pomnika poświęconego Armii Czerwonej w Sławnie. Konkretnie kradzieży tablicy z inskrypcją o czym napisaliśmy jako pierwsi. Rzecznik MSW Rosji Maria Zacharowa na czwartkowym - 25 lutego briefingu prasowym poinformowała, że jej resort wystosowała stanowczy protest w tej sprawie. Trafił on na ręce ambasador Polski w Moskwie. Tymczasem jest nieoczekiwany zwrot w sprawie kradzieży tablicy. Ta jest cała i nieuszkodzona. Zabezpieczyli ją w czwartek - 25 lutego policjanci.

Maria Zacharowa stwierdziła na briefingu prasowym, że trwa "systematyczne bezczeszczenie rosyjskich obiektów memorialnych związanych z okresem II wojny światowej". To nie wszystko, bo rzecznik zażądała ukarania sprawców.

Kradzież tablicy z pomnika

Z ostatniej chwili...

Komenda Powiatowa Policji w Sławnie informuje, że skradziona tablica została podrzucona w czwartek - 25 lutego na część wojskową cmentarza w Sławnie. Tablica była oparta o pomnik poświęcony żołnierzom, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Był przy niej zapalony znicz.

Tablicę zabezpieczyła policja i nie jest ona uszkodzona. Dodajmy, że miasto Sławno zostało wyzwolone w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy tutaj też ginęli.

Komentarz redakcji

Uważam, że kradzież była bardzo niefortunną. Tablica została podrzucona na część wojskową
cmentarza. Jak to zinterpretować? Burmistrz Krzysztof Frankenstein mówił, aby tam trafiła (choć nic nie przesądzał) i ktoś zdecydował się "wyręczyć" władze miasta. Zrobił to w bardzo nieprzemyślany sposób. Na pewno nie był to złomiarz, a ktoś, kto ma jakieś poglądy związane z historią i teraźniejszym jej odbiorem. Zapalenie znicza? Świadczy o szacunku...
Co do samego pomnika to jest on też świadectwem historii. Bo, czy się to komuś podoba, czy nie na Pomorzu ginęli żołnierze Armii Czerwonej w 1945 roku przy wyzwalaniu tych ziem z okupacji hitlerowskiej. O tym nie można zapominać.

Tomasz Turczyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto